Ennen kuin aloin elokuvaa katsomaan olin lukenut muutamia arvosteluja elokuvasta, eikä yksikään niistä kehunut tätä leffaa. Siispä kun laitoin leffan dvd laitteeseen pyörimään ajattelin, että "okei huonot arvostelut on saanu joten en odota tältä leffalta liikoja" Ja voi pyhä jysäys tippa oli linssissä melkein koko leffan ajan, niin surkeen paskan leffa oli!!!!! Olen suuri anime fani ja näin ollen kuuluu Db suosikkeihini ja voi elämäni miten voidaankin joku kirja/sarja raiskata tekemällä näin surkeeta roskaa!
Okei ensinnäkin hahmoista jonkun verran
Goku - Mitä, mitä, mitä?? Toiko on legendaarinen GOKU? Tollanen ruipelo jossa ei ollut yhtään mitään ei siis tosiaankaan yhtään mitää samaa animen Gokun kanssa. Okei ei tarvitsekaan olla, mutta c'mon jotakin nyt sentäs olis pitänyt olla esim. mustatukka, enemmän lihaksia, hauskempi. Gokusta ei sen enempää, koska rupee vaan sapettamaan :)
http://www.comicbookmovie.com/images/users/uploads/12980/goku.jpg Anime Goku
http://images.starpulse.com/Photos/Previews/Dragonball-Evolution-f01.jpg Leffan Goku
Mestari roshi - Voi apua tässäkään hahmossa ei mitään samaa, kun animen hahmossa! Aah olipas yksi samankaltaisuus havaiji paita ja siihen loppuu. Tällekin hahmolle olisi voinut lisätä esim. kaksi Roshin tunnetuinta tavara merkkiä valkonen parta, kalju ja aurinkolasit!!
http://www.downloadanime.biz/images/wallpapers/dragonball-z/master-roshi.jpg Animen Roshi
http://blogs.hoycinema.com/blogfiles/movieland/16342_master_roshi_0118_v01.jpg Leffan Roshi
Bulma - Ei, ei, ei vaan kestä! Emily Rossum -.-'' näyttelijässä ei itsessään vikaa, mutta piti sekin nyt sitten
ängetä tähän leffaan? Laulelis se nyt vaan sitä oopperaa sen kummituksensa kanssa. Ja kuten voitte arvata eipä ole tässäkään mitään samaa anime hahmon kanssa. Mikä ihmee turkoosi RAITA sillä oli hiuksissa? Tämänkö piti nyt sitten olla Bulman kuuluisan tukan väri? Ruskea tukka yhden vaivaisen turkoosin raidan kera? Aargh
http://www.freewebs.com/dbzvegeta/bulma.jpg Animen Bulma
http://100grana.files.wordpress.com/2009/02/dragonball_evolution_02.jpg Leffan Bulma
Piccolo - Lempihahmoni huom. animessa! Ok piccolo oli suht. hyvin toteutettu muutamia yksittäisiä puutoksia lukuun ottamatta.
http://www.animezen.net/images/anime/d/r/dragonball_z/piccolobiopic.jpg Animen Piccolo
http://100grana.files.wordpress.com/2009/02/piccolo.jpg Leffan Piccolo
Linkeistä jokainen näkee jotka ei jo tiedä, että minkä näköisiä hahmot ovat animessa verrattavissa leffaan.
DragonBall Evolution
3
575
Vastaukset
- dbz fan
ps. En suosittele kenellekään varsinkaan Db(z) faneille
- hockeyboy021
En ite oikee tosta mangasta silleen paljo tiiä, mut kyl toi dragonball evolution oli hyvä leffa ainakin mun mielestä. Kyl ehkä hahmojen ulkonäössä oli vähän puutteita esim: Roshi, pitäis olla aurinkolasit ja kalju. Mut kyllä muuten tykkäsin paljon tosta leffasta :)
- DBZ on paras
Olen lukenut vain arvosteluita ja nähnyt kuvia, mutta niidenkin perusteella voin sanoa että on surkee leffa. Ketään oikea DB/DBZ fani ei voi pitää siitä. Näyttelijät eivät muistuta hahmoja ollenkaan. Ja mitä arvosteluista olen lukenut niin hahmojen luonteet ovat muuttuneet täysin, esim. Elokuvassa Goku treenatessaan voivottelee sitä ettei pääse tapailemaan tyttöjä. Oikeassa sarjassa taas Gokua eivät paljoa tytöt kiinnosta (ei sen puoleen pojatkaan XD) vaan hän nauttii treenaamisesta ja taistelemisesta. Chichin kanssa hän meni naimisiin koska oli luvannut tälle lapsena, koska oli luullut sen olevan jotain syötävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1314665- 213460
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303393Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt493230Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513015Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod192594Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132325- 92239
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135