Iknonvaarassa villin lännen meininkiä

Typeryksiltäkin voi odottaa käyttäytymistä sen verran ettei se tule ampuilemaan piha-alueelle ja talon nurkille, mutta ei Iknonvaaran metsästäjiltä.
Kysymys kuuluukin. MIlloin IKnonvaarassa aletaan tutkia metsästyssääntöjä ja lakia sekä niitä noudattamaan?
1344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vastaus kuuluu: Metsästyslaki 25 §, 1. mom.: "Ilman rakennuksen omistajan tai haltijan nimenomaista lupaa eläintä ei saa ampua 150:tä metriä lähempänä sellaista rakennusta, jossa asutaan."

Jospa tämä typerys ei ampunutkaan... eläintä?

Toisaalta; jos mielestäsi Iknonvaarassa on typeryksiä, ei heiltä voikkaan odottaa käyttäytymistä. Kommentistasi puuttuu vain: ....missä poliisit ovat silloin, kun heitä tarvitaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Häiritty kirjoitti:

Typeryksiltäkin voi odottaa käyttäytymistä sen verran ettei se tule ampuilemaan piha-alueelle ja talon nurkille, mutta ei Iknonvaaran metsästäjiltä.
Kysymys kuuluukin. MIlloin IKnonvaarassa aletaan tutkia metsästyssääntöjä ja lakia sekä niitä noudattamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu