En aio hankkia autoa jossa on hihnarahastus, miten Hyundaissa yleensä, onko hihnoja vai ketjuja? Etenkin kiinnostaisi tuon i30:n kohdalla. Kaikinpuolin järkiautolta vaikuttaisi, ja jos vielä olisi ketju niin vahva ehdokas.
i30, jakopäässä hihna vai ketju?
viuhpoksmuks
1325484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
1,6 dieselissä ketju, mutta 2,0 dieselissä hihna. Bensakoneista en osaa sanoa mitään.
Itselläni venyi jakopään ketju Hyundai i20:stä kun sillä oli ajettu reilu 120 000 km, kävin vuonna 2019 ja takuu vain 5 vuotta, eli ei ollut enää voimassa kun oli 2013 hankittu auto. Monet korjaajat eivät keksineet, missä vika piilee, ja samalla meni esim. katalysaattori rikki ja vaihtoon.
Pyysin merkkikorjaamoa kommentoimaan asiaa Hyundaille, mutta eivät myöntäneet mitään että olisi mitään korvausvelvoitetta.
jos hihnan vaihtoväli on 160tkm tai 6 vuotta niin onko se paha rasti? Ketju ja kiristinkin voi hajota.
Kaikki 1,6 bensat ja dieselit ketjulla ja 2.0 bensa ja dieselit hihnalla. Nuo isommat koneet on jäämässä pois.
ainakin mun dieselissäni, elokuussa hankitussa.
Löytyy siis kejuvaihtoehtojakin.
Eli autosi on 1,6 dsl, joka on ketjulla.
2,0 crdi on hihnakone, tosin kyllä mulle sitä ns. ketjukoneena meinattiin joissakin liikeissä myydä :)
Vaihtoväli on omassa mallissani 120tkm ja pelkän hihnanvaihdon hinta merkkiliikeessä 400e tienoilla töineen ja osineen. Ei siis kovin kallis operaatio merkkiliikeessäkään. Vesipumppu vaihdetaan vain joka toinen kerta eli 240tkm huolto sitten kalliimpi.
Joku muukin ostanut tuollaisen, tuntuu että isommalla koneella ovat harvinaistakin harvinaisempia.
Oikeastaan 2,0 crdi on Hyundain / Kian yleisin dsl kone eri malleissa. Toki hieman eri tehoisena eri malleissa, osassa hiukkassuodattimella, osassa ei, jne.
i30 kohdalla hintaero oli melkoinen karvalakki 1,6 dsl ja paremmin varustellun 2,0dsl välillä. Kuitenkin 1,6dsl oli vähintäänkin riittävä ja karvalakkimallistakin löytyi sentään ilmastointi. Moni varmaan päätyi 1,6.
Nyt muutama vuosi myöhemmin eco myy ja samalla näemmä on siivottu mallistosta kokonaan pois 2,0 dsl.
Ihmettelen hieman, miksi edes automaatin kaveriksi ei ole jätetty 2,0 dsl. Yhdistelmä on todella toimiva muissa Hyundai malleissa...
Eikö Hyundain myyjä-setä ole osannut sitä kertoa, vai miksi sitä täällä kyselet? I 30: ssa on muuten neljä pyörää, neljä ovea ja neljä sylinteriä moottorissa, jos et ole tiennyt.
Jarrutusjäljet kalsareissa istuva kuski
No se "hihnarahastus" on kyllä aika vähäinen menoerä muihin auton pitämiseen liittyvien kulujen seassa.
Minulla on 2013 ostettu Hyundai i20 ja vuonna 2019 jakoketju venyi ja samalla hajosi myös katalysaattori. Hinta rempoille oli suuri. Silloin oli ajettu reilu 120 000 km.
Mulla on uudehko auto jossa hihnanvaihtosuositus 60 tkm/4 v.
Jos kerran tulee hihnanvaihto omistusaikana, ei tuo paljon haittaa, on tietääkseni suht edullinen. On niin pieni kustannuserä autoilun kokonaiskustannuksista jos 100 tkm yhdellä autolla ajaa ja kerran vaihtaa hihnan, ei mitään väliä mulle onko hihna vai ketju. Ketjujakin hajoaa.