Paavo Lipponen: Mehän olemme ruotsalaisia

Missä maassa onnistuisi tällaisen levittäminen ilman, että tulisi seuraamuksia?


http://www.studio55.fi/oikeusjakohtuus/artikkeli.shtml/1207963
13243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Lipponen on kävelevä katastrofi SDP:lle.

Kaiken kaikkiaan SDP on asemoitunut RKP:n vahvimmaksi tukijaksi, seuraukset vaaleissa voi arvata.

Äänestä
  • SDP:n kannatus voisi jopa nousta.

    Äänestä

  • ei muuta kirjoitti:

    SDP:n kannatus voisi jopa nousta.

    Urpilaisella varmasti tukalat olot.

    Löytyisiköhän joku SDP:läinen lääkäri joka voisi kirjoittaa Paavolle pakkohoitolähetteen johonkin dementialaitokseen?

    Äänestä

  • jutta u. kirjoitti:

    Urpilaisella varmasti tukalat olot.

    Löytyisiköhän joku SDP:läinen lääkäri joka voisi kirjoittaa Paavolle pakkohoitolähetteen johonkin dementialaitokseen?

    Jaksaakohan Paavo tehdä miehen velvollisuudet omaan tytärtään nuorempaan vaimoonsa nähden?

    Äänestä

  • jutta u. kirjoitti:

    Urpilaisella varmasti tukalat olot.

    Löytyisiköhän joku SDP:läinen lääkäri joka voisi kirjoittaa Paavolle pakkohoitolähetteen johonkin dementialaitokseen?

    Urpilaiselta ja Jungnerilta pitäisi puristaa vastaus siihen,että ovatko he samaa mieltä toveri Lipposen kanssa.

    Äänestä

  • kaappikapitalisti, joka ensin myyräntöinään vei puolueensa rautaisella kourallaan niin oikealle kuin kehtasi ja tuhosi samalla hyvinvointi-Suomen, ja nyt hakkaa viimeiset naulat demariarkkuun ylistämällä avoimesti palkkansa maksajia, eli wanhaa rahaa.

    On ne ketkuja, savon mafia.

    Äänestä

  • Kannattaa laajentaa keskustelua Virheiden-De gröna, Keskustan,SDPn ja Kokoomuksen keskustelupalstoille
    Täällä ei muiden puolueiden kannattajia paljon keskustele.

    Äänestä

Muistakaa että Lipposet edustaa Sdp:tä.

Äänestä

että esim. Amerikkalaiset ovat Englantilaisia, tahi Australialaiset? Jopa niin, että Etelä- ja Keski-Eurooppalaiset ovat kaikki kuitenkin roomalaisia? Säälin Paavo Lipposta, hän on harhaan joutunut mies.

Äänestä
  • Kun Lipponen sanoo että

    "mehän olemme ruotsalaisia. Sitä ei voi erottaa meistä pois, koska suomalaisuus on syntynyt yhdistelmänä ruotsalaisuudesta ja suomalaisuudesta.
    − Olemme saaneet länsimaisen kulttuurin, hyvinvointivaltion, lakiin perustavan yhteiskunnan ja pohjoismaisen arvomaailman sitä kautta. Ei Suomea voi irrottaa tästä puhtaaksi suomalaisuudeksi"

    hän itse erottaa ruotsalaisuuden puhtaaksi ruotsalaisuudeksi ja erehtyy luulemaan että länsimaisen kulttuurin alkukoti on Ruotsi.

    Ruotsalainen sivistys, arvomaailma, yhteiskuntamuot, lainsäädäntö jne on lähtöisin Keski- ja Etelä-Euroopasta, ja siellä puhutuista kielistä.

    Miten Ruotsi nyt voi olla olemassa, irrotettuna esim ranskasta tai saksasta tai latinasta? Miksi nuo kielet eivät ole pakollisia kieliä Ruotsissa? Miksi Ruotsissa ei sanota, että he ovat esim saksalaisia tai ranskalaisia? Onko Ruotsi rappiolla sen takia?

    Suomen ei vastaavasti tarvitse pitää yllä ikuista napanuoraa Ruotsiin eikä sen kieleen. Olemme päässeet eroon Ruotsin hallinnasta jo 200 vuotta sitten ja totisesti emme halua enää tuntea alamaisuutta Ruotsin tai sen kielen edessä, ei yhtään enempää kuin Ruotsikaan ei tunne alamaisuutta entisten eurooppalaisten sivistys/suurvaltojen edessä

    Lipponen, älä enää tule määräilemään suomenkielisiä mitä kieliä meidän pitää opiskella!

    Äänestä

Tuo Lipposen argumentti on paha moka svekolta. Nimittäin mikäli suomalaiset tunnen, niin se kääntyy pahasti itseään vastaan. Taas tuli laumoittain pakkoruotsituksen vastustajia lisää!

Äänestä
  • Paavo puhuu Ruotsia tosi kornisti !
    mutta niinhän ne kaikki ,,

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


ei missään kirjoitti:

Missä maassa onnistuisi tällaisen levittäminen ilman, että tulisi seuraamuksia?


http://www.studio55.fi/oikeusjakohtuus/artikkeli.shtml/1207963

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu