lähisukulaisen myöntämä koroton laina

pingu77

Pitääkö sukulaislaina ilmoittaa verottajalle vaikka se olisi koroton? Jos pitää, niin koskeeko ilmoitusvelvollisuus sekä lainanantajaa että saajaa?

Voiko sukulaislainan myöhemmin ongelmitta muuttaa lahjaksi vaikka lainaa ei olisi lyhennetty lainkaan? Tietysti siitä joutuu sitten maksamaan lahjaveron, mutta voiko tästä muutoksesta koitua ongelmia jos verottaja tulkitsee, että lainaa ei alunperinkään ollut tarkoitus maksaa takaisin.

10

3611

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki..

      toitottaa ympäri maailmaa?
      jios minä nostan tilitäni vaikkapa 20000€ ja annan sen siskolleni,en todellakaan tee ilmoitusta kellekkään tai mihinkään.

    • Helepottiko?

      Vastauksena:
      "Pitääkö sukulaislaina ilmoittaa verottajalle vaikka se olisi koroton? "
      Kannattaa ilmoittaa, muutoin voi käydä huonosti verotuksellisesti.
      "Jos pitää, niin koskeeko ilmoitusvelvollisuus sekä lainanantajaa että saajaa?"
      Katso edellinen vastaus.

      "Voiko sukulaislainan myöhemmin ongelmitta muuttaa lahjaksi vaikka lainaa ei olisi lyhennetty lainkaan?"
      Voi, jos mahdollinen korotettu vero mahdollisine viivästyskorkoineen ei kirpaise.
      "Tietysti siitä joutuu sitten maksamaan lahjaveron, mutta voiko tästä muutoksesta koitua ongelmia jos verottaja tulkitsee, että lainaa ei alunperinkään ollut tarkoitus maksaa takaisin."
      Katso edellinen vastaus.

    • tästä elämästä

      Korottomia lainoja ei tarvitse ilmoittaa kummankaan osapuolen.
      Jos ei lyhennetä lainkaan, katsoo verottaja kyseessä olleen lahjan alunperinkin ja pistää veron päälle viivästyskoron mikäli ei ole hyvää selitystä.
      Omakohtainen kokemus:
      Sain omaisilta lainaa sen verran, että erotessani pystyin maksamaan exän ulos talosta. Lainapaperissa luki, että lyhennän kykyni mukaan. No mitenpä työtön yksinhuoltaja paljon lyhensi ja kolmen vuoden päästä melkein alkuperäisenä pysynyt lainasumma muutettiin lahjaksi. Verottajalle piti selvittää kuka teki mitä ja millon, ei tullut ylimääräisiä korkoja.

      Sittemmin vaurastuneena lainailen nyt lapsilleni ja kysyin erikseen verottajalta aiheesta. Paperit kannattaa olla, mutta he eivät niitä tahdo ennen kuin joku asia pitää erityisesti selvittää.

      • pingu77

        Kiitos asiallisesta viestistä ja omakohtaisesta kokemuksesta!

        Työttömänä olen itsekin ja kun töitä saan ryhdyn säästämään tuota lahjavero summaa, jotta laina voidaan muuttaa lahjaksi. Pelkään vaan, että jos ja kun en pysty lainaa lyhentämään verottaja tosiaan katsoo, että kyseessä on ollut lahja alunperinkin ja saan maksella vielä viivästyskorotkin... Riittäisiköhän verottajalle jos muutaman kymmenen tuhannen euron lainasta olisi esim. vuoden ajalta parikin lyhennysuoritusta vaikka 1000 euroa ketale? Näyttäisiköhän laina silloin paremmin siltä, että sitä olisi edes aikomus maksaa takaisin?


    • sdöjlkfjsdklj

      Myös korottomat lainat on syytä ilmoittaa verottajalle, varsinkin jos lainalla on rahoitettu merkittävän omaisuuden hankintaa. Jos verovelvollisen varallisuus tai käytettävissä olevat varat lisääntyvät huomattavasti verrattuna esim. verovelvollisen tulotasoon, verottaja voi olettaa verovelvollisen tehneen ns. pimeää työtä, koska mitään muuta selvitystä ei ole esitetty. Verottaja pyytää asiasta tietysti ensin selvitystä, ennen kuin se esim. tekee arvioverotuksen. Jos laina on ilmoitettu, verottajalla ei ole mitään perusteita epäluuloisuudelle. Ilmoittaminen poistaa siis turhaa arvailua.

      Korottomallakin lainalla pitää olla uskottava ja ralistinen takaisinmaksusuunnitelma. Verottaja harvoin pitää uskottavana takaisinmaksuna lainan kertamaksua takaisin. Jos lainaa lyhentää samaan tyyliin vähitellen kuin normaalia pankkilainaa, mitään vaikeuksia ei pitäisi tulla. Jos uskottavaa lyhennyssuunnitelmaa ei ole, on esim. sovittu lainan takaisinmaksusta kerralla, verottaja tulkitsee lainan herkästi lahjaksi ja veroseuraamukset ovat sen mukaiset. Viisas tekee kaikki selvitykset etukäteen ja välttyy jälkiselvittelyiltä ja turhilta epäluuloilta. Lainan takaisinmaksusta on syytä olla todisteet, esim. hoitaa rahaliikenne pankin kautta.

      Sukulaislainan voi aina muuttaa lahjaksi, jos takaisinmaksuvelvollisuudesta luovutaan. Jos summa on riittävän iso, lahjasta tulee tehdä lahjaveroilmoitus, kuten laki vaatii.

    • Anonyymi

      Korottomia lainoja ei ole. Ne on laittomia. Ja jotenkin tuntuu, että siitä ei ole kuin hankaluuksia sukulaisten kesken niinkuin oma velkaisessa takauksessakin.

      • Anonyymi

        Kommentti oma n aiemman perään!

        Suomessa on lahja- ja perintövero taulukko. Jos lahja on kolmessa vuodessa alle 5000€ sen saa lahjoittaa tai vastaanottaa ilman veroa! Koska kahden yksityisen välinen velkakirja on laadultaan huono noin rahan voi kirjata suoraan tappioksi tai lahjaksi ellei velallinen ole todella rehellinen ( epäilen).

        Jos minulla olisi iso monen miljoonan lottovoitto ja hyvää mieltä niin tekisin näin. Selvittäisin pankkini kanssa velkaa tarvitsevan henkilön luottokelpoisuuden ja antaisin pankille velan pääomaa ja kuluja vastaavan kohtuulisen pantin ja omavelkaisen takauksen sadalle prosentille. Esimerkiksi 3000€ pääoma olisi vajaa 4000€ pantti. Summa jonka olisin valmis häviämään. Suoraa lainaa tai toisen laskuja en alkaisi maksamaan, eikä takaus saa olla kohtuuton suhteessa omaan tilanteeseen. Minuakaan ei ole koskaan autettu elämäni vaikeissa tilanteissa niin en katso olevani velvollinen auttamaan muita!

        Tämä kannattaa aloittajankin tajuta sukulaisiaan kohtaan. Kannattaa opetella yksinkertaista kirjanpitoa ja oppia tekemään sitä säännöllisesti.


    • Anonyymi

      Korotonta sukulaislainaa ei tarvi automaattisesti ilmoittaa verottajalle. Tee vaan kunnollinen kirjallinen velkakirja (summa, eräpäivä tai lyhennyssuunnitelma, mahdolliset vakuudet) ja siirrä rahat tililtä tilille, niin homma on selkeästi laina. Verottaja kiinnostuu lähinnä jos varallisuutesi/tason kulutus ei sovi tuloihin – silloin näytät tarvittaessa velkakirjan. Etukäteisilmoitus ei ole varsinaisesti velvollisuus kummallekaan.

      Lainan voi myöhemmin muuttaa lahjaksi antamalla velan anteeksi. Silloin tehdään lahjaveroilmoitus 3 kk sisällä ja vero menee siitä summasta mitä annetaan anteeksi sillä hetkellä. Jos laina on ollut vuosia ilman eräpäivää eikä yhtään lyhennystä makseta, verottaja voi jälkikäteen tulkita koko homman lahjaksi jo alusta ja lätkäistä viivästysseuraamuksetkin. Pari oikeaa lyhennystä ja realistinen aikataulu auttavat näyttämään, että kyse on aidosta lainasta. Ja muistutuksena: alle 5000 € lahjat samalta antajalta kolmen vuoden sisällä on verovapaita, eli velkaa voi halutessa kuittailla pätkissäkin — kunhan se ei ole selvästi ennalta sovittu kikkailu.

      Sivuhuomiona väite, että korottomat lainat olisi laittomia, on puppua. Koroton sukulaislaina on ihan ok, kunhan se on oikea laina.

      Jos jossain kohtaa ajatuksena on maksaa sukulaislaina pois yhdistämällä omat kalliimmat velat yhteen, tuolta on kätevä laskea skenaarioita ja hahmottaa kuukausieriä: https://yhdistelylaina.ai

    • Anonyymi

      Taas tälläinen nosto ikuisuudesta, mutta kommentoidaan. Tuolla joku mainitsi 20000€ antamisesta tai lainaamisesta. Itse keräsin omista pienistä rahoista 2009-10 12 kk aikana vajaat 2000€. Pankki teki tilin tarkastuksen koska minulla oli silloin tilinkäyttö oikeus muun ihmisen tiliin. Pankki neuvoja kertoi tsekanneensa tilin kahteen kertaan eikä löytänyt moitittavaa. Pankki neuvoja kertoi kuinka toiset selittää mustaa valkoiseksi.

      Mutta mitä tuleetuohon 20000€ siirtämiseen ja siihen että se ei kuulu muille. 2008 ja nyt 2025 asia on vain niin, että yli 5000€ summia ei anneta eikä vastaan oteta tuosta vain. Vaikka menet pankkiin ja tilaat ison kasan rahaa saati viet ison kasan rahaa, niin joudut tekemään selvityksen mistä rahat on tai minne ne on menodds. Edellä kuvattu on tänä päivänä vielä tiukempaa kuin 2008. Jos tilillesi tulee toiselta yksityiseltä selvittämätöntä rahaa, niin joudut selvittämään. Pankeilla lakiin perustuva velvollisuus selvittää rahan lähde ja kohde. Asunto- ja autokauppa ei saa ottaa käteisenä suuria rahaeriä.


      Tuohon 20000€ juttuun vielä se, että minulla olisi varaa antaa tai lainata tuollainen summa, niin minun ongelma ei olisi toisten tarve. Sama toisin päin, jos minulla puuttuu 20000€ niin en nöyrry ottamaan almuja muilta. Se kumminkin päin vähän oma päänsärky.

      Mä olen ajatellut, että pankeilla on tiukat seurannat rahan liikkeissä ja poikkeukset tutkitaan.

      Eikä nykyinen positiivinen rekisteri auta vaikka hoitaisit asiasi kuinka hyvin. Edes pientä puhelimen osto luottoa ei saa samalla tapaavkuin viisi vuotta sittemn, tämä on kokemukseni.

      • Anonyymi

        Kerro toki lisää tästä tarkastuksesta. Ihanko pankki omatoimisesti teki "tilin tarkastuksen"? Mitähän pankki tässä "tilin tarkastuksessa" tarkalleen ottaen tarkasti? Mitä ja millä perusteella pankki olisi voinut moittia?

        Kerro toki lisää näistä siirtorajoituksista. Minä kun olen vastaanottanut ja siirtänyt useita kertoja summia, jotka ovat paljon suurempia kuin 5te. Kertaakaan ei ole kysytty mitään eikä ole kysytty mitään selvityksiä. Rahaa on tullut jopa ulkomailta.

        Miksi sotket tilisiirtoihin fyysisen, käteisen rahan? Mihin tarvittaisiin "puhelimen osto luotto"? Miksi sitä ei voi ostaa käteisellä? Tai luottokortilla? Useimmista paikoista sen saanee halutessaan myös osamaksulla. Mutta jos puhelimen ostoon tarvitsee luottoa tai korollista osamaksua, puhelin on liian kallis.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      109
      2740
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1321
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1176
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      997
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      987
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      948
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      833
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      673
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      668
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      625
    Aihe