Pitääkö sukulaislaina ilmoittaa verottajalle vaikka se olisi koroton? Jos pitää, niin koskeeko ilmoitusvelvollisuus sekä lainanantajaa että saajaa?
Voiko sukulaislainan myöhemmin ongelmitta muuttaa lahjaksi vaikka lainaa ei olisi lyhennetty lainkaan? Tietysti siitä joutuu sitten maksamaan lahjaveron, mutta voiko tästä muutoksesta koitua ongelmia jos verottaja tulkitsee, että lainaa ei alunperinkään ollut tarkoitus maksaa takaisin.
lähisukulaisen myöntämä koroton laina
7
3042
Vastaukset
- kaikki..
toitottaa ympäri maailmaa?
jios minä nostan tilitäni vaikkapa 20000€ ja annan sen siskolleni,en todellakaan tee ilmoitusta kellekkään tai mihinkään. - Helepottiko?
Vastauksena:
"Pitääkö sukulaislaina ilmoittaa verottajalle vaikka se olisi koroton? "
Kannattaa ilmoittaa, muutoin voi käydä huonosti verotuksellisesti.
"Jos pitää, niin koskeeko ilmoitusvelvollisuus sekä lainanantajaa että saajaa?"
Katso edellinen vastaus.
"Voiko sukulaislainan myöhemmin ongelmitta muuttaa lahjaksi vaikka lainaa ei olisi lyhennetty lainkaan?"
Voi, jos mahdollinen korotettu vero mahdollisine viivästyskorkoineen ei kirpaise.
"Tietysti siitä joutuu sitten maksamaan lahjaveron, mutta voiko tästä muutoksesta koitua ongelmia jos verottaja tulkitsee, että lainaa ei alunperinkään ollut tarkoitus maksaa takaisin."
Katso edellinen vastaus. - tästä elämästä
Korottomia lainoja ei tarvitse ilmoittaa kummankaan osapuolen.
Jos ei lyhennetä lainkaan, katsoo verottaja kyseessä olleen lahjan alunperinkin ja pistää veron päälle viivästyskoron mikäli ei ole hyvää selitystä.
Omakohtainen kokemus:
Sain omaisilta lainaa sen verran, että erotessani pystyin maksamaan exän ulos talosta. Lainapaperissa luki, että lyhennän kykyni mukaan. No mitenpä työtön yksinhuoltaja paljon lyhensi ja kolmen vuoden päästä melkein alkuperäisenä pysynyt lainasumma muutettiin lahjaksi. Verottajalle piti selvittää kuka teki mitä ja millon, ei tullut ylimääräisiä korkoja.
Sittemmin vaurastuneena lainailen nyt lapsilleni ja kysyin erikseen verottajalta aiheesta. Paperit kannattaa olla, mutta he eivät niitä tahdo ennen kuin joku asia pitää erityisesti selvittää.- pingu77
Kiitos asiallisesta viestistä ja omakohtaisesta kokemuksesta!
Työttömänä olen itsekin ja kun töitä saan ryhdyn säästämään tuota lahjavero summaa, jotta laina voidaan muuttaa lahjaksi. Pelkään vaan, että jos ja kun en pysty lainaa lyhentämään verottaja tosiaan katsoo, että kyseessä on ollut lahja alunperinkin ja saan maksella vielä viivästyskorotkin... Riittäisiköhän verottajalle jos muutaman kymmenen tuhannen euron lainasta olisi esim. vuoden ajalta parikin lyhennysuoritusta vaikka 1000 euroa ketale? Näyttäisiköhän laina silloin paremmin siltä, että sitä olisi edes aikomus maksaa takaisin?
- sdöjlkfjsdklj
Myös korottomat lainat on syytä ilmoittaa verottajalle, varsinkin jos lainalla on rahoitettu merkittävän omaisuuden hankintaa. Jos verovelvollisen varallisuus tai käytettävissä olevat varat lisääntyvät huomattavasti verrattuna esim. verovelvollisen tulotasoon, verottaja voi olettaa verovelvollisen tehneen ns. pimeää työtä, koska mitään muuta selvitystä ei ole esitetty. Verottaja pyytää asiasta tietysti ensin selvitystä, ennen kuin se esim. tekee arvioverotuksen. Jos laina on ilmoitettu, verottajalla ei ole mitään perusteita epäluuloisuudelle. Ilmoittaminen poistaa siis turhaa arvailua.
Korottomallakin lainalla pitää olla uskottava ja ralistinen takaisinmaksusuunnitelma. Verottaja harvoin pitää uskottavana takaisinmaksuna lainan kertamaksua takaisin. Jos lainaa lyhentää samaan tyyliin vähitellen kuin normaalia pankkilainaa, mitään vaikeuksia ei pitäisi tulla. Jos uskottavaa lyhennyssuunnitelmaa ei ole, on esim. sovittu lainan takaisinmaksusta kerralla, verottaja tulkitsee lainan herkästi lahjaksi ja veroseuraamukset ovat sen mukaiset. Viisas tekee kaikki selvitykset etukäteen ja välttyy jälkiselvittelyiltä ja turhilta epäluuloilta. Lainan takaisinmaksusta on syytä olla todisteet, esim. hoitaa rahaliikenne pankin kautta.
Sukulaislainan voi aina muuttaa lahjaksi, jos takaisinmaksuvelvollisuudesta luovutaan. Jos summa on riittävän iso, lahjasta tulee tehdä lahjaveroilmoitus, kuten laki vaatii. - Anonyymi
Korottomia lainoja ei ole. Ne on laittomia. Ja jotenkin tuntuu, että siitä ei ole kuin hankaluuksia sukulaisten kesken niinkuin oma velkaisessa takauksessakin.
- Anonyymi
Kommentti oma n aiemman perään!
Suomessa on lahja- ja perintövero taulukko. Jos lahja on kolmessa vuodessa alle 5000€ sen saa lahjoittaa tai vastaanottaa ilman veroa! Koska kahden yksityisen välinen velkakirja on laadultaan huono noin rahan voi kirjata suoraan tappioksi tai lahjaksi ellei velallinen ole todella rehellinen ( epäilen).
Jos minulla olisi iso monen miljoonan lottovoitto ja hyvää mieltä niin tekisin näin. Selvittäisin pankkini kanssa velkaa tarvitsevan henkilön luottokelpoisuuden ja antaisin pankille velan pääomaa ja kuluja vastaavan kohtuulisen pantin ja omavelkaisen takauksen sadalle prosentille. Esimerkiksi 3000€ pääoma olisi vajaa 4000€ pantti. Summa jonka olisin valmis häviämään. Suoraa lainaa tai toisen laskuja en alkaisi maksamaan, eikä takaus saa olla kohtuuton suhteessa omaan tilanteeseen. Minuakaan ei ole koskaan autettu elämäni vaikeissa tilanteissa niin en katso olevani velvollinen auttamaan muita!
Tämä kannattaa aloittajankin tajuta sukulaisiaan kohtaan. Kannattaa opetella yksinkertaista kirjanpitoa ja oppia tekemään sitä säännöllisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3563045Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011473En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi791045Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847