luimiminen, näykkiminen

Miake

Minulla on hoitohevonen, joka myydään tallilta parin viikon päästä. Siltä pitäisi saada pois sinä aikana tuo luimiminen ja näykkiminen. Hoitaessa tamma on ihan kiltti, eikä tee mitään. Tosin jos sen aitaukseen tai karsinaan menee, saa sieltä äkkilähdön kun tamma alkaa puremaan ja potkimaan. Hevonen on rodultaan Suomenhevonen. Se on 15-vuotias. Aitauksesta se on varsinkin todella tarkka. Kun siinä on paksun aidan takana lantalassa, se kurkottaa kaulan mahdollisimman pitkälle ja yrittää näykkiä. Olemme ystäväni kanssa luimimisen saanut vähemmälle, kun olemme pitäneet ruohoa/porkkanaa selän takana, odottanut ettei se luimi 20 sekuntiin, ja palkinneet sen ruoalla. Myöhemmin olemme lisänneet sanan "ei luimi'. Olemmeko oikeilla jäljillä? Jotain kommenttia ja vinkkiä asiasta?

4

1147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cw

      Itselläni on ainakin sellaista kokemusta, että monesti näykkivä hevonen oppii kyseisen pahan tavan, koska sitä syötetään kädestä. Eli makupalojen antaminen kädestä kannattaisi ainakin karsia pois.

    • jäljillä ollaan.

      Muista katsoa alaspäin, kun hoidat, viet/tuot tarhaan tai menet aitaukseen. Jotkin hevoset ovat erittäin herkkiä tuijottamiselle ja saattavat hermostua siitä. Pidä katse alhaalla, tai ota tallille isolierinen hattu, ja aseta se päähäsi niin, että se peittää katseesi. Pysähdy karsinan ovelle. Jos karsinaan/aitaukseen ryntää, hevonen saattaa puolustaa omaa tilaansa. Kiinnitä tamman huomio itseesi, niin että se katsoo sinua kunnolla kaulaa myöten, eikä vain muljauta silmiään. Ota hitaasti askeleita, ja tarkkaile reaktioita. Jos näyttää, että ampu tulee, ota yksi askel taaksepäin. Osoitat sillä, että kunnioitat sen tilaa, vaikket annakaan sen määrätä. Ota taas hitaasti askelia eteenpäin.Toista niin monta kertaa kuin on tarvis. Alussa kehittyminen on hidasta, joten varaa aikaa ja kärsivällisyyttä. Heti kun hevonen seisoo nätisti eikä luimi, käänny selkä tammaan päin. Selän kääntäminen lievittää saalistajan eli ihmisen tuomaa painetta ja kun emme toljota sitä, hevone saa olla palkinnoksi hetken rauhassa.

      Jos huomaat tamman aikovan näykkäistä, niin sekuntia ennen nosta kädet noin 20 senttiä irti kyljistä eteenpäin. Ei ole tarkoitus osua hevoseen, vaan matkia lauman sisäistä elekieltä. Käsien nostaminen vastaa suunnilleen lauman johtajan luimaisua, "nyt siivosti tai muuten ...!" Mitä heikompi näykkäisy-yritys, sen heikompi heilautus. Jos tamma ei reagoi, tee ele voimallisemmin ja isommin ja puuskahda tyyliin "hm!" tai "tsot!"

      Muista kehua hevosta aina, kun se ei luimi, tai rapsuttele siitä muuten vain. Pelkkien rangaistuksien voimalla hevonen tottelee pelosta ja pakosta, ei miellyttämisen halusta. Älä ikinä huuda tai läpsi hevosta.
      Rauhallisella käyttäytymisellä voittaa eläimen luottamuksen nopeammin kuin uskoisikaan.

    • iines.v

      Sillä on johtajuusongelma! Eli se pitää itteään johtajana ja sää oot sille vaan joku palvelija joka tuo sille ruokaa!
      Näin ei saa olla! Sun pitää näyttää sille että sää oot pomo! Eli väistätyksiä, pakituksia! Myös paljon karsinassa! Aina kun käyttäytyy huonosti, pyöritä tai pakituta.
      Miten kulkee talutuksessa? Hevosen kuuluu kävellä takana, jos yrittää etuilla - > pakitusta niin kauan että pysyy siellä.
      Eikä missään tapauksessa saa antaa kädestä mitään, kaikki herkut ruokakuppiin.
      Ruokinnassa: odota karsinan ovella niin kauan että väistyy pois edestä, jos tulee kohti astu askel taakse, ja taas jos väistää vähän ota yks askel eteen. Jos meinaa tulla takasin eteen, askel taakseppäin. Tämmöstä soutamista :).
      Kun se alkaa oppia, sun pitäs johtajana pystyä "syömään" sen ruokakupista niin, että se nätisti vaan odottaa.

      Sama kun oot menossa karsinaan, sen kuuluu väistää!

    • Anonyymi

      joo muista iso hattu on ehdoton

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5850
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3952
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      117
      1393
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1221
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1052
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      877
    Aihe