Kun ranskalaiset mellakoivat rajusti uusliberaalia hallituspolitiikkaa vastaan niin täällä ollaan kuin täit tervassa ja pelosta jäykkinä IsonVeljen edessä.
Miten me luulemme voivamme saada mitään muutoksia jos emme lähde mellakoimaan?
Ei mitään oikeuksia eikä etuja ole kukaan koskaan antanut vaan niiden edestä on pitänyt taistella.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=21624
Miten me luulemme voivamme saada mitään muutoksia jos emme lähde mellakoimaan?
Ei mitään oikeuksia eikä etuja ole kukaan koskaan antanut vaan niiden edestä on pitänyt taistella.
http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=21624
Vastaukset 3
Vanhimmat
noista Ranskan tapahtumista meidän isoveli-mediamme raportoi niukasti tai ei lainkaan.
Annetaan kuva että 'valtakunnassa kaikki hyvin'.
--- vihastukaa ! näyttäkää tunteenne!
Kirkon palveluksessa on monia hyviä ihmisiä. Mutta enemmän heitä kaivattaisiin.
”Tämä on monille alistetuille vaikeaa, kun he ovat tottuneet siihen, että vihastuminen on moraalisesti tai uskonnollisesti väärin”, sanoo Raamattuopiston johtaja Rauno Mäkelä, ja jatkaa: ”mutta ei se ole.
Uudessa Testamentissakin kehoitetaan: vihastukaa, mutta älkää tehkö syntiä. Vihastuminen ja vihaaminen ovat eri asioita.
Kun meidän oikeuksiamme poljetaan, meidän pitäisi suuttua siitä, eikä suinkaan jäädä alle. Osoita vihastumisesi tavalla tai toisella. Käytännössä tämä merkitsee riitelemistä.
Ne jotka ovat joutuneet alistetuksi ovat yleensä ihmisiä, jotka inhoavat riitelemistä ehkä yli kaiken. Se on heille suunnattoman vastenmielistä. Koko heidän olemuksensa on sitä vastaan, mutta on vain opittava riitelemään”.
Upeita sanoja Mäkelältä.
Toteutuakseen meissä tuo muutos vaatii sellaista tietoa, joka auttaa tajuntaamme laajentumaan ja ymmärtämään realistisesti oman asemamme ja paikkamme vallitse-vassa todellisuudessa.
mutta tuo kaikki pitäisi kohdistaa myös poliitikkoihin.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20101038969
Kansa ei saisi hiihtää omia etujaan ajavien poliitikkojen perässä.