Miksi rekat saa ajaa laillista ylinopeutta ?? Minä ajoin henkilöautolla pönttöpoliisiin 76 km/h, sn. 70 km/h,
sain kirjallisen huomautuksen, montakohan tällaista huomautusta tarvitsisi saada että sakon saisi. Rekat painaa menemään jatkuvasti ylinopeutta, millähän nämä kusipäät saataisiin kuriin?
sain kirjallisen huomautuksen, montakohan tällaista huomautusta tarvitsisi saada että sakon saisi. Rekat painaa menemään jatkuvasti ylinopeutta, millähän nämä kusipäät saataisiin kuriin?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei siviililiikenteessä ole laillista ylinopeutta.
Kolme ylinopeutta vuodessa tai neljä kahdessa vuodessa johtaa ajokortin hyllyttämiseen ja se on ammattikuskille paljon kovempi paikka kuin siviiliautoilijalle.
Ulkomaalaisten kuskien osalta tilanne saattaa käytännössä olla tietysti hiukan toinen.
Mistä ihmeestä sinä, hyvä ihminen selität?! Laillinen ylinopeus? Mikä se sellainen on?
Ne sinun haukkumasi "kusipäät" tuovat sinulle ruoan kauppaasi, jonka haet varmaan samanlaisella vitutuksella kuin puhut rekkakuskeista.
Ja suosittelen sinulle, kun niin kovin heitä vihaat, niin menemään päiväksi rekkakuskin kyytiin. Alat näkemään sen maailman aivan eri tavalla.
Ei ammattikuskikaan saa ajaa ylinopeutta, mutta tällä hetkellä aikataulut ja ajoaikalaki eikä myöskään työaikalaki kohtaa keskenään.
Ja ennenkuin alat paasaamaan rekkakuskien onnettomuuksista ynnä muista, niin katsopa itse peiliin. Saatat itse olla se törttö, minkä takia ne rekkakuskit joutuvat kirimään kireät aikataulunsa ylinopeudella.
Ja ensi kerralla, pyydä tilaamasi televisio tai mikä tahansa kodinkone, ruoka tai muu (mitkä muuten kaikki tulee rekalla paikkaan a., jossa ne puretaan ja yleensä jakoautoilla tuodaan perille) tilaamasi tuote, muutama päivä myöhemmin, EIKÄ NYT SAATANA HETI!
Ja kysymykseesi, kuinka monta sakkoa tulee saada, niin se on 3 vuodessa tai 4 kahden vuoden sisään, jolloin kortti lähtee hyllylle. Samalla lähtee myös työ. Tämä puolestaan taas rikkoo perustuslakia.
Ensnnäkin: en ole selittäjä, puhun faktoja.
Yritän vaan selittää sitä että raskaiden ajoneuvoyhdistelmien suurin sallittu nopeus Suomessa pitäisi olla 80 km/h. Silti vakionopeudensäätimet on säädetty 89 km/h. Onko teidän rahtareiden pakko ajaa henkilöauton peräluukussa kiinni liukkaallakin kelillä? En teitä vihaa, itsellänikin on rekkakortti, en tosin ole päivääkän sitä työtä tehnyt. Rautatietä pitkin olen kyllä ajellut ja kokenut kauhun hetkiä jopa vartioiduilla tasoristeyksillä. Paljon olen myöskin yltiöpäisten autoilijoiden jäänteitä radalla nähnyt ja joskus keräillytkin, ettei varikset ja lokit ehdi niitä syömään.
Olen minä rekkakuskin vieressäkin istunut, maailmaakin katsellut, peiliinkin tullut joskus vilkaistua, Vietnamin HaNoissa asuin toista kuukautta, siellä kuljetettiin kaikki kodinkoneet jääkaappipakastinyhdistelmästä telkkariin moposkootterilla, lisäksi nelihenkinen perhe ja koira. Ei ollut jakoautoja!
SAATANA NIIIN!
Puhut faktaa, omasta mielestäsi. :D
Vakionopeuden säätimet ovat rekassa asennettu 85-89 km / h, syytä en tiedä. Kysy tehtailta, jotka nämä valmistaa.
No mitä jos ensi kerralla, kun perässä tuntuu roikkuvan kutsumasi kusipää-rahtari, niin antaisit hänelle tietä ja hänen tehdä TYÖNSÄ! Hän kuitenkin tekee T-Y-Ö-T-Ä-Ä-N! Siitä hänelle maksetaan, että hän vie sen tavan paikasta A, paikkaan B. Ei siitä, että hän juuri SINUN kiusakseksi olisi siellä tiellä.
Sanot, että sinulla on rekkakortti, olet siis todennäköisesti ajanut sen armeijassa tai saanut sen sillon kun pyytämällä sen sai? Eli sinulla ei todellaan ole alan kokemusta, joten sinä tuskin tiedät yhtään _mitään_ alan todellisuudesta.
Luulisi maailmaa nähneen tietävän, ettei Vietnamin HaNoi ole ihan sama kuin Suomi. Täällä ei voida oikein kuljettaa niitä kodinkoneita moposkootterilla. :D
http://www.skal.fi/viestinta/medialle/mita_jos_kuorma-autoja_ei_olisi
Katsopa tuo.
Eikös teillä ole jarrutkin sitä varten että voisitte hidastaa nopeusrajoitusten mukaan, meinaan vaan että voisi joskus laskea jalat sieltä kojetaulun päältä polkimiinkin. No, tiedän kyllä että käsihallintalaitteitakin on olemassa.
Kyllä minä tietä olen aina valmis antamaan, myöskin rahtareille, on vaan usein niin että on mutkainen tie ja vastaantuloliikenne jatkuvaa. Silti on pakko ajaa peräluukussa kiinni. Aika lähelle arvasit, suoritin ammattimaisen kuorma-autokortin kolme vuotta armeijan jälkeen. Minulla on ollut se neljäkymmentä vuotta, olen kyllä isoja autoja ajanut, en kuitenkaan enään moneen vuoteen. Kyllä minä ymmärrän että työtännehän tekin teette, mutta edelleenkin ihmettelen miksei sitä voi tehdä tieliikennelain edellyttämällä tavalla. Minä ajelin rautatiekiskoja 38 vuotta, eli T-Y-Ö-N-I minäkin olen tehnyt ,tonnistoja oli sielläkin selän takana ja jarrutusmatkat vähän pidemmät kun maantiellä. Olen ollut jo kahdeksan vuotta eläkkeellä, ja ehkä mietin tällaisia asioita hiukan pikkutarkastikin. Tulee nääs uniin aika usein useat onnettomuudet mitä näin vuosien varrella, meinaan vaan että kun juna tai rekka jyrää ihmisen se on aikas rumaa jälkeä.
Käytin ehkä liian voimakasta sanaa "kusipäät", mutta ajattelin että sillä saan jotain keskustelua aikaiseksi. Pyydän anteeksi.
Sinulle "mtteeri" toivotan kaikkea hyvää, ja turvallisia ajokilometrejä, eikös näistä jutuista kuitenkin aina jotain jää korvien väliinkin, mulla ainakin.
ps. miksei täälläkin voisi mopon päällä kuljettaa vaikkapa kylpyammeen, onko kukaan edes yrittänyt? No, ehkä en minä ainakaan yrittäisi.
Ikävä kyllä suurimman osan tuolla liikenteessä läheltä piti -tilanteista aiheuttaa henkilöautoilijat. Siihen nähden miten paljon rekkakuskit ajavat, onnettomuudet ovat todella vähissä. Kuskilla saattaa tulla jopa 900 kilometriä päivässä, esimerkiksi ajamalla Helsingistä pohjoiseen. Siihen nähden mitä rekkakuski ajaa vuodessa, kun taas tavallinen amatöörihenkilöauton kuljettaja, syyllistyy henkilöauton kuljettaja todennäköisemmin liikenneonnettomuuden aiheuttamiseen.
Olet ollut hienossa ammatissa, kunnioitan junan kuljettajia. Se on raskasta ja vaativaa työtä ja nostan sinulle hattua, että olet pärjännyt tilanteessa kuin tilanteessa, vaikka pahimmat onnettomuudet tulee uniin.
Ei sinustakaan olisi varmaan junan kuljettaja kovin mukavaa kuunnella syytöksiä, että tapoit ihmisen, koska hän tuli syystä X junasi alle. Eli voit varmasti kuvitella miltä tuntuu olla siellä rekan ratissa ja kolmion tai stop-merkin takaa tulee auto alle ja käykin niin ikävästi, että henkilöauton kuljettaja kuolee.
Aivan varmasti kaikki ammattikuskit ajaisivat liikennerajoitusten ja -lakien mukaan, mutta se ei ole mahdollista niin kauan kuin firmat ja asiakkaat vaativat liikoja. Eikä se myöskään tule muuttumaan niin kauan, kun poliisi pelkästään sakottaa kuskeja. Tässä on hyvä huomioida, ettei kuski päätä niitä ajoaikoja, vaan firmat ja asiakkaat. Nykyään kuljetusyhtiöt ajatuttavat rahdit aivan liian halvalla, ettei ole varaa maksaa työntekijöille edes kaikki lisiä mitä heille työehtosopimuksen mukaan kuuluu. Harva saa ylityökorvauksia. Ja taas helposti mikäli jossain firmassa maksetaan, ei kuski enää aja kun 160 tuntia kuukaudessa tulee täyteen.
Firmoja sekä ajojärjestelijöitä ei voida tällä hetkellä syyttää, koska heidän antamat ajoajat ovat vain ehdotelmia. Mielestäni se on taas täysin toisin päin: He yllyttävät kuskeja ajamaan yli ajoaikojen sekä olla pitämättä tauot.
Elikä firmat pitäisi saada kuriin, ei välttämättä niinkään ne kuskit.
Entäs kun vuonna 2014 tulee ammattipätevyysvaatimus. Elikä jokaisen ammatikseen ajavan kuskin täytyy viiden vuoden palata koulun penkille. Jopa nyt kunnialliset, kymmeniä vuosia, ratin takana istuneet rahtarit joutuvat viimeisillä vuosillaan kouluun. Koulutus on kyllä aina hyväksi, että en minä sillä. Mutta kuka nämä kustantaa? Nämä koulutukset siirtyvät suoraan kuluttajien maksamiin hintoihin.
Kiitos, että ymmärrät ja ymmärrän kyllä pointtisi. Ylinopeus ei tietenkään ole sallittavaa, mutta usein ne jotka huutavat ja haukkuvat rekkakuskeja, sattuvat syyllistymään itse juuri niihin ongelmiin, mistä he räyhäävät.
Esimerkiksi kyllä ne tavalliset henkilöautoilijat tuolla pepussa roikkuu, vaikka ajaisi kuinka sallittua maksiminopeutta eli nopeusrajoitusten mukaisesti.
Ja yhä edelleen täytyy muistaa, kaikkiin ammatteihin sisältyy, niitä jotka eivät sitä työtä osaa / halua / pysty tekemään lakien ja normien mukaisesti.
Toivon myös sinulle erittäin mukavia ajokilometrejä autosi kanssa, vaikka joskus rekka perässä roikkuisikin. Täytyy vain muistaa se, että sitten mieluummin päästää sen ohi ja antaa mennä.
Itse usein nähdessäni rekan edessäni, himmaan vauhtia tietyn matkaa (riippuen tietysti onko takana ketään ;)) ja ajelen rauhallisesti sen takana riittävältä etäisyydeltä. En lähde hurjiin ohituksiin, nimittäin se yhdistelmä saattaa olla yllättävän pitkä, eikä lopputulos ole kaunista kun vastaan tulee toinen auto... Näitäkin on nähty maantiellä. :(
Olikohan se sn. 70 km/h suositusnopeus vai suurin sallittu nopeus?
Ilmeisesti suurin sallittu, koska sait huomautuksen ylinopeudesta. Suurin sallittu nopeus ilmoitetaan pyöreällä liikennemerkillä, jonka värit ovat ovat punainen, keltainen ja musta. Pyöreä merkki ilmoittaa aina kiellon tai käskyn.
Rautatieliikenteessä tarkoittaa suurinta sallittua nopeutta, sori, se nyt vaan tuli mieleen.
Ne rekka kuskit oikeasti aja ylinopeutta vaan suurimmallaosalla henkilöautoista on niin helvetin isot mittarivirheet.Ja näillä palstoilla kirjottavat "moralin vartijat"voisivat yhtä hyvin kirjottaa kyttääjä palstalle !!! Suomalainen liikienne kulttuuri perustuu dominointiin, kiusaamiseen ja kusipäisyyteen
jälkikäteenkin. Aina katsotaan väh. kuukauden ajot taaksepäin. Digitulosteessa ylinopeudet napsahtaa ruutuun heti ja siitä vaan sakkoa kirjoittamaan. Henkilöautokuskin ei sentään tarvitse vielä näyttää kuukauden ylinopeuksia jälkeenpäin. Toivottavasti saadaan digipiirturit henkilöautoihinkin ja sitten vaan rahastamaan niitäkin jälkikäteen.
tuolla ulkona totuus on toinen,eli erilainen kuin täällä netissä,kertokaa nyt joku että mistä ne kaikki henkilöauto kusipääkuskit aina ilmestyy jonottamaan sinne taakse ohituspaikkaa vaikka ajan suurinta sallittua nopeutta tiellä missä on 80km/h rajoitus.