Paranormaali ei ole luonnonlakien vastaista

Psykokineetikko

Para-normaali ei ole ilmiö joka on "fysiikan lakien vastainen" vaan ilmiö joka selittämätön ilmiö tai vielä tuntematon mekanismi, ja joka vaatii fysiikan lakien uudelleen formulointia. Kun "hörhöt" puhuvat paranormaalista he eivät tarkoita sillä että kaikki tiede on kumottava jotta paranormaali ilmiö saa oikeutuksensa, vaan että tiedettä on JOILTAKIN OSIN muokattava

Ateistit luulevat että se mitä ei ole todistettu olevaksi, on automaattisesti väärää, mutta tosiasiassa todisteiden puute ei todista että jotakin ei ole olemassa.

1

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zhonka

      Ateismi ei usko jumaliin. Ateismi itsessään ei ota muuhun paranormaaliuteen. Ateisti pitäisi jutussasi korvata sanalla skeptikko.

      Paranormaalin selitykset hieman vaihtelevat. Paranormaali voi olla "selittämätön"/"epätavallinen", jolloin tapahtuman syytä ei välttämättä tunneta.

      Mikäli jotain ilmiötä ei ole todistettu olevaksi, se ei automaattisesti ole väärää. Todisteiden puuttuminen ei tarkoita, etteikö jotain asiaa ole olemassa. Mutta niin kauan kuin todisteita ei ole, asiaan ei ole syytä uskoa. Miksi kannattaisi usko lumimieheen tai keijuihin? Niistä ei ole tieteellisiä todisteita. Todisteiden puutuminen ei tarkoita, etteikö keijuja olisi tai että keijuihin uskovat olisivat väärässä. Todisteiden puuttuimen tarkoittaa, että keijuihin uskotaan ilman todisteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      225
      5931
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      114
      5789
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      216
      4842
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4138
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4067
    6. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3743
    7. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      21
      3399
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      29
      1823
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1730
    Aihe