Paranormaali ei ole luonnonlakien vastaista

Psykokineetikko

Para-normaali ei ole ilmiö joka on "fysiikan lakien vastainen" vaan ilmiö joka selittämätön ilmiö tai vielä tuntematon mekanismi, ja joka vaatii fysiikan lakien uudelleen formulointia. Kun "hörhöt" puhuvat paranormaalista he eivät tarkoita sillä että kaikki tiede on kumottava jotta paranormaali ilmiö saa oikeutuksensa, vaan että tiedettä on JOILTAKIN OSIN muokattava

Ateistit luulevat että se mitä ei ole todistettu olevaksi, on automaattisesti väärää, mutta tosiasiassa todisteiden puute ei todista että jotakin ei ole olemassa.

1

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zhonka

      Ateismi ei usko jumaliin. Ateismi itsessään ei ota muuhun paranormaaliuteen. Ateisti pitäisi jutussasi korvata sanalla skeptikko.

      Paranormaalin selitykset hieman vaihtelevat. Paranormaali voi olla "selittämätön"/"epätavallinen", jolloin tapahtuman syytä ei välttämättä tunneta.

      Mikäli jotain ilmiötä ei ole todistettu olevaksi, se ei automaattisesti ole väärää. Todisteiden puuttuminen ei tarkoita, etteikö jotain asiaa ole olemassa. Mutta niin kauan kuin todisteita ei ole, asiaan ei ole syytä uskoa. Miksi kannattaisi usko lumimieheen tai keijuihin? Niistä ei ole tieteellisiä todisteita. Todisteiden puutuminen ei tarkoita, etteikö keijuja olisi tai että keijuihin uskovat olisivat väärässä. Todisteiden puuttuimen tarkoittaa, että keijuihin uskotaan ilman todisteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe