Eli olen jo jonkin aikaa etsinyt perheen kakkosautoksi joko 320d tai 520d (vm 2005-). Haluan että auto on sisältäkin tyylikäs mutta kun lähes kaikki katsomani autot näyttävät korealaisiltä muovipurkeilta sisältä. Alumiininnäköiset listat konsolissa, kojelaudassa ja ovissa. Voi itku. Vain harvemmassa kuin 1/10 löytyy puulistoitukset jotka ovat juuri mielestäni tyylikkäät Bemariin. Miksi puulistoja on niin vähän vai myydäänkö niillä varustetut autot heti?
Täytynee tilata Saksasta kun Suomen valikoima on erittäin rajallinen
Täytynee tilata Saksasta kun Suomen valikoima on erittäin rajallinen
Vastaukset 4
Vanhimmat
Syy niiden puulistojen vähyyteen on se, että ne eivät ole enemmistön mielestä tyylikkäitä sitten 70-80 lukujen. Täten niitä ei juurikaan ole valittu varustelistalta uutena ostettaessa. Jos sellaista haluat, niin mikset osta uutena? Tai 90-luvun alun mersuissa niitä vielä paljon näki, ehkä sellainen vähän ajettu löytyisi.
Omasta mielestä laadukas nahka on tyylikkäin sisustusmateriaali autoon ja sellaista omastakin bemarista löytyy.
korvattua nahkalistoilla? En ole ennen kuullutkaan. Nahka on luonnollisesti vaatimukseni istuinten materiaaliksi. Eihän sekoiteta istuimia ja listoja keskenään eihän? Eikä myöskään käytettyjä uuteen (on olemassa hintarajoittuneita mutta tyylitietoisia ostajia).
Omassa on nahkaa ainakin kojelauta, ratti, oviverhoilu, penkit...oikeastaan kaikki muu paitsi kickpaneelit, jotka ymmärrettävistä syistä ei nahkaa kannata olla. Jos tarkoitat "alumiinilistoilla" sitä hopeista hanskalokeron päällä olevaa, ja jos se noin kovasti häiritsee, niin mikset vaihda/vaihdata sitä itse? Hommassa menee n. 15 minuuttia.
Koska oikeasti sillä ei ole vara edes ykkösautoksi ostaa edes käytettyä 5 vuotta vanhaa bemaria. Kunhan esittää että joku yksittäinen osa olisi muka este ostamiselle. Melkein identtistä valikoimaa löytyy myös kilpailijoilta. Itseäni taas ihmetyttää se miten jotkut itkee jostain muovin rypytyksestä mittaristossa tai kojelaudassa. Itse keskityn enemmän ajamisen tuntumaan ja moottorin/vaihteiston käyttöön. Ja muovi on muovia, oli se rypytetty hienosti tai tasaisesti, ja olen todellakin onnellinen ettei autossani ole mitään puulistoja tai muita 80 luvun jenkkien tempauksia. Kas kun ei oston este ole se, kun ei saa puuraidotuksia kylkiin.