Oisko jollain hyviä vinkkejä miten selviytyä lievistä paniikkikohtauksista? Esim. jotain hengitystekniikoita tai muita mantroja tms?
Vinkkejä pieniin paniikkikohtauksiin?
5
412
Vastaukset
- jdjkh
Minulle lääkäri neuvoi ensiavuksi kohtauksiin hengityksen pidättelemisen mahdollisimman pitkään. Kun tekee tämän kohtauksen alkaessa näyttää ensimerkkejään, keskittääkin jotenkin kaikki ajatuksensa tähän eikä kohtauksen oireisiin. Auttanut minulla useissa pienemmissä kohtauksissa ja helpottanut hieman oloa myös suuremmissa.
- kokeile näitä
Tärkeintä on yrittää saada huomio pois omista oireista, oireiden seuraaminen kun yleensä vaan pahentaa niitä. Mantran hokeminen voi olla hyvä keino (esim "se menee ohi"), varsinkin jos keksii jonkun henkilökohtaisemman. Miksei myös voisi yrittää vaikka lausua (mielessään) jotain pitempää lorua tai laulun lyriikoita... Oikeastaan siis miettiä mitä tahansa sellasita, johon ei liity ainakaan negatiivista tunnelatausta, mutta vaatii keskittymistä
Hengittäminen syvään pallean kautta! Itse unohtaisin paperipussit tai hengityksen pidättämisen.
Paniikkikohtauksia voi oppia hallitsemaan. Tsemppiä! :)- hengitystä
Luin miel.kiint. kirjan, jossa oli paljon asiaa paniikkihäiriöstä ym. Siinä opastettiin oikeaan hengitykseen. Mulla jos kotona alkoi pankiikkia rakentaa, menin sänkyyn pitkälleni ja laitoin käden vatsalle pallean kautta. Siinä huomasin, miten hengitin pinnallista rintahengitystä. Piti ihan opetella ja kyllä se toimi. yritän soveltaa ja tuttavani pysähtyy myös yleisillä paikoilla oikeaan hengitykseen. Tämä auttoi minulle ja antoi toivoa.
- oikolukea...
hengitystä kirjoitti:
Luin miel.kiint. kirjan, jossa oli paljon asiaa paniikkihäiriöstä ym. Siinä opastettiin oikeaan hengitykseen. Mulla jos kotona alkoi pankiikkia rakentaa, menin sänkyyn pitkälleni ja laitoin käden vatsalle pallean kautta. Siinä huomasin, miten hengitin pinnallista rintahengitystä. Piti ihan opetella ja kyllä se toimi. yritän soveltaa ja tuttavani pysähtyy myös yleisillä paikoilla oikeaan hengitykseen. Tämä auttoi minulle ja antoi toivoa.
...eli toivottavasti ymmärsitte kirj.virheistä huolimatta :) siis kotona menin makaamaan selälleni ja pidin kättäni pallean kohdalla ja opettelin hengittämään sillä kohdalla missä käsi oli.
Kun alkaa tuntua ahdistusta tms →
1. Etsi ympäristöstäsi 5 esinettä ja kauvaile ne itsellesi mielessä (Esim. kukkapuska → pitkiä, 4 kpl, punaisia jne.)
2. Kuuntele ja etsi ympäriltäsi 3-5 ääntä (mistä tulee, mikä mahtaa olla jne.)
3. Laske hengitystäsi. Esim. laske 3:een ja hengitä samalla syvähköön sisään ja laske taas kolmella hitaasti ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510