Meillä on 250l akvaario ,jossa taistelukaloja,puna-aavetetroja ja kiilakylkiä. Vettä vaihdan 1-2 viikon välein ja vedenarvot on ok,mutta kaloja kuolee ... Olen kiinnittänyt huomiota,että kaloilla jotka kuolevat on punertava läiskä vatsassa tai kyljessä,mistä on kyse?
Kalat kuolee yksitellen
apua!
4573
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Etsin netistä tietoja ja aloin epäilemään kidusmatoja (gyrodactylus) Yhdellä taistolla olen huomannut pienen valkoisen "madonalun"
isot että pienet tekevät ihan samoin. Kaikki kuolevat ihan itse ja yksitellen.
Mitä ne vesiarvot tarkalleenottaen on? Jos kaloja on paljon, vedenvaihto joka toinen viikko on liian harvoin.
Tuolta voisi löytyä vastaus:
http://www.aqua-web.fi/forum/viewforum.php?f=32
Kuulostaa tutulta, aikoinaan poika laittoi 40 litran akvaarion kalat
Lähti itse viikoksi lomalle ja jäin yksin kaloja hoitaan,kamalaa,kalat alkoi kuolla yksitellen (kaikki kauneimmat)
Sain soittaa pojalle että taas on yx kuollu ja jne...Oppirahat piti näköjään maksaa :(
Saman kesänä ( 2002) poika sai kaveriltaan imukuppimonnin ja jonkun viiksimonnin ja ne on olleetkin sitten
siitä lähtien meillä, ja voineet hyvin ( 8 vee) pitää välillä katsoa oikein taskulampun kanssa, että onko ne siellä hengissä
kun on kasvia niin paljon,mutta siellä ne puskassa /luolassa oleskelee ja ruoka lystää..
Näköjään sitä sitten oppii hoitaan tuota akvaariota, kun alku hankaluudet on voitettu ja kun sattuu saamaan vahingossa sellaisia pitkäikäisiä asukkeja... =)