Kaikille jotka epäilevät, menkää lääkäriin

Nykyaikaiset kuvantamismenetelmät ovat tarkkoja. Niillä löydetään kasvain, jos se on kasvanut kyllin suureksi.
Kasvaimet jaetaan hyvän- ja pahanlaatuisiin. Pahanlaatuinen on syöpä. Hoitoina voi tällöin olla leikkaus, sädehoito ja lääkehoito tai näiden yhdistelmät. Netissä ja telkarissa on sekä hyvää,
että vain pelkoa herättävää, populistista informaatiota. Kenen tahansa keskustelijan tietolähde voi olla epäluotettava. Suomessa saa korkeatasoista syöpähoitoa. Hakiessasi alkuinformaatiota tai keskustelupalstaa, tutustu esim. www.cancer.fi
4488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Huomasin kesällä , että molemmat tissit kipuli, ja oikeassa oli kipeä patti. Kuitenkin aattelin, että tehään työt (olin kesällä 2kk töissä) ja sitten murehitaan. No, tulikin kuttu mammoon, kävin, röntenglääkärikin paikallisti patin ja otettiin kuvat. Tuli melko pian kutsu ultraan ja otettiin ohutneulanäyte. Kävipäs se kipeää kyllä, vaikka hoitsu muuta väittiki. Lekuri sanoi, että patologille menee näytteet ja viikon päästä tiedetään, tulokset. Nyt on jo 3 viikkoa mennyt, eikä mitään tuloksia ole tullut. Tissitki ja varsinkin oikea tissi on lakannu kipuloinnin, mutta oohan se patti, kipeä sellainen, kun painaa, niin paikallaan. Aikaisemmin tosiaan koko tissi kipuloitti, ja myös vasenkin. Nyt on tosiaan rauhalliset tissit, mutta pelko on vieläkin. Onko teillä muilla vastaavaa . Olen 56 vuotias! On tongittu myös alapää ja sieltä otettiin iso myooma 4 vuotta sitten.

Äänestä
  • Jos ei löydetä mitään hälyyttävää, niin tuloksista ei yleensä soiteta.

    Äänestä

Huom! Voi olla syöpä, vaikkei ole mitään kasvainta. Syöpä voi olla kudoksissa, kuten mulla, mutta ainuttakaan kasvainta ei löydetä minkäänlaisella kuvantamismenetelmällä. Ja rintasyvästä kyse

Äänestä
  • Oliko sinulla samanlaisia oireita? Ensin kipuloi, ja sitten rauhoittui. Ei vieläkään mitään vastausta ole tullut, joten pelko vain jatkuu. .... Enkä soittele tulosten perään, oli kyllin kamalaa jo mennä mammoon ja sitten ultraan, kun olen sellainen syöpäkammoinen muutenkin. Ja onhan se jotensakkin inhottavaa, kun mies/tai vaikka naislääkärikin tonkii intiimipaikkoja. Myooma kun leikattiin, siinä oli liuta ihmisiä ensin katsomassa ja sitten kutsuttiin mieslääkäri lopulta, joka aikansa ronkki ja muut katseli ja kommentoi vierestä. Eipäs ole kovinkaan kivaa olla nainen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvää syksyä kirjoitti:

Nykyaikaiset kuvantamismenetelmät ovat tarkkoja. Niillä löydetään kasvain, jos se on kasvanut kyllin suureksi.
Kasvaimet jaetaan hyvän- ja pahanlaatuisiin. Pahanlaatuinen on syöpä. Hoitoina voi tällöin olla leikkaus, sädehoito ja lääkehoito tai näiden yhdistelmät. Netissä ja telkarissa on sekä hyvää,
että vain pelkoa herättävää, populistista informaatiota. Kenen tahansa keskustelijan tietolähde voi olla epäluotettava. Suomessa saa korkeatasoista syöpähoitoa. Hakiessasi alkuinformaatiota tai keskustelupalstaa, tutustu esim. www.cancer.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu