Suuret rahapankit, jotka tulevat toimeen Ase,huume, Öljy ja hämärän bisneksien avulla. mukaan lukien mm useat politiikot kuten yhdysvaltain Ja Israelin Valtioista Jotka toimivat näitten Bisneksien mukana. Maailman suuret pankit eivät ole läheskään alkuperältään laillista rahaa.
Kun soditaan, saadaan rahaa mm.aseista
Kun käytetään huumeita saadaan rahaa niistä
Kun kulutetaan öljyä saadaan rahaa siitä
jne.jne
Ei talouskasvu pelkästään synny rehellisyydellä kaikkialla maailmassa =)
Kun soditaan, saadaan rahaa mm.aseista
Kun käytetään huumeita saadaan rahaa niistä
Kun kulutetaan öljyä saadaan rahaa siitä
jne.jne
Ei talouskasvu pelkästään synny rehellisyydellä kaikkialla maailmassa =)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kapitalismi on maailman puristamista tehokkuuteen ja kilpailuun, jossa ihmiselämän tarkoitus on suorittaa, olla tehokas fasistisen helvetinkoneen ratas.
Kapitalismi on julistettu ’ainoaksi oikeaksi’ taloustieteeksi, jolla keinottelukuumeeseen sairastuneet kyltymättömät keräävät kaiken itselleen. ’Taloustiede’ on naamioitua imperialismia, peitenimi asiantunte-mukselle, joka mahdollistaa keinottelun.
Se myös antaa suuryrityksille luvan riistää kehitysmaita ja planeettaa, syödä pienyrityksiä, vaikka juuri niiden toimintaa pitäisi tukea.
Suuryhtiöt ovat kyvyttömiä toimimaan yhteisen hyvän pohjalta. Naomi Kleinin kirja Tuhokapitalismin nousu on järkyttävää luettavaa paljastaessaan sen petomaisuuden, joka niitä ohjaa.
Noille pedoille ‘yhteinen hyvä’ on rasite, joka haittaa pörssikurssin nousua. Vain tehokkuus ja kilpailukyky merkitsevät, kestävä kehitys, planeetan hyvinvointi, demokratia ja ihminen ovat sivuseikkoja. Bakanin mukaan ne ovat hain kaltaisia ahneita ja armottomia koneistoja, jotka on suunniteltu riistämään, tuomaan lisää niille, joilla jo on enemmän kuin tarpeeksi.
Ne ovat sitoutuneet vain omanedun tavoitteluun ja täyttävät psyko-patian diagnostiset DSM-kriteerit, jotka varsin hyvin tiedät:
1. piittaamattomuus muiden tunteista (työntekijällä on vain välinearvo)
2. kyvyttömyys kestäviin suhtei-siin (ei sitoutumista, kilpailu pyhittää keinot)
3. välinpitämättömyys muiden turvallisuudesta (työ-paikkaa ei voi taata)
4. toistuva valehteleminen ja huijaaminen oman edun saavuttamiseksi
5. kyvyttömyys kokea syyl-lisyyttä (empatiakyky puuttuu)
6. kyvyttömyys sopeutua so-siaalisen normin ja lain vaatimaan toimintaan.