Jouko Pihon ehdotus Suomen suurimmaksi puolueeksi

Jos Perussuomalaiset ja Kristillisdemokraatit yhdistyisivät yhdeksi puolueeksi, uudesta puolueesta voisi hyvinkin tulla Suomen suurin puolue. Tätä ykkössijaa ylläpitäisi se, että koko ajan tulisi lisää vanhoihin puolueisiin pettyneitä äänestäjiä Kokoomuksesta, Keskustasta ja Sosiaalidemokraateista ja jossain määrin muistakin puolueista.

Myös jotkin pienet sirpalepuolueet, kuten Itsenäisyyspuolue, Suomen konservatiivit, Köyhien asialla ja Muutos 2011, saattaisivat lopettaa toimintansa ja niiden kannattajat voisivat siirtyä uuden puolueen riveihin.

Tällainen uuden puolueen syntyminen ei ole ajankohtainen juuri nyt puoli vuotta ennen eduskuntavaaleja, mutta niiden jälkeen ehdotukseni voisi hyvinkin saada laajaa kannatusta sekä PS:n että KD:n piirissä.

Uusi puolue voisi koota kannattajikseen niitä suomalaisia, jotka uskovat vielä suomalaiseen isänmaallisuuteen, oikeutettuun kansallismielisyyteen, perinteisiin arvoihin, kristinuskoon, heikompien auttamiseen, sosiaaliseen omaantuntoon, järkevään taloudenpitoon, vastuuntuntoon, oikeudenmukaisuuteen, rehellisyyteen ja Suomen itsenäisyyteen. Kyseessä olisi aidosti kristillissosiaalinen ja kansallismielinen liike.

Tässä uudessakaan puolueessa ei tietenkään kaikki olisi samaa mieltä kaikesta. Mukana voisi olla esim. muiden uskontojen edustajia tai ateistejakin, jos he hyväksyvät kristinuskon perinteisen aseman ja enemmistökannatuksen Suomessa. Tärkeintä on olla samaa mieltä suurista päälinjoista, jotka ovat Suomen itsenäisyyden korostaminen eli käytännössä EU:n liittovaltiokehityksen vastustaminen ja lopulta EU:sta eroaminen sekä tavallisista suomalaisista ja heidän työpaikoistaan huolehtiminen suurpääomasijoittajien lyhytaikaisia voiton tavoitteluita ja ylikansallisten yhtiöiden ahnetta globalismia vastaan.

Jouko Piho
KD:n kansanedustajaehdokas
Uudenmaan vaalipiirissä

0

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

        Juuri nyt, tällä hetkellä?
        Ikävä
        98
        1201
      2. Salaisuudet paljastuu

        Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
        Ikävä
        87
        824
      3. Poliisi pamputti Variskankaalla

        Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
        Kajaani
        31
        764
      4. vapaa

        sana :) 🚮
        Ikävä
        66
        683
      5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

        Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        93
        606
      6. 31
        593
      7. Nainen tosi ikävä sua

        Näkispä edes ohimennen
        Ikävä
        18
        548
      8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

        S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
        Maailman menoa
        15
        541
      9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

        Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
        Ikävä
        43
        513
      10. Rakennus myynnissä

        Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
        Suomussalmi
        10
        466
      Aihe