Ajattelin vähän keventää kodin tavarapaljoutta ja viedä turhia tavaroita ja vaatteita myyntiin johonkin hyllykirppikselle.
Löysin tälläisen listan kirppareita : http://www.kirppikset.info/paikkakunta/turku/
Mikä olisi hyvä paikka?
Kirppis centerissä näyttää nettisivujen mukaan olevan järkyttävän pitkät jonot joten sinne tuskin vien.
Minkälainen paikka on tuo Linkkikirppis?
Onko kenelläkään kokemusta siellä myymisestä?
Löysin tälläisen listan kirppareita : http://www.kirppikset.info/paikkakunta/turku/
Mikä olisi hyvä paikka?
Kirppis centerissä näyttää nettisivujen mukaan olevan järkyttävän pitkät jonot joten sinne tuskin vien.
Minkälainen paikka on tuo Linkkikirppis?
Onko kenelläkään kokemusta siellä myymisestä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noin yleisesti sanoen on epäselvää ,saako edes vuokraansa takaisin.Parempi kun heittää tavaransa suoraan
kirppisten ilmaiskoreihin.Tämä mielipide ei siis koske Linkkikirppistä ,vaan on yleinen ajatelma.
Yksi vaihtoehto on Länsikeskuksen ilmaistori ,röhnäareena,jossa käy paljon ihmisiä kauniina sunnuntaipäivinä.
Linkkikirppis on valoisa ja hyvä. Viikkovuokra oli muistaakseni 25e eikä siellä mene provikkaa,
mutta sinnekkin on kyllä useamman viikon jonotusaika.
tuottavuudeltaan ihan ylivoimainen asiakkaan kannalta. Tiedän asian, koska minulla hyllyjä kolmella kirpparilla Turussa. kaikki tuottaa jotakin mutta Eurokirppis parhaiten ja tänä syksynä ero kasvanut
Mulla oli Linkki-kirppiksellä tavaroitani myynnissä kaksi viikkoa ja tuotto oli n 100 ecua :)
Samoin möin nyt juuri siellä 306,95 e:lla, myyntipöytä oli mulla viisi viikkoa joten pöytähintana tosta pois 125e niin tuottoa jäi 181,95e!
Linkki on siitä hyvä ettei tarvii etukäteen ilmoittaa kauanko paikkaa pidät, ilmoitat vaan kun haluat lopettaa pari päivää ennen viikkosi loppua.
Huonoina puolina siellä on se ettei oo mitään alennusta useamman viikon paikkalaiselle:(
ja se et tulee aina itsekin tehdyksi löytöjä:D
Nyt vein tavaroitani myyntiin Idea-kirppikselle joka on nuorten työllistämisprojektin tms ylläpitämä.
Syynä oli se että he myös pitävät huolen pöydistä samaan hintaan (25e/vko, 40e/2vko).
Vasta sinne vein joten en tiedä onko mitään kaupaksi mennyt mutta olen muuttamassa pois Turusta ja luovun aika paljosta tavarasta samalla joten toivon et ainakin toi 40e tulis takasin ja senhän jälkeen kaikki on vaan plussaa :)
kuten kaikki kirppikses-fanit tietää niin harmittavan paljon jätetään tavaroita vääriin pöytiin minne sattuu eikä viitsitä nostella takaisin henkareihin kun pudotetaan :(
joka toinen päivä pitää käydä vähintään järjetelemässä pöytänsä ja nyt kun on muuttotouhut päällä mun aika ei ainakaan riitä jatkuviin käynteihin..
ja meneehän siihen rahaakin kun mulla ei oo kävelymatkan päässä yhtään kirppistä:(
Sekä Linkki että Idea saa plussaa myös tilavuutensa ja yleissiisteytensä vuoksi koska olen astmaatikko!
Vielä kun löytäis paikan jossa arvokkaampikin tavara (vanha lasi ja arabia ja kalevalakorut yms) tekisi kauppansa niin olisi varaa ostaa jotain pientä kivaa tulevaan kotiin!
Vinkkejä otan kiitollisuudella vastaan:)
siellä ainakin menee Arabia kaupaksi jollei ole kiskurihintoja.
Kysyin tuolta Linkki kirppikselta paikkaa ja sinne olisi kuulemma 6 vko:n jonotus, mikä on mulle nyt vähän turhan pitkä...
Kuinka kauan jouduit jonottamaan sinne idea kirppikselle?