opettajajärjestö laillistaisi

Pajatso palaa

Arvostetun Yhdysvaltain opettajajärjestön johtaja on päättänyt antaa julkisen tukensa kannabiksen laillistamiselle.

Opettajajärjestön johtaja Randi Weingartenin mukaan olisi korkea aika laillistaa kannabis. Weingarten johtaa Yhdysvaltain opettajajärjestöä (American Federation of Teachers) ja oli aiemmin New Yorkin opettajajärjestön johtaja. Nyt hän on tuonut julki tukensa Kalifornian ehdotukseen laillistaa kannabis yksityiskäyttöön.

“Kohtuudella voi käyttää kaikenlaista”, Weingarten sanoi, kun “Real Time” -sarjan vetäjä Bill Maher kysyi Randilta, tukisiko hän tätä ehdotusta.

“Vautsi”, reagoi Washington Postin toimittaja Jonathan Capehart. “Opettajan hyväksymää!”

Weingarten nopeasti lisäsi, että hän hyväksyisi pilvenpolton ainoastaan “sitten kun se on laillista”.

Randi Weingarten

Kalifornian aloite, nimeltänsä “Regulate, Control and Tax Cannabis Act” (“Kannabiksen säännöstelyn, kontrollin ja verotuksen asetus”) sallisi yli 21-vuotiaiden pitää hallussa yhden unssin (n. 28 grammaa) verran kannabista ja kasvattaa itse kannabiskasveja korkeintaan 25 neliöjalan (n. 2,3 neliömetriä) alueella. Laki sallisi myös kannabiksen kasvatuksen ja myynnin, sekä tuotannon ja myynnin tuottojen verotuksen.

Maher kysyi myös vanhemmista, jotka käyttävät itse, mutta eivät haluaisi lapsiensa käyttävän. Weingarten totesi, että “Kun jostain tulee kielletty hedelmä, on pakko käyttää aikaa varmistaakseen, että kun sanot ‘ei’, ihmiset myös uskovat, että tarkoitat sitä.”

Myöhemmin Weingarten kertoi Daily News -lehdelle, että “En hyväksy kannabista tai muitakaan kiellettyjä huumeita käyttäviä lapsia, samoin kuin en hyväksy myöskään alaikäisten juopottelua. Jos kannabis laillistettaisiin, mielestäni se tulisi pitää poissa lasten saatavilta.”

Weingarten on 52-vuotias New Yorkin kasvatti. Omasta taustastaan hän toteaa, että “Suurten ikäluokkien edustajana, poltin toki kannabista. Mutta astman vuoksi kokemukseni oli varsin lyhytaikainen.”

Siinä missä laillistamisen puolustajat ovat taputtaneet Weingartenille, “Partnership for a Drug-Free America” (“Yhteistyö Huumevapaan Amerikan Puolesta”) -järjestö on kritisoinut hänen mielipiteitään. “Kannabiksen laillistaminen toisi alkoholin lisäksi valikoimaan aineen, joka on jo liian paljon saatavilla, sekä haitallinen lapsille”, kertoo puhenainen Josie Feliz. “Meidän on vaikea nähdä laillistamista positiivisena asiana.”

Äänestäjät päättävät Kalifornian aloitteesta marraskuussa.

Lähde:

http://www.nydailynews.com/ny_local/2010/04/11/2010-04-11_randi_gives_legalizing_pot_her_token_approval.html
yhden yhden aineenaineen

0

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

        Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
        Helsinki
        25
        1726
      2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

        Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
        Ikävä
        98
        1389
      3. Olen valmis

        Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
        Ikävä
        77
        1381
      4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

        Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
        Ikävä
        66
        988
      5. Kysy jotain kaivatultasi

        Laita tunnisteet molemmista
        Ikävä
        61
        872
      6. Kerro kaivatustasi.

        1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
        Ikävä
        47
        856
      7. Tiedän että käyt täällä

        Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
        Ikävä
        64
        833
      8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

        Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
        Thaimaa
        26
        790
      9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

        Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
        Ikävä
        62
        767
      10. Miksi mies kääntyy poispäin

        Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
        Ikävä
        121
        709
      Aihe