Käytiinpä Tukholmassa, 16 kilometrin taksimatka mennessä 811 kruunua, paluumatka 400 kruunua. Ja toi menotaksi oli 'vapaa ja villi', paluutaksi oli normaalin yhtiön taksi.
Eläköön vapaa taksikilpailu!
14+16
4611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
pitäähän siellä kin tulla toimeen eikä toi oo ees paha hinta eli euroiksimuutettuna mennessä noin 80€ ja takas 40€ noin laskekoon ne paremmin jolla on kurssit halussa.suomessa toi hinta ois ykköstaksalla noin 28€ mennessä ja sama tullessa jos auto vaihtuu
kun systeemit vapautetaan kilpailulle,kilpaillaan ketkä nostavat eniten hintoja,kuten on nähty (katsastus,sähkö) muutama esimerkki,tai sitten tehdään kuten esim, rakennusalalla jätetään sotut ja tellit maksamatta,niin voidaan polkea hintoja samoin taksissa ajellaan ikäänkuin pimeesti ja vapautuneesti( avattu vapaalle kilpailulle)
Kuten aikanaan kun suomi liittyi euhun hallitusvastuussa olevat hehkuttivat että hinnat tulee suomessa laskemaan,varsinkin elintarvikkeet,kuinkas kävikään.
ettei meillä päättävät elimet ajattele taksien parasta, vaan taksit joutuvat kitumaan henkihieverissä(pk-seudulla ainakin). Vapauttaminen toisi hinnat oikealle tasolle, mutta ei.. Sen sijaan ylpeillään hyvällä systeemillä.. ei saatana.
Mä olen sun kanssa samaa mieltä. Hinnat pitäisi vapauttaa että ne pääsisivät hakeutumaan oikealle tasolle. Hinnoissa pitäisi pystyä myös huomioimaan sesonkiajat niin kuin kaikki muutkin tekevät.
Hotellit yms. nostaa hintoja aina kun on jotain tapahtumia paikkakunnalla. Taksi on aina vaan saman hintaista on sitten joulu tai pääsiäinen.
Vuorolista on jo vapautettu, monilla paikkakunnilla käytännössä myös liikenneluvat mutta hinta on säädelty.