moottorin elektroniikka merkkivalo

Eli.. Löysin ooppelistani uuden ominaisuuden. Kun olin menossa töihin moottorin elektroniikka merkkivalo syttyi palamaan, kilometriä myöhemmin sammui.. Seuraavana päivänä sama juttu.. missähän mahtaa olla vika? joku huono liitos tai jotain muuta?
144876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Niin ja siis kyseesä on -98 astra-G-caravan

Äänestä

vikakoodit, siitä on helppo lähteä korjaamaan.

Äänestä
  • Muuten kyllä, mutta on hankalaa, kun vikakoodi ei jää mihinkään muistiin joten vian pitäisi olla päällä kun menen liikkeeseen, mutta kun se palaa vain muutaman kilometrin ajan satunnaisesti niin pitäisi ajaa ympyrää liikkeen pihassa jotta saisi valon mahdollisesti palamaan..

    Äänestä

  • opelisti kirjoitti:

    Muuten kyllä, mutta on hankalaa, kun vikakoodi ei jää mihinkään muistiin joten vian pitäisi olla päällä kun menen liikkeeseen, mutta kun se palaa vain muutaman kilometrin ajan satunnaisesti niin pitäisi ajaa ympyrää liikkeen pihassa jotta saisi valon mahdollisesti palamaan..

    Kyllä tuon koodin pitäisi jäädä muistiin. Käy vain luetuttamassa se.

    Äänestä

  • opelisti kirjoitti:

    Muuten kyllä, mutta on hankalaa, kun vikakoodi ei jää mihinkään muistiin joten vian pitäisi olla päällä kun menen liikkeeseen, mutta kun se palaa vain muutaman kilometrin ajan satunnaisesti niin pitäisi ajaa ympyrää liikkeen pihassa jotta saisi valon mahdollisesti palamaan..

    Koodin pitäisi jäädä muistiin jos valo on palanut, sen ei tarvitse palaa lukuhetkellä. Voit lukea koodit myös itse käyttämällä piuhan pätkää kahden OBD-liittimen pinnin oikosulkemiseen, vikalamppua joka sähköttää koodit ja taulukoita joilla tulkitset vilkutukset. Ohjeet löydät Opel Club Finlandin foorumilta, ainakin linkin englanninkielisiin ohjeisiin.

    Äänestä

Joo vanhana opel omistajana veikkaan viaksi pakokaasunkierrätys venttiiliä. Hyvin yleinen opel vika. Vaihdettuna n.150e, mutta kannattaa ensin antaa runtua niin, että kone menee kuumaksi. Kolmosella 80-100km/h n.10km sillä karsta palaa pakokaasunkierrätysventtiilistä ja merkkivalo pysyy ainakin jonkun aikaa poissa.

Äänestä

vois olla nokka-akselin asennon tunnistin

Äänestä
  • ei voi.
    Tuo on Vectran tyyppivika.
    Lisäksi jos olisi tuossa vika niin rajoittaa kierrokset.
    Egr:ssä se vika on 100%

    Äänestä

Pääkaupunkiseudulla tälläisiä vikoja korjaa Autoasi Motomer.

Äänestä
  • Moikka. osaisittekos joku auttaa ku on tollanen opel astra g 1999 1.8 i. Niin siihen välillä on nyt syttyny moottorin elektroniikan häiriövalo. Ja sitte se auto alkaa käymään huonosti... Välillä auttaa jos sammuttaa muutaman kilometrin ajon jälkeen auton ja laittaa kaasun pohjaan (kierrokset noin 6000 ) ja taas pääsee ajamaan jonkin aikaa ilman mitään ongelmia.

    Äänestä

Apua. Astraan tuli yllättäen tällainen vika . Öljyä tulee imusarjan kauuta kaikkiin sylintereihin ,auto savuttaa valtavasti ja tukehtuu öljyyn.Auto onajettu 170t
huollettu merkkiliikkeesä.Vika tuli kuin kirkkaalta taivaalta,ihan kaupungi ajossa hiljaisessa vauhdissa.kun auto on sammutettuna puolituntia,se käynnistyy normaalisti.
Eikä kuulu ylimääräisiä ääniä.Mutta noin puolen minuutin kuluttua alkaa taas savutta.
Onko kenellään antaa ohjetta,mikä opelia vaivaa.

Äänestä
  • Tojo-pellen provo. Ei kaikki autot ole Tohjoja!

    Äänestä

Hei!
Itselläni on Opel Astra -98 G ja vaivana moottorin elektroniikkavalon palaminen, valo syttyy normaaliajossa mutta heti kun mennään moottoritielle ja kierrokset menevät yli kolmen ja puolen tuhannen niin samainen valo sammuu. Mutta heti kun käännytään pois moottoritieltä ja kierrokset alenevat niin valo alkaa taas palamaan. Onko kenelläkään mitään hajua mikä saattaisi olla vialla, jotain kotikonsteja sen selvittämiseen, ja että paljonko se sitten maksaa jos menee liikkeeseen luetuttamaan koodin, itselläni ei ole laitteita sen lukemiseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opelisti kirjoitti:

Eli.. Löysin ooppelistani uuden ominaisuuden. Kun olin menossa töihin moottorin elektroniikka merkkivalo syttyi palamaan, kilometriä myöhemmin sammui.. Seuraavana päivänä sama juttu.. missähän mahtaa olla vika? joku huono liitos tai jotain muuta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu