Eli.. Löysin ooppelistani uuden ominaisuuden. Kun olin menossa töihin moottorin elektroniikka merkkivalo syttyi palamaan, kilometriä myöhemmin sammui.. Seuraavana päivänä sama juttu.. missähän mahtaa olla vika? joku huono liitos tai jotain muuta?
moottorin elektroniikka merkkivalo
14
4858
Vastaukset
- opelisti
Niin ja siis kyseesä on -98 astra-G-caravan
- luetuttamassa
vikakoodit, siitä on helppo lähteä korjaamaan.
- opelisti
Muuten kyllä, mutta on hankalaa, kun vikakoodi ei jää mihinkään muistiin joten vian pitäisi olla päällä kun menen liikkeeseen, mutta kun se palaa vain muutaman kilometrin ajan satunnaisesti niin pitäisi ajaa ympyrää liikkeen pihassa jotta saisi valon mahdollisesti palamaan..
- ....,,,,
opelisti kirjoitti:
Muuten kyllä, mutta on hankalaa, kun vikakoodi ei jää mihinkään muistiin joten vian pitäisi olla päällä kun menen liikkeeseen, mutta kun se palaa vain muutaman kilometrin ajan satunnaisesti niin pitäisi ajaa ympyrää liikkeen pihassa jotta saisi valon mahdollisesti palamaan..
Kyllä tuon koodin pitäisi jäädä muistiin. Käy vain luetuttamassa se.
- mmakine
opelisti kirjoitti:
Muuten kyllä, mutta on hankalaa, kun vikakoodi ei jää mihinkään muistiin joten vian pitäisi olla päällä kun menen liikkeeseen, mutta kun se palaa vain muutaman kilometrin ajan satunnaisesti niin pitäisi ajaa ympyrää liikkeen pihassa jotta saisi valon mahdollisesti palamaan..
Koodin pitäisi jäädä muistiin jos valo on palanut, sen ei tarvitse palaa lukuhetkellä. Voit lukea koodit myös itse käyttämällä piuhan pätkää kahden OBD-liittimen pinnin oikosulkemiseen, vikalamppua joka sähköttää koodit ja taulukoita joilla tulkitset vilkutukset. Ohjeet löydät Opel Club Finlandin foorumilta, ainakin linkin englanninkielisiin ohjeisiin.
- sököpeli
Joo vanhana opel omistajana veikkaan viaksi pakokaasunkierrätys venttiiliä. Hyvin yleinen opel vika. Vaihdettuna n.150e, mutta kannattaa ensin antaa runtua niin, että kone menee kuumaksi. Kolmosella 80-100km/h n.10km sillä karsta palaa pakokaasunkierrätysventtiilistä ja merkkivalo pysyy ainakin jonkun aikaa poissa.
- astraman
vois olla nokka-akselin asennon tunnistin
- OpelSpecialisti
ei voi.
Tuo on Vectran tyyppivika.
Lisäksi jos olisi tuossa vika niin rajoittaa kierrokset.
Egr:ssä se vika on 100%
- kokemusta on
Pääkaupunkiseudulla tälläisiä vikoja korjaa Autoasi Motomer.
- Rikkikö?
Moikka. osaisittekos joku auttaa ku on tollanen opel astra g 1999 1.8 i. Niin siihen välillä on nyt syttyny moottorin elektroniikan häiriövalo. Ja sitte se auto alkaa käymään huonosti... Välillä auttaa jos sammuttaa muutaman kilometrin ajon jälkeen auton ja laittaa kaasun pohjaan (kierrokset noin 6000 ) ja taas pääsee ajamaan jonkin aikaa ilman mitään ongelmia.
- LIS
Apua. Astraan tuli yllättäen tällainen vika . Öljyä tulee imusarjan kauuta kaikkiin sylintereihin ,auto savuttaa valtavasti ja tukehtuu öljyyn.Auto onajettu 170t
huollettu merkkiliikkeesä.Vika tuli kuin kirkkaalta taivaalta,ihan kaupungi ajossa hiljaisessa vauhdissa.kun auto on sammutettuna puolituntia,se käynnistyy normaalisti.
Eikä kuulu ylimääräisiä ääniä.Mutta noin puolen minuutin kuluttua alkaa taas savutta.
Onko kenellään antaa ohjetta,mikä opelia vaivaa.- tohjon omistaja
Tojo-pellen provo. Ei kaikki autot ole Tohjoja!
- Astramies
Hei!
Itselläni on Opel Astra -98 G ja vaivana moottorin elektroniikkavalon palaminen, valo syttyy normaaliajossa mutta heti kun mennään moottoritielle ja kierrokset menevät yli kolmen ja puolen tuhannen niin samainen valo sammuu. Mutta heti kun käännytään pois moottoritieltä ja kierrokset alenevat niin valo alkaa taas palamaan. Onko kenelläkään mitään hajua mikä saattaisi olla vialla, jotain kotikonsteja sen selvittämiseen, ja että paljonko se sitten maksaa jos menee liikkeeseen luetuttamaan koodin, itselläni ei ole laitteita sen lukemiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san952063- 561240
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621157Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661117Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731049Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1861013Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu122978Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975- 94969
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153962