"Kaikesta hartaasti opetetusta pakkoruotsista huolimatta suomalainen lääkäri ei usko kielitaitoonsa eikä hakeudu töihin kaksikieliseen kuntaan."
http://www.yle.fi/alueet/helsinki/2010/10/karjaalla_suomentaidottomia_laakareita_2101682.html
Pakkoruotsitetut lääkärit
7
198
Vastaukset
- siukovaara
Ruotsinkieliselle pitää olla omakielisiä lääkäreitä. On aikoihin eletty, suomenkielisen pitää tyytyä tulkkaukseen kun pienelle vähemmistölle vaaditaan omakielisiä palveluita, maassa jossa kielisuhteet ovat suurinpiirtein 92-5 prosenttia.
Kaikki Raaseporin lääkärit eivät osaa suomea. Karjaan terveyskeskuksessa on töissä kaksi ruotsalaista lääkäriä, jotka eivät puhu suomea.
Kaikkiaan Karjaan terveyskeskuksessa on töissä kuusi lääkäriä. Terveyskeskuksen vastaavan lääkärin Maarit Toivolan mukaan joskus käy niin, että asiakasta ei pystytä palvelemaan hänen äidinkielellään.
– Jos olisi kysymys asiasta, joka pitää hoitaa heti tai seuraavana päivää ja olisi niin onnettomasti, että paikalla on vain ruotsinkielisiä lääkäreitä, silloin järjestetään niin, että potilas pääsee lääkäriin ja hänelle järjestetään tulkkaus.- 20
Järkevää toimintaa - nyt sen pitäisi vain kelvata ruotsinkielisillekin.
Kiitos Karjaan suomenkielisille, jotka osaavat olla järkeviä ja näyttää mallia.
Pienen pojan otsaan oli tullut haava, jota oli paikkailtu Porvoon sairaalan päivystyksessä. Pojan vanhemmat (isä näytti olevan pappi) olivat huolissaan paraneeko haava kokonaan. Selvästi äidinkieleltään suomalainen lääkäri yritti ja yritti solkata ruotsiksi, että haavasta ei jäisi arpea lapsen kasvoihin. Todella pitkän kiusallisen solkkauksen jälkeen pojan isä sanoi lääkärille mitä arpi on ruotsiksi. Kait lääkärin pitäisi osata edes ammattitermit molemmilla kielillä, mutta kyseisenlaiseen kiusaamiseen jotkut suomenruotsalaiset näyttävät olevan aina valmiita.
- 16
kysynpä vaan.
- perustyttö
16 kirjoitti:
kysynpä vaan.
kun ei osata maan pääkieltä. Suomenruotsalaiset juristit aikoinaan laativat nämä hullut kaksikieliset lait vaikka heidän olisi pitänyt ajatella enemmistöä jo 90 vuotta sitten ja säätää Suomi yksikieliseksi.
Näiden kymmenien vuosien aikana vaan suomenkieliset on yritetty kovin voimin muuttaa ruotsinkieliseksi jotta ruotsinkielisten etuoikeudet säilyisivät.
Lääkärin koulutus on kovan työn takana ja sitten vielä pitää ruotsia siinä sivussa opiskella kun englanti on aivan välttämätön.
Suomi yksikieliseksi ja heti. Ruotsi vähemmistökieleksi. - Hah..hah..hah..
16 kirjoitti:
kysynpä vaan.
Ehkä ruotsinkielisten "Herra" asuu Närpiössä tai Tukholmassa. Huomioi myös että kiusaaminen ja syrjiminen on sallittua Suomenkielisiä kohtaan kunhan se vaan on( "positiivista.?) Ehkä heillä on myös eri raamattu, koska he pitävät itseään kaikin tavoin parempina itseään kuin Suomenkielisiä.
16 kirjoitti:
kysynpä vaan.
pappi ja hänen vaimonsa vaativat saada terveyspalvelut ruotsiksi.
Vai olisikohan niin, että palvelu on se avainsana. Suomalaisten pitää palvella suomenruotsalaisia. Ruotsinkielen taidon vaatiminen taiotaa olla vain hämäystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017573
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075648- 835067
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 522867
- 522779
- 612397
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102384Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986