tv7 Siunaa Israelia.

Shalom, kiitos.

On tuo Israel ja juutalaisuus hieno asia.

Rabbi Rabbi Ovadia Yosef antoi hiljattain seuraavanlaisen lausunnon:

Goyim muuten tarkoittaa ei-juutalaista, esim. kristittyjä.

Rabbin lausunto, suora lainaus:
“Goyim were born only to serve us. Without that, they have no place in the world – only to serve the People of Israel,” he said in his weekly Saturday night sermon on the laws regarding the actions non-Jews are permitted to perform on Shabbat.

According to Yosef, the lives of non-Jews in Israel are safeguarded by divinity, to prevent losses to Jews.

“In Israel, death has no dominion over them... With gentiles, it will be like any person – they need to die, but [God] will give them longevity. Why? Imagine that one’s donkey would die, they’d lose their money.

This is his servant... That’s why he gets a long life, to work well for this Jew,” Yosef said.


“Why are gentiles needed? They will work, they will plow, they will reap. We will sit like an effendi and eat.

That is why gentiles were created,” he added.
http://www.jpost.com/JewishWorld/JewishNews/Article.aspx?id=191782

5

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmiset kuolee

      Sillä alueella on paljo turhaa surua, kuolemaa ja TERRORIA. Kysyn vain miksi ja vastaan itelleni: Syyllinen on kiihko uskovaiset. Miksi ihmeessä aina juuri ne heput jatka lukee pyhiä tekstejä, kuten PIRU raamattua ovat KAIKKEIN PAHIMPIA riehumaan??? TIettävästi mikää pyhä teksti EI KEHOTA tappamaan sitä toista osapuolta, mut silti nämä TULKITSIAT pyhät herrat kääntävär tekstit aina mutoon TAPA TAPA TAPA kaikki toisen.

      Sama saatanallinen toiminta jatkuu vuodesta toiseen vaikka pyhät herrat vaihtuvat, kun eivät elä ikuisesti. On siis kumma, että SYÖPÄ alue ei saa aikaan rauhaa ja sopua, jolloin ihmiset voisivat älää ja lisääntyä, mikä lienee kuitenkin se perimmäinen uskon tarkotus.

      AMERIKKA ja muut isot sotatarvikkeita valmistavat osapuolet tekevät isoja diilejä ja nettoovat isot rahat ja samalla lennättävät paikalle LAASTARIA RUOKAA. Sahaavat itseään linssiin tuommosella puuhalla. Luulis olevan mahdollista saada se ASEKAUPPA päättymään ja näin estää SYÄVÄN lisääntyminen. Tätä ei edes YK saa aikaan, kun on sellanen vellihousu putiikki. Uskovaiset lähinnä KIRKOT ovat täysin munattomia myöskin vaika rahaa kerätään... jotenkin se vaan häviää ja aseita tulee jatkuvasti.

      Kierre pitää pysäyttää, sillä etäpesäkkeitä on levynnyt jo joka kolkkaa ja kun aika on valmis loppuu tämä nykyinen käsitys kehittyneestä mailmasta. Jenkeissä oli juuri nyt taas POMMI paketteja, terveisinä fanaattisilta USKOVAISILTA, jolla on pää pikkasen sekasin.

      • etp

        Totuus Israel / Palestiina konfliktista.
        Tässä linkki ota asioista selvää ennekuin alat suoltamaan valhetekstiä.

        http://www.laverdaduniversal.org/pkysymys.html

        Tosiasia kuitenkin on että milloinkaan tunnetun historian aikana missään päin maailmaa ei ole esiintynyt palestiinalaisten hallitsemaa valtiota nimeltä Palestiina. Ei ole olemassa palestiinan kieltä, ei kulttuuria, ei omaa valuuttaa, ei mitään! Jordania (entinen Transjordania) sen sijaan on valtio. Jordanialaiset ovat sukulaiskansaa, arabeja, syyrialaisia, libanonilaisia, irakilaisia, egyptiläisiä, beduiineja ja kurdeja. Näistä etnisistä ryhmistä polveutuvat kaikki sekä nykyiset jordanialaiset, että "palestiinalaisiksi" itseään kutsuvat. Palestiinalaisilla olisi siis kotimaa jos Jordania ja muut arabimaat lakkaisivat käyttämästä heitä poliittisina pelinappuloina.

        Arabit hyökkäsivät uudelleen vuosina 1949, 1956, 1967, 1973 ja 1982. Taistelu päättyi kerta toisensa jälkeen islamistien nöyryyttävään tappioon. Jo ennen vuoden 1967-sotaa osa arabeista ymmärsi että sotimalla he eivät voittaisi, niinpä perustettiin PLO. Silti vasta vuoden 1967 tappiollisen sodan jälkeen alettiin puhua valtiosta nimeltä Palestiina. Sille kehitettiin historia, kulttuuri, luotiin mielikuva ylpeästä palestiinalaisesta arabikansasta, jonka ilkeät sionistit ovat ajaneet pois ikuisilta asuisijoiltaan.


    • joo o
      • Ei miellyttävää.

      • Rauhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      64
      5951
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4795
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      47
      4384
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3771
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2473
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2379
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      44
      2108
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      4
      1479
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1239
    Aihe