S-markettien hinnankorotukset?

Huomasin lähi S-Marketin nostaneen useiden päivittäistuotteiden hintoja selvästi. Useiden tuotteiden hinnat olivat nousseet yli kymmenen prosenttia. Esimerkkejä: Ingmannin jogurtti 1,39 (ennen 1,19), kananmunat, leikkeleet, monet maitotuotteet. Onko muilla samansuuntaisia havaintoja hintojen "palautumisesta" veronlaskua edeltävälle hintatasolle. Onko sama ilmiö läpi ruokakauppasektorin?

Täytynee siirtyä täyspäiseksi Lidl-asiakkaaksi.
171303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kyllä olen havainnut selvästi hinnankorotukset läpi ketjujen. Tämän takia olen siirtänyt omia ostoja (ei elintarvike) enemmissä määrin eBay / Amazon / Nierle kantaan. Lidliä olen alkanut myös suosia enenmän.
SuomiKauppa korottaa hintoja tasaisesti mutta enemmissä määrin se alkaa kostautua kun kaupat säästää vaikka kassojen määrissä (valtavat jonot) niin ihmiset alkaa vertailemaan hintoja sekä alkaa ostamaan tavaraa verkossa jonottamatta.


Nyt kun eBay avasi .fi saitinsa niin se tuo kokeilijoita joka alkaa kostautumaan kaupalle itselleen.
Samalla kun Kesko kertoi kiertoilmaisuin valikoimansa leikkauksista tuo sekin kysyntää verkkopuolelle, "kyllä minä haluan tämän mallin enkä tuota karsittua Suomi versiota. ". Enään puuttuu julkaisukamppanija
eBaylta, tv mainos ja muutama koko sivun mainoskamppanija.

Äänestä

Itse tarkan euron ihmisenä olen huomannut saman. Mutta ei se koske pelkästään S-ketjua, vaan myös Keskoa, Lidliä ja Euromarket/Siwaa.
Viralliset ruokakorivertailut ovat ihan huu-haata. Kauppias saa monesti ennakkoon tietää hintakyttääjän tulosta. Näin voidaan ruokakorin virallisia tuotteita heitää sopivasti tarjoukseen = kauppa pääsee kärkeen edullisuusvertailuissa.

Kannattaa tehdä ihan omat vertailut. Valita oma peruskori, vaikkapa 5-10-20 eniten ostamaansa tuotetta.
Näin tein itse ja olen säilyttänyt kuitit usean vuoden ajalta. Suunta hinnoissa on ollut vain yksi, eli ylöspäin. Ennen virallista alv-alennusta kun monen tuotteen hintaa hinattiin salakavalasti vähän ylöspäin. Näin näennäinen alv-ale saatiin hyllyn reunaan pariksi kuukaudeksi.
Vuodenvaihde tuo taas uudet korotukset. Mutta mitä muuta voi odottaa, kun todellista kilpailua ei ole, vain kaksi kartelliketjua. Monet tuotteet ovat ihan sentilleen saman hintaisia.

Lähes kaiken muun voikin jo ostaa matkoilta ja nettikaupoista paitsi elintarvikkeet. Hintoja ja laatua kannattaa todellakin vertailla.

Äänestä
  • Lainaus; "Mutta mitä muuta voi odottaa, kun todellista kilpailua ei ole, vain kaksi kartelliketjua."

    Nimenomaan näin tilanne on Suomessa. Hintataso on todella korkea verrattuna mihin muuhun EU-maahan tahansa.

    Lisäksi muissa EU maissa on paljon näitä ns. halpakauppoja kuten ALDI, Woolworth, RIMI, Real... jotal Suomesta puuttuu täysin.

    Olennainen kysymys onkin, miksi Suomesta puuttuu kilpailu kokonaan? Mikä on päättäjien, politiikkojen, virkamiesten ym. osuus asiassa ja mitä vastaan?

    Äänestä

  • välistä vetäjiä: sähkölaitokset, kiinteistö vuokrat, palkka kustannukset, vakuutukset, sähköiset palvelut, tietotekniikka, pankki, luottokunta, vartiointi, siivous, ulkoalueiden hoito, --minkäs vielä unohdin...

    Äänestä

  • palkat alennukseen kirjoitti:

    välistä vetäjiä: sähkölaitokset, kiinteistö vuokrat, palkka kustannukset, vakuutukset, sähköiset palvelut, tietotekniikka, pankki, luottokunta, vartiointi, siivous, ulkoalueiden hoito, --minkäs vielä unohdin...

    Ei riitä selitykseksi korkeisiin hintoihin. Samat kulut on muissakin maissa.
    Toki ostovalyymit on suurempia isoissa maissa, mutta joku mättää ja pahasti kotimaassa.
    Miksi meillä muuten maksetaan naurettavan suuria maataloustukia Pohjois-Suomeen? Eikö oikeasti elintarvikkeita pitäisi viljellä vain ja ainoastaan Etelä-Suomessa?
    Vuosia Kanadassa asuneena hedelmien ja vihannesten laatu on lisäksi tavattoman huonoa. Menisi meikäläisten ykkönen Kanadassa kakkos- ja kolmostuotteena, heidän halpislaatuna. Meiltä puuttuu oikea first class ja Premium.

    Äänestä

  • Kilpailua kaipaava kirjoitti:

    Lainaus; "Mutta mitä muuta voi odottaa, kun todellista kilpailua ei ole, vain kaksi kartelliketjua."

    Nimenomaan näin tilanne on Suomessa. Hintataso on todella korkea verrattuna mihin muuhun EU-maahan tahansa.

    Lisäksi muissa EU maissa on paljon näitä ns. halpakauppoja kuten ALDI, Woolworth, RIMI, Real... jotal Suomesta puuttuu täysin.

    Olennainen kysymys onkin, miksi Suomesta puuttuu kilpailu kokonaan? Mikä on päättäjien, politiikkojen, virkamiesten ym. osuus asiassa ja mitä vastaan?

    Toimitaa paraat oppillaat Helsingissä,
    Orjan palkalla, (eivät saa edes ruokaa) tuottavasta orjatyöstä!!

    Äänestä

  • palkat alennukseen kirjoitti:

    välistä vetäjiä: sähkölaitokset, kiinteistö vuokrat, palkka kustannukset, vakuutukset, sähköiset palvelut, tietotekniikka, pankki, luottokunta, vartiointi, siivous, ulkoalueiden hoito, --minkäs vielä unohdin...

    Henkilöstö useimmiten.
    Kyllä siinä vähittäiskaupan sopassa monta ottajaa on.
    -logistiikka
    - hankintakustannukset
    - mainoskulut
    -jätteiden lajittelukustannukset
    - koneet ja kalusteet (huollot)

    Poliitikkojen voiteluun, lahjontaa ja korruptioon kuluu paljon enemmän kuin vakuutuksiin

    Äänestä

  • Mutta viimeiset kotukset ei niisä saata vielä näkyä

    Äänestä

... on kävelyetäisyydellä kolme S-Markettia, 2 Lidliä, K-supermarket, K-market, Prisma ja Citymarket.

Haen aina kustakin kaupasta ne tuotteet, jotka saa sieltä edullisimmin. Vielä vuosi pari sitten matka suuntautui lähes aina S-Market'iin. Nykyään melkein aina Citymarket'iin tai joskus Lidl'iin.

Niin ajat muuttuvat.

Äänestä
  • on saatanan kätyri. Vielä teidät kaikki tuomitaan!

    Äänestä

  • En osta K-ryhmän kaupoista juuri muut kuin plussa-tarjoukset. Plussa tarjousten prosettietu on todellakin lähes aina etu K-kaupan ko tuonteen normaalihinntaan, eikä kilpailijan normaalihintaan. K-kaupan plussatarjoustuotteiden normaalihinnat näyttävät olevan lähes poikkeuksesta kalliimpia kuin samat tuotteet S-ryhmän kaupoissa.
    Eipä ruokakorihintavertailut puhu kyllä edullisen ruokakorin puolesta kun on kysymys Citymarketista. Valintatalo on kallein, mutta Citymarketkin näyttää olevan sieltä kalleimmasta päästä.
    Ostojen keskittämisestä saa kyllä parhaimman rahallisen edun S-ryhmän kaupoista. Jotkut alueosuuskaupat maksavat bonuksen lisäksi myös ylijäämäpalautusta. Niin ja S-ryhmä maksaa oman pankkikortinsa käyttämisestä jokaisesta pankkikortilla maksetusta ostoksesta puoliprossaa maksutapaetua, joka kilahtaa bonuksen lisäksi joka kuukausi tilille.

    Itse ostan K-kaupasta plussatarjoukset. Niissä on yleensä tuntuva etu kilpailijankin hintaan nähden. Mutta en tiedä, vedetäänköhän vaki-asiakkailta sitten k-ryhmän normaalihinnoissa noita annettuja etuja takaisin??

    Äänestä

  • Pitää olla hyvä numeromuisti tai kirjanpito. Tietää mitä mistäkin ostaa. Aikaa, analyyttisyyttä ja viitseliäisyyttä se vaatii.
    Asioinnista ei saa myöskään aiheutua ylimääräisiä matkakustannuksia.

    Ruokaa ei saa ostaa liikaa että se pilaantuu, siihen hupenee pian 5 %!!!

    Äänestä

  • Rauhahan se ihmisellä pitää olla. Myymälöissä on niin älytön melu että mulla on aina korvatulpat.
    Useimmiten kotiapul/siivoja käy tekemässä ostokseni. Oma aika ei tahdo aina riittää.

    Äänestä

Lidlin vihannes osasto täynnä paskaa, appelsiinit homehtuu kotiin saapuessa kolmessa päivässä. Amerikan salaatti on sisältä ruskeaa, perunat mätiä sisältä. Paprikat nuhjusia, viinirypäleissä matoja.

Jotain ihan uskomattoman ala arvoisia. Paskaa saa halvemmalla roskiksesta. :/

Äänestä
  • lidlin tuotteet ei ole niin käsiteltyjä kuin muut. juuri siksi suosin sitä, on jotain makua

    Äänestä

  • marinha kirjoitti:

    lidlin tuotteet ei ole niin käsiteltyjä kuin muut. juuri siksi suosin sitä, on jotain makua

    Tavarat 30 %
    Tilat 10
    Koneet 10
    Kalusteet 8
    Hävikki 5
    - josta 80 % aikaansaa ammattitaidoton henkilöstö tavalla tai toisella.

    Mainonta 5
    Vakuutukset 5
    Teräväpää ja keskushallinto (paperinpyöriitäjät) 5 %
    Kunnallispoliitikkojen syöttö ja juotto ym. 5 %

    Orjatyölle ja muulle (myyjille) talkooväelle 12 %

    Puhdas voitto n. 5 % optioihin ym

    Suuruusluokka on tuossa ( Mikään kultakaivos se ei ole)

    Äänestä

Muuten me emme olisi saaneet myytyä X-tra (pask..) 0,89 €/l. Piti tehdä selvä pesäero hintoihin.
Saadaan myytä kupaakin ja erinomaisella katteella.

Ja Valion arkijuqurtti 0,99 €/l (tosin sitä ei juuri kukaan osta, useimmille yksi kerta riitti).

Niin ei meillä mittää kartellia K-kaupan ja Keskon kanssa ole.
Mutta päivittäin agenttimme käyvät tekemässä K-kaupassa hintavertailun. Me emme halua olla enempää.
Meillä ei ole mitään syytä dumpata hintoja paljoa K-kaupan hintoja alemmaksi. Me olemme kyllä tehokkaampi ja henkilöstöllä on n. 5 % paremmat ansiot.
Alueketjuhallinnon johtaja.---

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lidilii kirjoitti:

Huomasin lähi S-Marketin nostaneen useiden päivittäistuotteiden hintoja selvästi. Useiden tuotteiden hinnat olivat nousseet yli kymmenen prosenttia. Esimerkkejä: Ingmannin jogurtti 1,39 (ennen 1,19), kananmunat, leikkeleet, monet maitotuotteet. Onko muilla samansuuntaisia havaintoja hintojen "palautumisesta" veronlaskua edeltävälle hintatasolle. Onko sama ilmiö läpi ruokakauppasektorin?

Täytynee siirtyä täyspäiseksi Lidl-asiakkaaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu