Eli vanhassa pönttökoneessa win2000pro ja ongelmana ettei suostu käynnistymään? oliskohan raudassa vikaa kun kokeilin mintin livelevyllä niin boottaa siihen saakka kun tulee se sekuntilaskuri mutta sitten pysähtyy ja ja ei mene enää eteenpäin? hetken päästä jotain: system halted? olen kokeillut muillakin livelevyillä mutta sama juttu..ei etene..tälläsin win2000 asennuslevyn ja laitoin boottaamaan cd asemasta mutta ei lähe asentamaan sitäkään! mitähän pitäisi tehdä seuraavaksi? kiitos paljon jo etukäteen jos joku jaksaa vastailla!
Vanha compaqin pönttö ei suostu käynnistymään...................
juikjuikjuik
8207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mint voi olla liian raskas wanhaan pönttöön, joten kokeile jotain kevyempää.
http://www.slitaz.org/en/
http://puppylinux.org/main/Download Latest Release.htm
ei ala asentamaan mitään eikä livelevykään toimi?
Vaikuttaa rauta vialta. Millainen, enpä ala ennustelemaan. Ekaksi tuli mieleen emo- tai kovalevy. Koneella ikää aika paljon ilmeisimmin, osien löytäminen hankalaa. Kokeile nyt vaikka lainata jostain kovoa, onko vika siinä. Sopivan emon löytäminen voi olla mahdotonta, tai ainakin liian kallista.
Pahoin pelkään, helpointa etsiä uusi/uudempi kone. Ainakin siinä aikaa säästyy, ei ehkä rahaa. Toisaalta, käytetyt koneet varsin edullisia.
Tiedostojen pelastaminen olisi muuten tärkeää, onko varmuuskopiot?
Täytyy kokeilla toisella kovolla!
...........niin kierrätyskeskuksista ja kirppareilta löytyy halpaa tietsikan osaa ja saat kasattua pönttöösi uudet nasseet pikkurahalla joka pyörittää Mintit ja Ubuntut.
Ihan mielenkiinnosta ropaan tota....joo kovo vaihdettu mutta ei pelaa....eli ei mee ubuntun livellä eikä ala asentamaan win2000.......ööööööö.....jos emolevy paskana mistä sen tietää? vikasietotilaan ei myskään saa käynnistettyä?
Niinno, jos muu ei auta, jäljelle jää emolevy. Niissä kyllä on kondesaattorivuotojakin, ne näkee silmällä. Kondesaattoreja saattaa tinailla itekkin, mutta muuten emolevy on laakista sökö.
Niin, vika voi tietenkin olla romppuasemassakin, kokeile vaihtaa se seuraavaksi....
Vaihtanut...kokeillaas se vielä!