Kaurismies takaisin?

Biiiii

Kaurismies jätti minut. Olimme lähes täydellinen pari lukuunottamatta sitä, että hänen kanssaan oli vaikea puhua. Aina kuunteli mua muttei kertonut itsestään juuri mitään ellen vahingossa saanut kaivettua asioita ulos hänestä... En ymmärtänyt silloin että hän tarvitsee tilaa vaan roikuin niinkuin härkätyttö vain voi roikkua.. Tein myös suuren virheen, jonka takia tiemme päättyi. Nyt haluisin tietää miten saisin takaisin hänet? Rakennettua luottamusta ja antaa lupauksia, etten häntä enää lyö.. Aion mennä terapiaan ja nähdä vaivaa itseni eteen. Olen todella valmis tekemään lähes mitä vain. Hän ei pitänyt mahdottomuutena että olisimme vielä joskus yhdessä mutta sanoi myös että ei uskalla luottaa enään. Miten nyt siis saisin tuon miehen, jonka tiedän olevan minulle se oikea, uskomaan että olisin hänelle se oikea? Olen valmis todella lähes mihin vain...

9

1304

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harm1

      Kyllä miettisin vielä, miksi haluaisin suhteeseen jossa toinen ei voi luottaa sinuun.. Ei hän ala puhumaan toisellakaan kierroksella. Olen pahoillani puolestasi :(

    • kauris m

      >>Aion mennä terapiaan ja nähdä vaivaa itseni eteen.

      Se on hyvä alku ja kannattaa tehdäkkin niin. Ei sellasseelle pohjalle voi suhdetta rakentaa, että toisessa on vain vikoja ja itte on täydellinen. Onhan välillä katsottava peiliinkin. Hyvä että sinä teet niin.

      Tosin aina se ei riitä ja ei voi saada enään sitä luottamusta takas, mutta toivon teille kaikkea hyvää.

    • yksi kaaris

      Kauheita naisia nykyään, kun hakkaa rakastaan, huh sanon minä sen! Ja sitten vielä luulet, että saat kauriisi takaisin? Njet tavaris! Voit kyllä unohtaa kaurismiehen ja ruveta katselemaan vaikka seuraavaksi jotain muuta, jota saat hakata! Terapiaa joo! Se passaa sulle, kunhan et rupee hakkaamaan terapeuttiasi!

      No, enpä olisi uskonut härästä! Härkätyypit löhöö mieluummin sängyllä puolimakaavassa asennossa syöden suklaataa, nauttien popcornia, napostellen pähkinöitä, ja lukien saksankielistä romaania Wie liebe den Steinbock, kuin hakaten häntä!

      • Aloittajjja

        Näen kyllä vikani mutta en mielestäni ansaitse haukkumista vaan neuvoja? Kukaan ei ole täydellinen, toiset pettää, toiselle käy näin. En hakkaa mutta erehdyin kerran. Haen sentään terapiaa, en syytä muita... Tiedän että vika on minussa, haluan sen vian pois.


      • kauris m
        Aloittajjja kirjoitti:

        Näen kyllä vikani mutta en mielestäni ansaitse haukkumista vaan neuvoja? Kukaan ei ole täydellinen, toiset pettää, toiselle käy näin. En hakkaa mutta erehdyin kerran. Haen sentään terapiaa, en syytä muita... Tiedän että vika on minussa, haluan sen vian pois.

        Eikun eteenpäin vaan, sanoi mummo lumihangessa. Tuskin kukaan täällä pystyy sua sen kummemmin neuvoa, kun nua ihmissuhde asiat on kahden välisiä. Mutta kannattaa ainankin yrittää puhua hänen kanssaan.


      • -
        kauris m kirjoitti:

        Eikun eteenpäin vaan, sanoi mummo lumihangessa. Tuskin kukaan täällä pystyy sua sen kummemmin neuvoa, kun nua ihmissuhde asiat on kahden välisiä. Mutta kannattaa ainankin yrittää puhua hänen kanssaan.

        Paljon riippuu siitä mitkä miehen tunteet sinua kohtaan ylipäätään ovat. Harmittaako häntä eronne, vai onko onnellinen ylipäätään että pääsi eroon sinusta.

        Jos jotain horoskooppi hömppää tarvii kirjoittaa, niin kauris on aika jääräpäinen pysymään päätöksessään minkä on tehnyt. Ja tässä tilanteessa jossa olet loukannut sisältä hyvinkin herkän kauriin tuntemuksia/luottamusta ei tämä välttämättä enään halua joutua uudelleen saman kohtelun eteen, ja aristelee jatkaa elämää kanssasi. Eli jos kaveri on päättänyt saanneensa sinusta tarpeeksi, niin hankalaa hänen päätään on enään kääntää. Tai ainakin siihen voi hetki mennä, kun kauris miettii vaihtoehtojaan tarkasti ja harkiten. Ja vaikka hän haluisikin vielä jatkaa suhdettanne uudelleen... voi se takkuista olla opetella uudelleen luottamusta.

        Kauris nyt yleensä on anteeksi antava muita kohtaan. Mutta ei varmasti aseta itseään sylkykupiksi, sen verran korkealla arvostus itseään kohtaan yleensä on.

        Ja kyllä se kauris puhuu kun siihen on tarve, tai luottaa 110% henkilöön. Ehkä sinussa on aina ollut jokin ominaisuus jota kauris miehesi aristelee lähestyä? Ehkä hän ei pidä sinua tarpeeksi syvällisenä ymmärtääksesi hänen ajatuksia... tai tuntee että ei osaa kertoa niitä siten jotta sinä ne ymmärtäisit oikein.

        Mutta ehdotan että kertoisit miehelle rehellisesti tunteesi, ja annat asian sitten olla. Älä panosta, äläkä ainakaan häslää, häröile ja juoru asiasta ympäri ystäväpiiriä/piiriänne.... olet hilja, kadut oikeasti tekoasi, ja annat maailman omalla painollaan mennä eteenpäin. =)


      • Harm1
        kauris m kirjoitti:

        Eikun eteenpäin vaan, sanoi mummo lumihangessa. Tuskin kukaan täällä pystyy sua sen kummemmin neuvoa, kun nua ihmissuhde asiat on kahden välisiä. Mutta kannattaa ainankin yrittää puhua hänen kanssaan.

        Kerrotko kauris miehenä, miten sinut saa puhumaan? Kun tunnutte väistelevän harmillisesti ja leikkiä laskien..


      • kaksneuvonen
        Harm1 kirjoitti:

        Kerrotko kauris miehenä, miten sinut saa puhumaan? Kun tunnutte väistelevän harmillisesti ja leikkiä laskien..

        sä tosissas usko tän kaurissaitin "miehuuksiin". :)))))))))


      • alottajjja
        Harm1 kirjoitti:

        Kerrotko kauris miehenä, miten sinut saa puhumaan? Kun tunnutte väistelevän harmillisesti ja leikkiä laskien..

        Näinhän se oli että mies tarvitsi aikaa miettiä asioita. Sain sen puhumaan vähän ikävällä konstilla mutten keksinyt mitään muuta enää, sillä on todella vaikea tapaus... Sanoin siis että haluan nyt tietää onko minun hyöty häntä odottaa vai jatkanko matkaa eteenpäin kun minusta on eräs mies kiinnostunut todella tulisesti (minä en hänestä sillä rakastan vielä kauristani). Hän suuttui ja loukkaantui todella paljon jolloin solvasi minua mitä piikikkäimmin ja samalla taidokkaan välinpitämättömästi, siihen kiirehdin sitten sanomaan että en tarvitse vastausta samantien vaan JOTAIN että onko meillä mitään tulevan vaiko jäikö se nyt sitten tähän. Sain vastauksesta sen kuvan että hän haluaa omaa aikaa (minä en sitä ymmärtänyt antaa aiemmin). Hän toivoi, että odottaisin niinkuin hänkin tekee sillä ei halua muita vaan miettiä tulevaa kanssani... Tämä saatiin sitten jatkumaan keskusteluun suhteemme ongelmista (joihin kuului minun todella kamala käytös humalassa ollessani) sekä hänen ajoittainen välinpitämättömyys (olinhan hänen luonaan niin paljon, masentuneena, ja siinä sivussa ikäänkuin odotin että hän on koko elämäni, ripustauduin siis, hyi minua.... sovimme hyvin rakentavan riidan, joita ei aikaisemmin saatu kunnolla aikaan ja miehen puolelta sydämiä ja hellyydenosoituksia sateli tekstimuodossa. Näen että hänellä on yhtä vaikeaa kuin minulla.... Ja nyt vain aika sanoo....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1389
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      781
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      725
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      88
      714
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      648
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      144
      646
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      602
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    Aihe