omistaa? Tarkoitus olisi sellainen hankkia toiseksi autoksi. Mihin kannattaisi kiinnittää huomiota ostettaessa? Vahvat ja hyvät puolet. "Thänk juu" mahdollisista asiallisista vastauksista.
Millainen auto on Xantia...
harrastaja.,.
24385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Millainen auto on Xantia omistaa? Sanoisin että aika yllätyksellinen, ikävä kyllä enimmäkseen negatiivisessa mielessä.
Mihin kannattaisi kiinnittää huomiota ostettaessa? Lähinnä kuittipinoon mistä ilmenee mitkä paikat ovat vielä korjaamatta.
Tuli tuossa hommattua Xantia nimenomaan sen hydraulisen jousituksen vuoksi. Pitää myöntää että rakastuin peliin välittömästi. Vehkeellä on sorvattu nyt 350 000 ja vuosimalli on 1997. Auto oli huolella pidetty ja tasaiseen tahtiin huollettu. Siitä oli juuri vaihdettu tuulilasi keväällä katolta pudonneen lumen takia. Hydrauliikkaputketkin kuulemma juuri uusittu, niiltä osin auto toimiikin erinomaisesti. Erittäin kiva kokemus on nopeassa jarrutuksessa koettava tasaisuus. Takapää nimittäin laskee siten, että auto ei heijaa eteenpäin :)
Erittäin luotettava peli kulkemaan ja 2l 16V bensakone kulkee edelleen pirteästi.
MUTTA! Pieniä vikoja jotka vitu**avat aina kun ne muistaa:
- Kuskinpuoleisen takaoven sähköt ei pelaa. Ei keskuslukitus eikä ikkuna.
- Ruostetta siellä täällä, tulee menemään tovi kun paikkaan ne.
- Takalasin pyyhkijä ruostunut kiinni, pitää irroittaa moottoreineen jotta saa korjattua.
- Penkinlämmittimet eivät toimi.
- Kuskinpuoleinen pissapojan suuttimen kiinnike rikki, kiinni tällä hetkellä jesarilla.
- Ratin radio-ohjaimet eivät toimi.
- Keskuslukituksen kauko-ohjain oli rikki mutta se korjaantui kun kolvasin uuden infrapunaledin siihen.
Kaikenlaista pikkuvikaa riittää ja olenkin jo viettänyt monia tunteja autoa ehostellessa. Mutta aina käynnistynyt moitteettomasti ja erittäin miellyttävä kyyti.
Jos löydät, niin etsi malli jossa ON Activa-järjestelmä. Yhden kehittyneempi jousitus. Erittäin hienon oloinen ominaisuus, josta kuulin vasta pari viikkoa auton hankinnan jälkeen.
Voin lämpimästi suositella kakkosautoksi.
Huomio tosiaan hydrauliikan toimintaan, sähkövarusteisiin (pyyhkijät, lämmitys, peilit, ikkunat ym.) ja ruosteisiin.
kysy näistä:
http://www.sitruunapatonki.fi/forum/
http://citroen-foorumi.com/index.php
uusimmatkin jo kymmenen vuotta vanhoja.
Hyvin pidetty yksilö harkinnan arvoinen.
Kaikissa vanhoissa autoissa tärkeätä on se. miten niistä on pidetty huolta.
Niitä vilisee franskalaiset. Aiheuttaa harmaita hiuksia.
kullanmuru. Mees nukkumaan. Kello on jo paljon.
No kerroppa omia kokemuksia sitten. Noi niinku iltasaduksi.
jos oot oikeesti miäs, niin pidät turpasi kiinni ja meet menojasi.
Sä et ole täällä toivottu vieras. Et osaa edes käyttäytyä.
No kerroppas siitä vähäsen lisää. Eipä ole minua käytöstavoilla siunattu.
vm 1990 ajettu 86 000 km. 1300 kone. Punainen. Viimeisiä ilman kattia. Mitä vielä haluat tietää pölö?
Mulla (ja vaimolla) on 2 Samaraa, sedan ja 3-ovinen. Sedan on vm 98 ja ajettu reilu 300 000 ja 3-ovinen vm 03, ajettu vajaa 100 000. Sitäpaitsi Samara on ihan eri auto, kuin nuo takatuupparit. Ymmärrän, miksi pidät Ladoja surkeana. Nuo takatuupparit pohjautui Fiat 124:ään. Samarassa on Porssen moottori. Kun Samara tuli markkinoille, se oli aivan sensaatiomainen, verrattuna aikaisempiin Ladoihin.
En minä pidä takatuuppareita surkeina.
Samarakin minulla on ollut.
Juu, kyllä Lada on ihan iso ykkönen. Se on teknisesti simppeli ja kevyempi, kun vertaa muihin vastaaviin autoihin.
pitäs käkisalmen kuattrosta kertoa? Kahteen olen koneremontin tehnyt aikanaan -80 luvulla. eipä paljon avaimia tarvita koneen purkamiseen, eikä kasaamiseen. Tais 10,13,17mm avaimet ja ruuvari riittää, kun rempan teki. Mutta ei sillä autolla itsessään tee paskaakaan, kun kaasujalan nilkka puutui jo 50km matkalla, että piti välillä lepuutaa. Kerro sinä paljonki lada 1500 SL: kärkien kosketuskulma on. Se ladahan ei ollut muuta kun fiatin kopio. Ja sitten tuli SAMARÄMÄ. Ja olihan ladoissa käynnistys kammelle reikä.
HÄH! Kerroppas.
vaikka sitruunapatongista tai sitikka foorumilta. täältä et saa asiallisia vastauksia
Ja Lada-palstakin on täynnä paskaa. Mitä ihmettä tällä suomi kakkosnelosella tekee?
Noilta sivuilta saa varmasti neutraalia ja puolueetonta palautetta:)
Mitä ihmettä tällä suomi kakkosnelosella tekee?
Vittuilee kanssa ihmisille ja tuhlaa omaa aikaansa.
sää nyh iha kummallisii kysy?
ei ole neutraaleja kommenttejä missään. Lopetetaan koko Suomi kakkosnelonen.
niinkun kaikki sitikat... älä sekaannu, pelkkää harmia vaikka olis miten halpa (paskaa saa yleensä halvalla...)
kertoo asenteellisuudestasi ja siitä, että väitteesi taustalle ei taida todenmukaista tietoa taikka kokemusta löytyä.
Mulla olis myynnissä pikkuvikainen -96 Xantia ;)
Tee se itse mies osais varmasti korjata viat edullisesti.
onkaan kun pikkuvikaisia, paitsi isovikaisia ;)