Tästä on jo paljon maailmalla tutkimustietoa. Lääkitys on paikallaan ns. vakavasti otettavissa mielen häiriötiloissa.
Etenkin masennukselle etsitään tälläkin palstalla tukea monenmoisista 'beckin' masetesteistä. Eikö nuo liene psykofarmakoita valmistavien yritysten täkyjä hankkia lisää asiakkaita.
Depressiokierre on raunioittanut oman elämäni. Lopetin silti mielialalääkkeiden käytön kun pääsin työtapaturman takia eläkkeelle 46v.
Päätökseni johti kyllä pian vaikeuksiin. Pääsin kylähullun kirjoihin omituisen käyttäytymiseni vuoksi. Olin romahtamassa yhteisöni painostuksen takia.
Tähän saumaan saamani asperger diagnoosi auttoi ilman lääkäreissä juoksemista, viina- ja lääkekierrettä vapautumaan liian suurista paineista.
Kerroin julkisesti autismistani. Se lopetti yhteisöpainostuksen mm. Yle-radion aluetoimituksen välityksellä.
Ei ihmisten käyttämistä kaheli, kylähullu, homo, sosio-psykopaattinimityksissä sinänsä mitään pahaa ole niin kauan kuin viranomaiset antavat kulkea vapaalla jalalla.
Monet mielialalääkkeet vahingollisia!
1
303
Vastaukset
- johnu
Jollainhan se masennus on pakko testata, mutta olen samaa mieltä että liian monelle määrätään pienistäkin syistä lääkkeitä. Itsellä vakava masennus useaan otteeseen ja kun siitä pääsin keskivaikeaan masennukseen itseni nostettua niin pidin jo elämääni täysin normaalina enkä sen onnellisempi koskaan olekaan. Joten jos tuohon tilaan lääkkeet pitää saada, niin ongelmat on kyllä jossain muualla kuin välittäjäaineissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891