viina vaarallisin huume

Pajatso palaa

Brittitutkimus: Alkoholi on päihteistä pahin

01.11.2010 - 09:48 - Kommentit: 5

STT, AFP, Reuters

Alkoholi on heroiiniakin ongelmallisempi päihde, arvioidaan tuoreessa brittitutkimuksessa. Lääketieteellisessä Lancet-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa arvioitiin eri huumausaineiden ja päihteiden haitallisuutta paitsi käyttäjälle itselleen, myös muulle yhteiskunnalle.

Asteikolla nollasta sataan alkoholi otti selkeä ykkössijan luvulla 72. Kakkoseksi tullut heroiini sai luvun 55, kun kolmanneksi sijoittuneen crack-kokaiinin indeksi on 54. Tupakan vertailuluku on 26, kannabiksen taas 20.

Tutkimuksen on tehnyt huumeiden vaikutuksia selvittävä riippumaton ISCD-komitea. Komitean puheenjohtajan professori David Nuttin mukaan maanantaina julkistetut tulokset antavat tukea voimakkaalle alkoholin käytön vastaiselle politiikalle.

Nutt toimi Britannian edellisen hallituksen huumeneuvonantajana, mutta sai potkut vastustettuaan kannabiksen vaarallisuusluokituksen nostoa.

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sinua

        Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
        Ikävä
        35
        4653
      2. Oletko sä oikeesti varattu?

        Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
        Ikävä
        56
        3210
      3. Horoskooppikysely

        Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
        Ikävä
        30
        2883
      4. Rakas, kerro mulle

        Miltä se tuntuu?
        Ikävä
        61
        2815
      5. Suuri tulipalo

        Missä mikä palaa?
        Kiuruvesi
        6
        2410
      6. Kesäseuraa

        Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
        Ikävä
        54
        2195
      7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

        Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
        Ikävä
        23
        1651
      8. Mies! Lupaatko

        enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
        Ikävä
        18
        1601
      9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

        Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
        Kotimaiset julkkisjuorut
        8
        1548
      10. Maailmassa monta

        On ihmeellistä asiaa. 😮
        Ikävä
        16
        1514
      Aihe