Brittitutkimus: Alkoholi on päihteistä pahin
01.11.2010 - 09:48 - Kommentit: 5
STT, AFP, Reuters
Alkoholi on heroiiniakin ongelmallisempi päihde, arvioidaan tuoreessa brittitutkimuksessa. Lääketieteellisessä Lancet-lehdessä julkaistussa tutkimuksessa arvioitiin eri huumausaineiden ja päihteiden haitallisuutta paitsi käyttäjälle itselleen, myös muulle yhteiskunnalle.
Asteikolla nollasta sataan alkoholi otti selkeä ykkössijan luvulla 72. Kakkoseksi tullut heroiini sai luvun 55, kun kolmanneksi sijoittuneen crack-kokaiinin indeksi on 54. Tupakan vertailuluku on 26, kannabiksen taas 20.
Tutkimuksen on tehnyt huumeiden vaikutuksia selvittävä riippumaton ISCD-komitea. Komitean puheenjohtajan professori David Nuttin mukaan maanantaina julkistetut tulokset antavat tukea voimakkaalle alkoholin käytön vastaiselle politiikalle.
Nutt toimi Britannian edellisen hallituksen huumeneuvonantajana, mutta sai potkut vastustettuaan kannabiksen vaarallisuusluokituksen nostoa.
viina vaarallisin huume
Pajatso palaa
2
377
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k374936- 823506
- 302953
- 612935
- 82757
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t552280- 391778
Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….91700- 181691
- 161584