Service Pack 3 päivitys ei onnistu

Terve,

Windowsin automaattiset päivitykset eivät saa päivitettyä koneelle SP 3:sta. Koneella SP2.

Asensin eilen CD:ltä SP3:n ja ohjelma ilmoitti asennuksen onnistuneen. Koneen järjestelmätietojen mukaan koneella on nyt SP3. Olen buutannut koneen ja yrittänyt ajaa taas Windowsin automaattiset päivitykset, mutta edelleenkään ei päivitä SP3:sta. Mitään sen kummempaa virheilmoitusta ei tule, ainoastaan ilmoitus, ettei Service Pack 3:sta asennettu.

Mikä avuksi?

4

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loretsipam

      "Asensin eilen CD:ltä SP3:n .... mutta edelleenkään ei päivitä SP3:sta."

      Mitä sen tarkalleen ottaen pitäisi päivittää jos se kerran on jo asentunut?

      • Hmmmm... ehkä olen käsittänyt jotain väärin noissa päivityskuvioissa :-o

        Jo silloin kun koneella oli SP2, päivitysvaiheessa ilmoitti ettei SP3:n päivitys onnistunut.

        Asensin siis nyt sen cd:ltä, ja oletin että vaikka se on jo cd:ltä asennettu, tulee siihenkin aina uusia päivityksiä, jotka pitää tuolta Windowsin automaattisten päivitysten kautta päivittää. Eikö siis pidäkään?

        Kun koneessa oli SP2, tulihan siihenkin päivityksiä, jotka menivät aina onnistuneesti läpi.


      • 183
        SheHki kirjoitti:

        Hmmmm... ehkä olen käsittänyt jotain väärin noissa päivityskuvioissa :-o

        Jo silloin kun koneella oli SP2, päivitysvaiheessa ilmoitti ettei SP3:n päivitys onnistunut.

        Asensin siis nyt sen cd:ltä, ja oletin että vaikka se on jo cd:ltä asennettu, tulee siihenkin aina uusia päivityksiä, jotka pitää tuolta Windowsin automaattisten päivitysten kautta päivittää. Eikö siis pidäkään?

        Kun koneessa oli SP2, tulihan siihenkin päivityksiä, jotka menivät aina onnistuneesti läpi.

        Windows Updaten historia näyttää vain sen, mitä sen kautta on tapahtunut. Se ei näytä muulla tavalla tehtyjä päivityksiä. Näitä ovat mm. suoraan Microsoftin sivuilta tehdyt lataukset ja cd:ltä tehdyt päivitykset.

        Jos Windows Update on laitettu automaattiseksi tai käyttää sitä käsin, se tutkii päivitystarpeen ja tarjoaa ladattavaksi tarpeellisia päivityksiä. Se ei siis tutki sitä Updaten historiaa. Ohjauspaneelin kautta saa esille, mitä päivityksiä Windowsiin on todellisuudessa tehty, olkoon ne Updaten kautta tai käsin ladattu.

        Siin noiden SP3:n jälkeen tulleiden päivitysten pitäisi tulla Updaten kautta oikein.


    • sheikki ali heikki

      Mikä tuossa on ongelma?

      Niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3894
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2619
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      44
      2584
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2375
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      29
      2208
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      303
      2103
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1809
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1633
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      46
      1498
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1477
    Aihe