http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-11639158
Täällä yritettiin kertoa, että olipa kuka tahansa USA:n presidentti, hän joutuu survaltajohtajamisen
"panttivangiksi". No se ei mennyt kaikille perille, vaan häntä ylistettiin ja Bush haukuttiin maan rakoon.
Jopa Heinäluoma kulki Obama paidassa, vaikka demokraatit menevät Suomen lähes kaikista puolueista oikealta ohi. Obama on myös laajentanut sotaa Afganistanissa. Kohta tuntuu, että edellinen presidentti Bush oli rauhan presidentti Obamaan verrattuna.
Täällä yritettiin kertoa, että olipa kuka tahansa USA:n presidentti, hän joutuu survaltajohtajamisen
"panttivangiksi". No se ei mennyt kaikille perille, vaan häntä ylistettiin ja Bush haukuttiin maan rakoon.
Jopa Heinäluoma kulki Obama paidassa, vaikka demokraatit menevät Suomen lähes kaikista puolueista oikealta ohi. Obama on myös laajentanut sotaa Afganistanissa. Kohta tuntuu, että edellinen presidentti Bush oli rauhan presidentti Obamaan verrattuna.
Vastaukset 11
Vanhimmat
-"-
Olisikohan nyt niin, että juuri Bushin jälkiä Obama on joutunut siivoamaan.
Yhdysvaltojen vaalikeskustelussa on ollut vähän samansorttista mustavalkoisuutta kuin meilläkin.
Siellä joitakin kismittää vieläkin Obaman voitto, kun sen myötä kaatui yksi rasismin viimeisimmistä symboleista ja sinne valittiin afroamerikkalainen presidentti.
Tilanne ei ole toivoton. Bushilla ja Obamalla on se ratkaiseva ero, että Obama käyttää voiman sijasta järkeä ja lähimmäisen rakkautta. Se on ainoa oikea tie.
Vastakkainasettelun aika on ohi.
tyhmiä ja lyhytjänteisiä. Kuka ja mikä puolue on aiheuttanut USA:n ja koko maailman nykyisen laman: Bush ja republikaanit: Kuka alkoi sodan Irakissa ja Afganistanissa: Bush ja republikaanit. Pässit amerikkalaiset unohtavat "syy- seuraus" suhteen. Käydä kahta sotaa velkarahalla ja verorahoilla yhtäaikaa - se on hullujen touhua. Bush oli sitä.
Obaman Afganistanin sodan jatkon ymmärtää. Talebaanit on saatava pois vallasta. Voi olla, että se onnistu - ainakaan niin kauan kuin he pystyvät rahoittamaan sotatoimiaan huumekaupalla.
"Obama käyttää voiman sijasta järkeä ja lähimmäisen rakkautta."
Montako ihmishenkeä on menetetty omien ja vihollisten joukoissa.
Afganistaniin on lähetetty lisää joukkoja Obaman toimesta kymmeniä tuhansia
Alkukirjoituksessa nimenomaan yritttiin kiinnittää huomiota suurvaltajohtajan
asemaan, olipa hän kuka tahansa.
Ei mennyt perille. Se ei uutinen ollut teidän kohdalla.
Hävettää katsoa miten typeriä ihmiset osaa olla. Suomalaisissakaan ei ole kehumista, mutta Yhdysvalloissa tuo menee jo naurettavaksi. Jos asiat ei mene mielen mukaan, niin heti ollaan dissaamassa sitä seuraavaa johtajaa. Vaaditaan kaikki nyt ja heti, ja sitten kun ei saadakaan kaikkea, niin jo on huonosti maan asiat. Ja lama ja työttömyyskin on Obaman syytä ja niin edelleen. Kompromissejähän se Obama on joutunut tekemään, vaikka yritti sitä yleistä terveydenhuoltoakin ajaa läpi. Köyhät olisivat hyötyneet siitä. Mutta ketäpä ne köyhät kiinnostaa.
on rauhan asiaalla,mutta sota teollisuus jyllää
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9384763
Bush lähti kostoretkille niin Afganistaniin kuin Irakiinkin
Molemmista on vaan ollut mahdotonta yhtäkkiä poistua.
Suunnitelmat ovat kuitenkin olemassa.
Muistetaan kuinka kauan Vietnamissa meni
Obaman äänestäjät odottivat turhaan imettä, joka ei tapahtunut.
USA:n talous on kuralla ja työttömyys lisääntyy.
Eivät millään jaksa odottaa, että demokraatit saisivat Bushin sotkeman talouden kuntoon. Eivät edes ymmärrä tai muista kuinka paljon edellinen jyrkän oikeiston hallituskausi teki pahaa heille. USA:ssa demokratia on haava ja tavoite, mutta sitä vastaan taistellaan.
Tyhmiä nuo amerikkalaiset.
USA ja maan äänestäjäkunta näytti taas tyhmyytensä.
Ensin GW Bush valittiin kahdeksi kaudeksi (8 vuodeksi) maan presidentiksi (ensimmäiselle kaudelle jopa toiseksi eniten ääniä saaneena!), Bushista tuli USA:n epäsuosituin presidentti kautta aikojen (niin omassa maassaan kuin muualla maailmassakin) ja nyt kansa vaatii Barack Obamalta kaiken Bushin jättämän paskan korjaamista kahdessa vuodessa! Uskomatonta!
Sarah Palin on oikea presidentti amerikkalaisille. He ansaitsevat Palinin - aivan kuten ansaitsivat G.W.Bushinkin. Palinin tietää mm. maantiedosta, että Afrikka on valtio. Noin vain yhden detaljin mainitakseni.
Obama on amerikkalaisille kuin jakaisi helmiä sioille!