Tullut tuollainen kesällä rakennettua ja nyt olisi sähköistä kysymys ennenkuin tulee tehtyä tyhmyyksiä
Eli keskus ulkoseinällä ja suunnitelmissa vetää johtoja sisään niinkuin lattian alapuolella (ulko)
Saako johdot mmj laittaa sinne ilman putkia vai pitääkö putkittaa?
Ihan naulakiinnittimillä kiinni?
Sähkömies tulee tietty kytkemään yms. mutta kun aikaa on niin ryömisin nuo kuntoo ajoissa.
Eli keskus ulkoseinällä ja suunnitelmissa vetää johtoja sisään niinkuin lattian alapuolella (ulko)
Saako johdot mmj laittaa sinne ilman putkia vai pitääkö putkittaa?
Ihan naulakiinnittimillä kiinni?
Sähkömies tulee tietty kytkemään yms. mutta kun aikaa on niin ryömisin nuo kuntoo ajoissa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kyllä.
Ettei nyt kävisi vain niin, että sinä naulaat vääränlaista kaapelia väärään paikkaan..?
Minä laittaisiin sisälle (niin kuin teinkin itselleni) erillisen ryhmäkeskuksen.
Mitäs niitä nyt sisälle näkyviin naputella, kun lattian alla saa näkymättömiin ;)
Putket ei maksa paskaakaan ja jos joskus tulee tarvetta tehdä muutoksia tai muuten kaapelin vaihtoa tai vaikkapa uuden kaapeli lisäystä, niin ehkä nyt kuitenkin kannattaisi putkittaa. Ainakin ne alueet jonne et halua mahdollisesti tulevaisuudessa enään ryömiä.
Putkitus on helppoa ja kun kerta on oma mökki kyseessä, niin tee se kunnolla. Laki ei todellakaan vaadi putkitusta, mutta ajattelenkin tässä tulevaisuutta. Välttämättä et tule koskaan mitään muutoksia tai lisäyksiä sinne tekemäänkään... ... siksi tämä onkin harkinnan varaista.
Itse suosittelen vahvasti..
Ja putkessa sellainen erityispiirre, se suojaa johtoja vedeltä.
Mutta, ei lattian alle sada. Lämpötilojen vaihdellessa vettä kondesoituu ilmasta. Ja kun vettä kondesoituu ilmasta putken sisään, ei se vesi pääse sieltä minnekkään. Olisit nyt samantien neuvonut asentamaan sähköjohdot vesijohtoputkien sisään.
AP- Keskustele sähkömiehen kanssa. Näiltä huuhaa- keskustelupalstoilta voi saada hengenvaarallisia ohjeita "asiantuntijoilta".
Oletko tyhmä?
Jos sen putken asentaa sinne lattian alle, niin vettä kyllä voi kondensoitua. Kyse ei ollutkaan tiiviiksi asentamisessa vaan ainoastaan kohtiin, jonne ei enään haluta ryömiä. Putkituksen voi tehdä myös kaltevaksi, jolloin maan vetovoiman ansiosta mahdollisesti kondensoitunut vesi pääsee valumaan ulos.
Logiikallasi ei putkitusta ikinä käytettäisi ulkotiloissa, ei edes esim. asfaltin alituksessa. Tiedän ettei nyt kyse olekkaan sellaisessa, mutta kirjoittaja johon viittasit, tarkoittanee putkitusta ulkokeskuksen alapuolella lattian alapuolen kautta sisälle. Tällöin putken toinen pää on ylempänä kuin toinen pää ja näin kondensoitunut vesi virtaa putkea pitkin putken alapuolelle, talon ulkoseinän ulkopuolelle.
Jos joskus tarvitsee piuhoja vaihdella tms., niin ei tarvitse enään ryömiä siellä alasokkelissa kun on jo valmiit putket.