kone sammuilee...

mistähän voisi johtua,kun kone sammuilee ja käynnistyy samantien uudelleen?ennen ei tehnyt moisia...kaikki on päivitetty,virusohjelmatkin ja sellaiset.myös skannattu viruksien ja muiden varalta monella eri ohjelmalla,mutta mitään ei löydy.eikä koneen toiminnassa ole muuten mitään outoa.sammuu vaan yks kaks ja käynnistyy uudelleen..ja aina se typerä scandisk menee päälle..käyttöjärj. millenium edition.
3319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Etkö ole lukenut/kuullut uutisia tällä viikolla? Sasser-verkkomadosta on tiedotettu joka paikassa kyllästymiseen asti ja siitä, kuinka sen saanut kone sammuilee vähän väliä. Jos olet viruksen saanut koneellesi, ei se välttämättä enää virusohjelmalla paljastukaan. Sasser-tiedotus ja viruksen poisto-ohjeet ym:

http://www.f-secure.fi/news/uutiset/news_2004050200s.shtml

Äänestä
  • microsoftin sivuilla sanotaan ettei se oikeastaan koske windows me:tä... vaan xp:tä?

    Äänestä

  • mira kirjoitti:

    microsoftin sivuilla sanotaan ettei se oikeastaan koske windows me:tä... vaan xp:tä?

    F-Securen sivuilla sanottiin, että se kohdistuu pääasiassa Xp:hen ja Win2000:een, jotka ovat tällä hetkellä yleisimmä käyttöjärjestelmät. Mutta siellä ei sanottu, ettei se tarttuisi muihin Windowsin versioihin. Lehtitiedoissa on lisäksi kerrottu (mm. Helsingin Sanomat, Uutislehti 100), että Sasser A:n tartutavaara kohdistuisi kaikkiin W95:ttä uudempiin Windows-käyttöjärjestelmiin. Lisäksi Sasserista on todennäköisesti liikkeellä jo toinenkin versio, joten voi olla mahdollista, että se tarttuu myös Me:hen. Sinun kannattaisi ainakin tarkistaa, ettei virus ole päässyt koneellesi. En muista enää, miten Me:ssä katsottiin mitä prosesseja koneessa pyörii, olikohan se Ctrl Alt Del. Ennen sitä sulje kaikki sovellukset, jotka voit. Jos näet koneella käynnissä oudonnäköisen tai -nimisen prosessin (tarkista esim. F-securen tai Symantecin, Norton Antiviruksen valmistajan) www-sivuilta, minkä nimisenä virus voi esiintyä. Jos sellainen siellä näkyy, pysäytä prosessi ja yritä saada käsiisi viruksen poisto-ohjeet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mira kirjoitti:

mistähän voisi johtua,kun kone sammuilee ja käynnistyy samantien uudelleen?ennen ei tehnyt moisia...kaikki on päivitetty,virusohjelmatkin ja sellaiset.myös skannattu viruksien ja muiden varalta monella eri ohjelmalla,mutta mitään ei löydy.eikä koneen toiminnassa ole muuten mitään outoa.sammuu vaan yks kaks ja käynnistyy uudelleen..ja aina se typerä scandisk menee päälle..käyttöjärj. millenium edition.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu