Saksan moottoritiet

Matkailija88

Olen lähdössä Saksaan ja kyselisin, että millä moottoriteillä siellä on ns. vapaat rajoitukset? Jos jollain on tietoa niin listatkoon ihmeessä, olisi kiva vähän revitellä kun kerrankin olisi laillista. :)

5

1073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tseba_tse

      Löytyisikö ADACin sivuilta?

    • Siitä on jo kauan, kun itse siellä ajelin. Suurella osalla moottoriteitä oli vapaat nopeudet, mutta ei kaikkialla. Suositusnopeus oli silloin 130 km/h. Siltikin vaikka itse kovaa luulet ajavasi, pitää sinun seurata koko ajan peilistä takaatulevaa liikennettä. Se peilin nurkkaan ilmestyvä piste saattaa suurentua äkkiä ja haluaa suhahtaa ohi...
      Ruuhkassa viimeinen kytkee varoitusvilkut, joista takaatulevat tietävät jarruttaa ajoissa...

      • eikönäin

        vihdoinkin saksaan ja sitä nopeuden vapautta. melkein orgasmi tuli jo lukiessa mutta baanalla baahtajat saa viimeistää ratissa.


      • MA
        eikönäin kirjoitti:

        vihdoinkin saksaan ja sitä nopeuden vapautta. melkein orgasmi tuli jo lukiessa mutta baanalla baahtajat saa viimeistää ratissa.

        Olen reilut 20v ajellut Keski-Euroopassa ja Saksassa. Nopeudet ovat vapaat pääosin kaupunkien ulkopuolella ns. yhdysmotareilla. Vapaat nopeudet vaativat kyllä tottumattomilta ajajilta paljon huomiota ja tarkkailua ympärillä olevasta liikenteestä , varsinkin sieltä takaa tulevasta, tietysti myös edessä olevien autojen yllätävistä kaistan vaihdoista. Valojen vilkutus hyvissä ajoin viestittää takana tulevasta nopeasta autosta.
        Autolla jolla ei ole nopeuden rajoitinta ( 250km/h ) voi ajaa vapaalla tieosuudella todella kovaa, siellä myös ajetaan rajoittimeen asti.

        Hyvää matkaa ja malttia, äkilliset ruuhkat ovat vaarallisia


    • Saksassa ajava

      Ei se niin mene että jollain moottoritiellä olisi vapaat nopeudet ja toisella ei.

      Vapaita nopeuksia löytyy käytännössä maaseudulla siirtymätaipaleilla sellaisilla teillä joilla vähemmän liikennettä. Ja varsinkin raskasta liikennettä. Vaikkapa A31 Hollannin rajaa pitkin on vähäliikenteinen ja pääosin vapaata nopeutta.

      Osa teistä, esim. Hampuri-Bremen ja Stuttgart- München on niin ylikuormitettuja että rajoitukset on koko matklalla. Tuo ensimmäinen on vielä tietyöaluetta nyt suurelta osin

      Kaupunkien ympäristöissä ja moottoriteiden risteyskohdissa on sitten pitkiä pätkiä rajoiuksia, 100 tai 120.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      109
      5143
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      264
      2120
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1736
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      994
    Aihe