Siis jos suoritan toisen vaiheen ja vien todistuksen poliisille, kortin käsittelyyn menee pari viikkoa jos olen oikein ymmärtänyt niin saanko poliisilta lapun ajo-oikeudesta jos lyhytaikainen korttini erääntyy siinä välissä?
Toinen vaihe ja kortin loppuminen
töissätarvitsee
5522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mikäli toimitat jatko-opetustodistuksen kortin voimassaoloaikana, saat ajaa kyseisellä kortilla 3 kuukautta sen voimassaolon päättymisestä.
Kortissa on merkintä sen päättymisestä, mutta rekisteristä löytyy maininta, milloin säädetty jatko-opetus on suoritettu.
Et tarvitse väliaikaista korttia.
Huomaa,tektissä sanotaan,ajo-oikeutta voidaan jatkaa.Asia on siis poliisin harkinnassa ja ainakin Oulussa vaaditaan väliaikaisen kortin lunastaminen.
Tämä on LAKItekstiä:
Jos ajo-oikeuden voimassaolon jatkamiseksi haetaan ajokorttilupaa tai, jollei uutta ajokorttilupaa vaadita, esitetään säädetyt selvitykset ennen ajo-oikeuden päättymistä, ajo-oikeus jatkuu Suomessa,......kuitenkin enintään asetuksella säädettävän ajan edellisen ajo-oikeuden voimassaolon päättymisestä.
ASETUS määrittelee ajan, 3 kk.
Siis ajo-oikeus jatkuu vanhalla kortilla, ei tarvita väliaikaista.
sanoo että ajo-oikeuden voimassaoloa jatkettaessa ajokortti VOIDAAN hyväksyä osoittamaan ajo-oikeutta jne...Eli kyllä poliisilla on harkinta mahdollisuus.
Tämä oli se oikea versio. Palautin todistuksen ja virkailija sanoi suoraan, että koska kortti menee umpeen samalla kun odottelen pitkäaikaista korttia, saan ajaa vielä 3kk väliaikaisella kortilla. KIITOS!