ASP-tilin vuosineljännestalletus

Säästäjätär512

Sellaista pohdiskelin... meillä on miehen kanssa jo jokusen kuukauden ollut asp-tili, jonne ollaan laitettu joka vuosineljännes vähintään sen 150 e. Nyt kuitenkin rahatilanne oli viime kuussa heikko ja ajattelin laittaa aina sen 50 e kuussa sinne. Eli voiko niin tehdä, että ei laita KERRALLA sitä 150 e, vaan 50 e x 3 sen vuosineljänneksen aikana. Kun mitään tällaista selvitystä en ole onnistunut löytämään enkä jaksaisi pankkiin mennä kyselemään kun ei ne sielläkään tunnu kamalasti tästä asiasta tietävän. Olisin kamalan kiitollinen jos jollakulla olisi jotain tietoa tähän asiaan.

5

2580

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evola-konserni

      Voihan talletuksen jättää tekemättäkin. Se tietysti lykkää vähimmäisajan täyttymistä kolme kuukautta, mutta eipä tuolla vauhdilla taida asunto olla ostossa ihan pian muutenkaan.

      Jospa sitä rahaa tulisi lisää marras- ja joulukuun aikana, niin että ennen vuodenvaihdetta vielä pystyisitte tekemään riittävän talletuksen. Säilyyhän se viisikymppinen käyttötililläkin siihen asti, vai onko ongelmanne juuri se, että kaikki menee mitä tililtä löytyy? Muuta järkeähän tuossa paloittelussa ei ole. Ikävä tilanne jos täytyy piilottaa rahaa itseltään.

      • ap

        Kyllä joo sitä rahaa tulee marras-joulukuussa, mutta pointti oli juuri se että haluan "piilottaa" itseltäni sen 50 e. Etten mystisti unohda, että mullahan onkin ylim. 50 tilillä ja törsää sitä johonkin. Ja kämpän oston on piakkoin jo ajankohtainen, tämä on vaan lyhytaikainen vaihe tässä välissä, että rahat on tiukemmalla.

        Mutta siis kysymys oli se, että haittaako se että sen 150 e laittaa sinne osissa?


      • Holhooja tarpeen
        ap kirjoitti:

        Kyllä joo sitä rahaa tulee marras-joulukuussa, mutta pointti oli juuri se että haluan "piilottaa" itseltäni sen 50 e. Etten mystisti unohda, että mullahan onkin ylim. 50 tilillä ja törsää sitä johonkin. Ja kämpän oston on piakkoin jo ajankohtainen, tämä on vaan lyhytaikainen vaihe tässä välissä, että rahat on tiukemmalla.

        Mutta siis kysymys oli se, että haittaako se että sen 150 e laittaa sinne osissa?

        ASP-asetuksessa ei ole asiasta sen kummempaa määräystä kuin: "Asuntosäästöpalkkiotilille kalenterivuosineljänneksittäin tehtävien talletusten on oltava suuruudeltaan vähintään 150 euroa ja enintään 3 000 euroa."

        Nähdäkseni tässä on tulkinnanvaraa. Voidaan sanoa, että talletusten pitää olla vähintään 150 euroa, eikä sitä pienempää talletusta voi ASP-tilille voi tehdä. Toisaalta voidaan väittää, että suuruus lasketaan neljännesvuosittain eikä tilillepanokerroittain. Silloin pienemmätkin erät kelpaisivat, kunhan summa vain sattuu sallittuun väliin.

        Minkään pankin sivuilta en löytänyt asiasta selvyyttä. Kysy suoraan pankista, jos saldon pitäminen viidessäkympissä parin kuukauden ajan on tosiaan sinulle noin vaikeaa. Mutta älä ihmettele, jos pankissakin ihmetellään tätä.


    • ,,,

      ainakin sanotaan näin:

      "ASP-tilille on säästettävä 150 - 3 000 euroa vähintään kahdeksana kalenterivuosineljänneksenä (50 - 1 000 euroa kuukaudessa). Vuosineljännesten ei tarvitse olla peräkkäisiä, vaan neljänneksiä voi oman tilanteen mukaan jättää myös väliin. "

      https://www.op.fi/op?cid=150056374

    • taloa etsimässä

      Ei sillä ole väliä paljon laittaa kerralla, kunhan tosiaan on se 150 euroa vuosi neljänneksellä. Eli voit laittaa vaikka 2 euroa joka päivä jos siltä tuntuu. mutta mahdollisimman paljon kannattaa laittaa koska saa parhaan koron tällä hetkellä ja ilman lähdeveroa korkotuoton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      32
      2891
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2264
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1978
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      13
      1318
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1184
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1181
    Aihe