ASP-tilin vuosineljännestalletus

Säästäjätär512

Sellaista pohdiskelin... meillä on miehen kanssa jo jokusen kuukauden ollut asp-tili, jonne ollaan laitettu joka vuosineljännes vähintään sen 150 e. Nyt kuitenkin rahatilanne oli viime kuussa heikko ja ajattelin laittaa aina sen 50 e kuussa sinne. Eli voiko niin tehdä, että ei laita KERRALLA sitä 150 e, vaan 50 e x 3 sen vuosineljänneksen aikana. Kun mitään tällaista selvitystä en ole onnistunut löytämään enkä jaksaisi pankkiin mennä kyselemään kun ei ne sielläkään tunnu kamalasti tästä asiasta tietävän. Olisin kamalan kiitollinen jos jollakulla olisi jotain tietoa tähän asiaan.

5

2670

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evola-konserni

      Voihan talletuksen jättää tekemättäkin. Se tietysti lykkää vähimmäisajan täyttymistä kolme kuukautta, mutta eipä tuolla vauhdilla taida asunto olla ostossa ihan pian muutenkaan.

      Jospa sitä rahaa tulisi lisää marras- ja joulukuun aikana, niin että ennen vuodenvaihdetta vielä pystyisitte tekemään riittävän talletuksen. Säilyyhän se viisikymppinen käyttötililläkin siihen asti, vai onko ongelmanne juuri se, että kaikki menee mitä tililtä löytyy? Muuta järkeähän tuossa paloittelussa ei ole. Ikävä tilanne jos täytyy piilottaa rahaa itseltään.

      • ap

        Kyllä joo sitä rahaa tulee marras-joulukuussa, mutta pointti oli juuri se että haluan "piilottaa" itseltäni sen 50 e. Etten mystisti unohda, että mullahan onkin ylim. 50 tilillä ja törsää sitä johonkin. Ja kämpän oston on piakkoin jo ajankohtainen, tämä on vaan lyhytaikainen vaihe tässä välissä, että rahat on tiukemmalla.

        Mutta siis kysymys oli se, että haittaako se että sen 150 e laittaa sinne osissa?


      • Holhooja tarpeen
        ap kirjoitti:

        Kyllä joo sitä rahaa tulee marras-joulukuussa, mutta pointti oli juuri se että haluan "piilottaa" itseltäni sen 50 e. Etten mystisti unohda, että mullahan onkin ylim. 50 tilillä ja törsää sitä johonkin. Ja kämpän oston on piakkoin jo ajankohtainen, tämä on vaan lyhytaikainen vaihe tässä välissä, että rahat on tiukemmalla.

        Mutta siis kysymys oli se, että haittaako se että sen 150 e laittaa sinne osissa?

        ASP-asetuksessa ei ole asiasta sen kummempaa määräystä kuin: "Asuntosäästöpalkkiotilille kalenterivuosineljänneksittäin tehtävien talletusten on oltava suuruudeltaan vähintään 150 euroa ja enintään 3 000 euroa."

        Nähdäkseni tässä on tulkinnanvaraa. Voidaan sanoa, että talletusten pitää olla vähintään 150 euroa, eikä sitä pienempää talletusta voi ASP-tilille voi tehdä. Toisaalta voidaan väittää, että suuruus lasketaan neljännesvuosittain eikä tilillepanokerroittain. Silloin pienemmätkin erät kelpaisivat, kunhan summa vain sattuu sallittuun väliin.

        Minkään pankin sivuilta en löytänyt asiasta selvyyttä. Kysy suoraan pankista, jos saldon pitäminen viidessäkympissä parin kuukauden ajan on tosiaan sinulle noin vaikeaa. Mutta älä ihmettele, jos pankissakin ihmetellään tätä.


    • ,,,

      ainakin sanotaan näin:

      "ASP-tilille on säästettävä 150 - 3 000 euroa vähintään kahdeksana kalenterivuosineljänneksenä (50 - 1 000 euroa kuukaudessa). Vuosineljännesten ei tarvitse olla peräkkäisiä, vaan neljänneksiä voi oman tilanteen mukaan jättää myös väliin. "

      https://www.op.fi/op?cid=150056374

    • taloa etsimässä

      Ei sillä ole väliä paljon laittaa kerralla, kunhan tosiaan on se 150 euroa vuosi neljänneksellä. Eli voit laittaa vaikka 2 euroa joka päivä jos siltä tuntuu. mutta mahdollisimman paljon kannattaa laittaa koska saa parhaan koron tällä hetkellä ja ilman lähdeveroa korkotuoton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      211
      4880
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      22
      4013
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      227
      3783
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      134
      3072
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      158
      3024
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2942
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2631
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      65
      2540
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2325
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2145
    Aihe