Oulua uhkasi äänivyöry

Rompix

3

224

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • %-Laskija

      Lähtöoletus: kirkon vaaleissa äänestävät aina samat ihmiset, oli aika mikä tahansa ja millaiset suhdanteet ovatkaan. Oletetaan, että äänestysprosentti Takahikiän seurakunnassa oli viime vaaleissa 100%. Sen jälkeen seurakunnasta poistui netin kautta vaikkapa 10% seurakuntalaisista. Taas kaikkijoilla on äänestysoikeus, menevät äänensä antamaan. Mutta kuinka ollakaan, ääniä on enemmän kuin sen hetkisiä seurakunnan jäseniä, joten äänestysprosentti on yli 100%. Teknisesti siis mahdollinen tilanne, koska äänestysoikeus on kaikilla vuoden alussa kirjoilla olleilla, joista ei osa ole kuitenkaan enää jäseniä.

      Tällä tavoin todella äänestysprosentti nousee laskennallisesti korkeaksi. MOT.

      Oulun prosenttiahan ei kukaan vielä osaa sanoa, kun ääntenlaskentaa ei voi ennen vaaleja tehdä.

    • DarkNH

      Tein piruuttani seurakuntavaalikoneen ja katsoin löytyisikö ehdokkaita tästä (ei oulu) suhteellisen isosta vaalipiiristä. Ei sinne päinkään. Eli kirkosta eronnut ateisti ei löytänyt sopivaa ehdokasta. Tuskinpa tilanne olisi muuttunut jos kuuluisin kirkkoon ja olisin tapakristitty. Toisaalta tunnustukselliset ateistithan ovat pikkuisen paremmin perillä uskon-asioista kuin itse uskovaiset, ainakin yhdysvaltalais tutkimuksen mukaan.

      • ja veli veljeä. Näinhän se menee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      73
      846
    2. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      826
    3. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      61
      818
    4. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      264
      655
    5. 46
      632
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      26
      627
    7. Luotan sinuun nainen, kuin kallioon!

      Jos joskus tuntuu siltä, että haluat puhua minulle jotain luottamuksella niin voit luottaa siihen, että kaikki jää meid
      Ikävä
      39
      501
    8. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      492
    9. En tiedä sinusta

      Olisitko lempeä, hyväntuulinen ja rento vai jämpti, määrätietoinen ja huoliteltu kumppani?
      Ikävä
      37
      487
    10. Ikä ei tule yksin

      Huomaan, että olen rupsahtanut kasvoista aika paljon.
      Ikävä
      58
      478
    Aihe