Miksi kone siirtyy lepotilasta horrostilaan yön aikana? Miten sen voi estää?
Ei se kyllä haita yhtään, mutta lepotilasta se herää pari sekunttia nopeammin.
Ei se kyllä haita yhtään, mutta lepotilasta se herää pari sekunttia nopeammin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuskin mennyt horrostilaan, jonka käynnistäminen kestää saman kun kokonaan sammutetun koneen käynnistäminen. Lepotila= 2-5 sekunttia, horrostila n. 50-60 sekunttia.
En tiedä mikä "tila" se sitten on. Yleensä lepotilassa kun painaa virtanappia alle sekunnissa ruudulle ilmestyy kirjautumisikkuna.
Kun kone on ollut yön yli lepotilassa, niin ensin tulee näkyviin valikko, missä valitaan käynnistetään Linux vai Windows, jos valitsee windowsin, niin se käynnistyy noin 5-10 sekunnissa ja kaikki avoina olleet ikkunat ja tiedostot ovat tallella.
Ja tavallinen käynnistys kestää yleensä noin 30 sekuntia.
Lepotilasta palautuksen pitäisi avata sen käyttäjän työpöytä, missä olit siirtyessäsi lepotilaan, ainakin jos olet ainoa kirjautunut. Käy nuo virransäästöasetukset läpi. Sulla on ilmeisesti aika sille, milloin kiintolevy siirtyy horrokseen tai sammuu.
http://neko.kapsi.fi/ohje/Windows_7-vinkit/virtapainike.html
Käy virransäästöasetukset läpi. 7:ssa taisi olla myös joku yhdistetty horros/lepotila?
Hibernaation voi myös poistaa, jos kiintolevytilasta on puutetta. Tuo hiberfil.sys-tiedosto kun vie RAM-muistin verran tilaa, joka nykyaikana voi olla jo useita gigoja.
Anna järjestelmänvalvojana komentoriviltä käsky:
powercfg -h off
ja horrostila (hibernate) poistuu käytöstä