"isä Aurinkoinen" on aivan oikeassa, jotin on tehtävä.
Vanha Breilinin joukko vastaan haraa,mutta nyt ovat sellaiset tulevaisuuben näkymät edessä että kannattaisi jo unohtaa kaupunkimme duunareilta se 80 - luvun touhu.
Vanha Breilinin joukko vastaan haraa,mutta nyt ovat sellaiset tulevaisuuben näkymät edessä että kannattaisi jo unohtaa kaupunkimme duunareilta se 80 - luvun touhu.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Breilinin jälkeisellä touhullako tarkoitat sitå että joka ikinen sossu sai työpaikan kaupungilta - kunhan sukunimi oli Breilin tai kädessä sossulipuke?
Breilingin sanoma elää mitä tiukemmin justiinsa kaupunkime duunareiden hengessä,voisiko joku kirjoittaa siitä novellin, niin se on sinne juuttunut.
Näkyyhän se jo kaupunkimme duunareiden mielipiteistä: yhtää ei anneta periksi,,,,,,
Voi voi, olipas säälittävin provo pitkiin aikoihin, jos sovitaan niin kollit että jätätte nämä jutut sellaisille jotka sen taitavat. Te finninaamaiset, naama uistimia täynnä olevat vapaan kasvatuksen jätökset, voitte mennä vaikka linja-autoasemalle räkimään liukkaan kelin testausrataa.
Eivät vain tunnusta duunarit että on jo paskat housuissa ja ensivuonnahan niitä on jo kahdet, kannattaisi jo suostua sästötalkoisiin.
Breilinin ajat ovat tosiaan menneet hautaan sen kuoltua.
Kaupunkimme työläiset ovat kuin pikkulapsia, luulevat että joulu olisi ainainen - vaan kun se meni jo.
Voi reppanaa, eihän se duunareiden vika ole että tässä jamassa ollaan. Paljon oikeudenmukaisempi vaihtoehto olisi että nostettaisiin veroprosentti, silloinhan kaikki osallistuisivat lamatalkoisiin, eikä kaikkea paskaa kaadettaisiin henkiläkunnan niskaan. Jos taas mennään lomaituksiin, niin minkä päiväkodin sinä ensimmäiseksi sulkisit tai jos jokin vanhusten hoitolaitos sulkisi ovensa, niin silloinhan huonokuntiset vanhukset olisi siirrettävä erikoissairaanhoidon piiriin ja se maksaa tälle kaupungille helvetin paljon enemmän.
Katsos ei nää asiat ole niin yksiselitteisiä, turha täällä on raivota asioista joista en ymmärrä paskan vertaa.
Ps. mistähän sinäkin sitten rahaa saat jos sossu menee kahdeks viikko kiinni.
Olet tosiaan reppana, kun kuvittelet kaupungin duunarien olevan syypäitä kaupungin talouden ahdinkoon. Nykyiseen tilanteeseen on jouduttu, koska silloin eivät poliitikot tehneet mitään, kun olisi pitänyt. Nyt sitten ollaan pakon edessä.
Klippulan myyntiaikeilla ei voiteta mitään. Se on vain hyvä esimerkki siitä, kuinka ihmeellisillä ja epämääräisillä ratkaisulla yritetään parantaa kaupungin taloutta.
En minäkään Klippulan myntiä kannata missään tapauksesa, ,mutta kannattaisihan jo kaupunkien duunareiden tajuta että edes kuukauden lomautus ei teidän talouttanne romahduta.
Toisin kuin joillakin tuhansilla jotka ovat joutuneet jopa myymään asuntonsa tai muuttamaan takaisin kotiseuduille josta lähtivät - nokialle töihin.
Mielestäni olette itsekkäitä paskoja jotka aattelevat vain näin :mulle kaikki ja mulle kaikki nyt heti.
Vinkki: Älä osta Nokiaa,myy,Osta raaka-sainetta.
Ymmärrätkö, mikä kunta tai kaupunki on? Mikä kunnan työntekijöiden tehtävä on? Mikä kunnan tehtävä on?
Nokia lomauttaa ja irtisanoo tuotannollisista syistä, niikuin monet muut yritykset suomessa ovat tehneet. Mutta Salon kaupungissa ei ole työt mihinkään kadonneet, monella toimialoilla vaan lisäntyneet. Lakisääteiset palvelut on hoidettava vaikka tilanne olisi mikä ja se ei onnistu jos henkilökunta lomautetaan 2-4 viikoksi.
Kuinka saatanan vaikea tämä asia on tajuta, perkele täällä ei kirjoittele enää kun perkeleen kateelliset ihmiset, joilla ei ole enää muutakaan tekemistä.
Hankkikaa elämä.
Duunari yksityisessä kirjoittaa " niin minkä päiväkodin sinä ensimmäiseksi sulkisit tai jos jokin vanhusten hoitolaitos sulkisi ovensa"
Noinko duunarit ajattelee, ensimmäisenä ollaan säästämässä lapsilta ja vanhuksilta?
On Salon kaupungissa muutakin turhaa toimintaa, jota voidaan supistaa tai peräti lopettaa, mutta kun on aina näitä "otetan lapsilta ja vanhuksilta, se on niin helppoa" tyypejä
Suukko poskellesi
Nuo kauan puhuttaneet turhat sairausloma kun saisi poistettua, tulisi jo niistä 2 miljoonaa euroa säästöä vuodessa.
Siis joka ensimmäisestä päivästä pitäisi vähintään vaatia terveydenhoitajan todistus ja jo toisesta lääkärin kirjoittama todistus, näin sijaisten palkkaamisesta koituneet kustannukset vähenisivät huomattavasti.
Kyllä taitaa ja mielestäni se Isä Aurinkoinen olla oikeassa, nyt loppuu pellossa rypeäminen Breilinin hengessä.
Breilin ei ole vaikuttanut Salon valtuustossa 2004 jälkeen ja 16 vuotta kaupungissa on ollut oikeistovalta. Joten osoittakaa se parkumisenne oikeaan osoitteeseen.
Laskekaa montako Breiliniä tai Isä Breilinin sukulaisen sukulaista on vieläkin kaupunkimme palkkalistoilla?
Suhteutettuna helvetin suuri rosentti.
totta puhut!!!
Joka vuosi kunnallisvaaleissa Salolaiset ja seutulaiset ovat äänestäneet PORVARIT JOHTOON!!! NYT SAATTE MITÄ HALUATTE!!!
Ikinä en usko että vasemmisto olisi vetämässä mattoa köyhien,sairaiden ja lapsiperheiden alta kyllä sen tekee aina porvarit!
Niillä kun on itsellä rahaa laittaa lapsensa vaikka steiner kouluihin ei niillä rahasta ole pulaa!!
Me tavalliset lapsiperheet tässä kärsimme ja tuleepa vielä aika jos tätä menoa jatketaan että hyväosasten lapset ovat kesäisin leireillä kalleilla yksityisillä ja kiertelevät maapalloa rahaa kun on!!!
Salossakin alkaa kahtia jakautuminen pian näkyä ellette ihmiset ymmärrä herätä!!
Nythän ne säästöt justiina vedetään tavallisen duunarin nahoista, joihin eivät laske itseään kaupunkimme duunarit - heille ei saa laman korjuu vaikuttaa mitenkään ja mikään laki ei koske "breilinin sukulaissii".
Jos kaikki kaupunkimme toimet yksityttäisiin, niin puolet lentäisi pihalle välittömästi - on se senverran (kokemusta) löysää touhua,että.
Mutta "Breilinin henki elää" . monako vuotta vielä?
koivisto veti maton alta 6.5.1992 ja "maamme uusjaettiin siis sosialisoitiin.."
siinä sdp on "maffi maan jakaja"!
kaik kääntäääääääääää
Tällä hetkellä luottamushenkilöt ovat luovuttaneet (joko tietoisesti tai huomaamattaan) valtansa virkamiehille, joista monet asuvat jossain muualla kuin Salossa eivätkä ole kovin kiinnostuneita muusta kuin omasta virastaan/toimestaan. Harva virkamies/luottamushenkilö panee itseään likoon ja miettii kaupunkimme kokonaisuutta. Turha kuvitella, että kaupungissa pitää valtaa jokin vanha pikku porukka, kyllä asioiden päästäminen tähän pisteeseen on ollut kyvyttömyyttä hoitaa tehtäväänsä. On turha pelotella asukkaita kärsimysten budjetilla, sillä emme ole ollenkaan niin huonossa tilanteessa kuin edellisen laman aikaan. Hyvällä suunnittelulla ja maltillisella tiedotuksella olisi nytkin saavutettu parempi tulos.
"Kyll mää ainaki hae saikkuu het jos mutt lomautetaan" - että tälläistä on vitun sulkeisuituneessa systeemissä.
Etä oikein paikkakunnan Kunnanvaivaisessa hoetaan - kyll mää sitt sairastu , jos lomautuksi jourutah ---vittu mitä toimintaa.
Tunneperäisillä syillä ei yksityselläpuolella anneta saikkua.
Paljon sairastetaan.
Sinä olet kyllä sieltä sairaammasta päästä. Ihmettelen suuresti millä aina pääset livahtamaan koneelle sieltä märyn suljetulta.
Ota pillerisi, vaikka sairautesi on jo niin pitkällä, ettei taida suurikaan pillerimäärä riittää, auttaisiko lobotomia?
Tämän osaston varsinainen riesa tämä.
Koska alkaa ns:iso luuta lakaista, tarkoitan että koska loppuu sopimus kuntiemme yhtymisestä johtuva irtisanomis suoja?
Silloin ehkä ymmärretään että samaa tointa hoitaakin 4 toimihenkilöä, tai toivottavasti huomataan.
Tidän tasan tarkkaan missä on liikaa porukkaa ja missä sitä on vähiten.
Nyt ei tosiaan eletä kuten joku sen tossa jo totesi Breilinin 1970 - lukua.
Ei ole tosiaan kaukana ajat jolloin kaupunkimme pomot palkkasivat itsellensä pikkupomoja jotta itse pääsisivät helpolla,
Sakkareiden arkistoa kun selaa,,,nimitetty se ja se sen apulaiseksi,sihteerin sihteerrille keksittiin nimike kultturisihteerin sihteeri,,,perkeleen perkele.
Että tuollaista touhua.
Helppoa on veroa lisätä ja sillä turvata erikois asemassa olevan eliitin elämä,kyllähän nekin voisivat alkaa lamatalkoisiin.
ei tarvinnut ainakaan omaisuutta myydä,
nyt on "kakit housuissa"!
Vittu , veturitallin lehmällä (johtajala) on kuukausipalkka 5000 e/kuussa.
Sillä pikku apulaisia varmaan 8. joilla taas 3000 euroa kuusa pelkistä taulujen riustuksista?
Vitun kalliiksi tulee talo joka varmaan lämmitetään suorasähköllä ja lasku siitäkin on 80 ooo e vuodessa.
Käyhän siellä porukaa helvetisti,helvetisti tule vain kun alakoululaiset siellä käyvät ilmateksi,ns:maksavaia on tuskin 999 kappaletta.
Mitenkä ne kesälomat hoidetaan kunnallisella tasolla?
Eihhän silloinkaan koko systeemi mene panikkiin?
Miksi se onnistu muutaman viikon lomautukslla,se on nyt vain otettava lusikka kauniseen käteen.
terveydenhoitopuolella pyritään henkilöstön lomat korvaamaan sijaisilla (esim.opiskelijat), kun taas jos henkilöstö lomautetaan sijaisia ei saa ottaa.
Salon yrityssalossa on esimerkiksi 16 henkeä töissä, näistä kahdeksan on päälliköitä. Jotta siinä se vasta suojatyöpaikka on, vähän samaan kategoriaan pistäisin rouskiksen ja veturitallin kanssa.
Nyt kun vielä joku kertois mitä hyvää se on saanut kaupungilla aikaan.
Ei kunnalliset työntekijät maksa tässä maassa yhtään mitään. No veroa joo nimellisesti, mutta mistä tulee kunnallisen työntekijän palkka, jotta hän ylipäätään voisi maksaa veroa? Se ei tule kaupungilta, vaan se tulee jostain ulkopuolelta. Yleensä yksityissektorilta jotka saavat tulonsa muualta kuin Suomesta.
Julkisella sektorilla ollaan koko viime vuosikymmen eletty kuin pellossa. Nyt olisi aika laskea palkkoja tai potkia kolmannes porukasta pihalle. Ei puolueet uskalla sitä tehdä, kun tässä maassa on 700 000 julkista työntekijää nimen omaan saamapuolella. Jos hävittää heidän luottamuksen, niin voi heittää hyvästit hallitustoiveille. Ongelma on se, että Suomen etua ei aja kukaan, vaan verorahoja käytetään poliittisina pelinappuloina. Siinä vaiheessa kun realiteetit ovat iskeneet naamalle, alkaa olemaan jo hiukan myöhäistä.
Kun kymmenen muuta Euroopan maata bailoutataan ennen Suomea, niin ei taida tänne enää rahat riittää? Tai kiinnostus sen puoleen. Kohta ollaan Latvian tasolla. Ay-liikkeet toimivat järkevällä tasolla 50-60 luvulla, jolloin niistä ehkä olikin jotain hyötyä, nykyään ne aiheuttavat enemmän tuhoa kuin hyötyä. Aika on jättänyt ne.
Ootsä kyllä huvittava pelle, samasta asiasta marisemassa joka paikassa. Hanki elämä, käy vaikka taidenäyttelyssä mutta älä sus siunakkoon vaan Veturitalliin mene, ettei sunkaan verorahoilles tuu vaan käyttöä. Tais noi palkatkin olla markka-aikaan tuollaiset, urpelo....
rouskis veturitalli=suojatyöpaikkoja,todella!
"näkymättömät konsultit jotka maksamme ja vietnamin matkat ym"!
leväperäistä meininkiä..
Arkistosta vuosi sitten ketju ja ajankohtainen nytkin, ei ole mikään muuttunut paitsi veroprosentti.
Siellä ne samat suojatyöpaikkalaiset jatkavat kuin mitään ei olisi tapahtunut vaikka vuosi sitten oltiin jo ojassa niin nyt ollaan jo saatanmuotoisessa suossa.
Luuletteko ,että kaikki kaupungin työläiset on saanu paikan suhteilla ja ovat suojatyöpaikoissa? Haistakaa p... Suurin osa ( kotipalvelu,laitoshuoltajat ) ym pienipalkkaiset kyllä tekevät töitä niska limassa. Lomauttakaa vaan esim.liikuntapaikojen siivoojat ja kotipalveluhoitajat. Mites suu sit pannaan kun uimahalli,salohalli yms ovat kiinni tai hoidatte itse vanhuksenne yönpäivän kanssa.
Näihin molempiin töihin tarvitaan koulutus,ei niitä suhteilla saa.
Suojatyö on oikeassa ja hänelläkin varmaan siis monta pomon pomoa kaupunkimme järjstelmässä, näitä pomon pomon pomoja voisi karsia, ei tosiaan siivojat ole siellä karsittavissa ensin.
Pitäisiköhän alkaa poistamaan yläpäästä lätien, läskisistä isopäisistä ja isomahaisista ns:herroista niitä riittää kaupunkimme johdossa - aikas paljon niitä läskipäitä ja isomahaisia äiji onkin.