citroen xsara picassossa ei toimi puhallin eikä ilmastointi. Onko vaikee vaihtaa itse? vienkö suoraan korjaamolle? yks korjaamo ei edes suostunu alottaan, onko se tosiaan niin hankala vaihtaa? Kysyn neuvoa !!Vastatkaa!!!
puhallin ja ilmastointi rikki
Picasso -00
61341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
pahaa unta. Eihän se ole mikään korjaamo joka ei osaa korjata ja itselläsikin haluja korjata vaikka tietoa ei tunnu olevan. Paha uni jota ei kannata ottaa todesta.
Vaihdoin japsi rotiskoni uuteen Citikkaan ja nykyisin nautin rauhallisista yöunista kun minulla on mainio ja ongelmaton auto. Suosittelen Citikkaa kaikille.
Vaihdoin ranska rotiskoni uuteen Tojotaa ja nykyisin nautin rauhallisista yöunista kun minulla on mainio ja ongelmaton auto. Suosittelen Tojotaa kaikille jotka haluavat auton joka kestää..
takaisinkutsu keskellä yötä, taitaisi tulla pahanlainen hepuli, kun päivisinkin tulevat takaisinkutsut rassaavat mielialaa. Koettelee monen mieltä niin paljon, että hänellekin voi tulla ennenaikainen takaisinkutsu mielipahantakia.
oli johto irronnut liittimestä, tinasin sen kiinni, ei sitten irtoa millään ja toimii.
Vuoden sisään puhallin lakkoili peräti neljästi. Toimi vain täydelläå teholla, 4. asennossa. Ensimäinen korjaus merkkihuollossa, relevika joka korjattu. Toinen kerta, puhaltimen vastus vaihdettu. Kolmans kerta, vastus taas vaihdettu.
Mutta sitten neljännellä kerralla merkkihuollossa jo korjaamopäällikö sanoi. Nyt tutkitaan, mistä johtuu vastusten rikkoontuminen. Asentaja tutki. Puhallin on kunnossa. Mutta mitä ihmettä. Suodatin oli tukkeentunut. Kai se oli unohtunut vaihtaa. Siis neljännellä kerralla uudet vastukset ja suodatin. Nyt lämmitys on toiminut normaalisti kaikissa asennoissa. - Sitikkani on ollut minulla vuodesta 1999 täydetä 11 vuotta ja kilometrejä täydetä 285 000. Viime katsastuksessa katsastusmies sanoi: Ei missään ruostetta, ihmeitä nämä ranskalaiset kun eivät ruostu. Jakohihna vesipumppuineen on vaihdettu 2 kertaan 100 ja 200 000 tienoilla, kytkinasetelma n. 200 000 tienoilla (jätti tielle). Joku akselissa oleva koiranluu myös uusittu ja pakoputkisto kokonaan 2 kertaan samoin kerran jarrulevyt eteen ynnä muuta pientä mm. 1 kerran ovenripa. Kustannuksiltaan järkyttävin oli taka-akselin korjaus. Oli pakko viedä korjattavaksi, vasen takarengast alkoi hankamaan runkoon. Nyt sitikka on kuin uusi. Tässä muistellessani huoltohistoriaa tulee mieleen, että takuu olisi voinut olla sama kuin Kiassa, sen seitsemän vuotta, mutta sitä seuraavina vuosina korjattavaa on ollut nuo alussa mainitut remontit. - Kumminkin yksi asia on huolena. Öljyä on alkanut kulumaan. Heinäkuun öljynvaihdosta kilometrejä kertyi 3000 ja mittatikku näytti alarajan olevan lähellä. Lisäsin litran. Olen jutellut asiasta autoista kiinnostuneiden kanssa. Sanovat, että pitäis vaihtaa venttiileiden suojakumit, mutta kukaan ei osaa sanoa, miten iso remontti se olisi ja mitä se maksaisi. Kuka tietäisi? Olinsinpa kiitollinen tiedosta.