Kertokaapa viisaammat kun painesäiliöstä nesteen pinta laskee, kylläkin hyvin vähän ehkä noin desin tai pari korkeintaan puolenvuoden aikana, näkyvää vuotoa ulospäin en ole nähnyt mutta jos se menee vaikka sylinteriin niin sehän kuplis paisuntasäiliössä, mutta miten on jos se menee öljyn sekaan (ei kylläkään mitään merkkejä ole)
niin sotkeutuuko se paisarissa oleva neste sitten öljyyn? Se nestekkin on kyllä ihan puhdasta, mihinkähän sitä vois kadota?
Auto on tdi Passat 1.9-06 BXE koneella.
niin sotkeutuuko se paisarissa oleva neste sitten öljyyn? Se nestekkin on kyllä ihan puhdasta, mihinkähän sitä vois kadota?
Auto on tdi Passat 1.9-06 BXE koneella.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jäähdytysneste voi mennä öljyn sekaan,ja silti neste pysyy öljyttömänä.Tällöin nestevuoto tapahtuu öljynkierron paluukanavaan ,jossa ei ole öljynpainetta.
Todellakin se voi olla niin, ja noin vähäinen vuoto ei vielä näy öljyssä esim; värimuutoksena tai lisääntymisenä vaan haihtuu sieltä pois.
Tällainen pikku vuoto no hyvin todennäköisesti peräisin vesipumpun akselilta tulevasta reiästä. Tämä reikä on sitä varten, että kun pumpun laahatiiviste päästää hieman läpi nestettä, on sen päästävä vapaasti pois jottei neste pääse vesipumpun laakeriin. Jossain autossa on kytkinkotelon alakulmassa samanlainen reikä josta pääsee mahdollisesti kampiakselin stefalta vuotanut öljytippa ulos.
Ihan normaalia jos puolen vuoden välein katoaa nestettä,,,haihtuuhan se väkisinkin joskus
itselläni myös ja mitään ongelmaa ei ole ollut moottorissa tai öljyjin joukossa vettä,,ja nimen
oman talvella voi enemmän haihtua eli näin syksyisin....kun on lämppärit päällä...
Sylinterinkannen sivuun menee vesiletku. Liitoskohdassa on muovinen kappale kahdella ruuvilla kannessa kiinni. Tuossa muoviosassa muistaakseni yhdistyy kaksi letkua ja taisi siinä olla yksi anturikin. Muoviin tulee hiushalkeama ja tihkuu siitä nestettä. Koska paikka on aika kuuma, nestettä haihtuu samantien pois. Jättää kyllä nestevuodolle tyypillisen jäljen. Uusi osa maksaa pari-kolmekymppiä.
Lohkolamppärin vastus on niin hankalassa paikassa että on joskun sentakia huolimattomasti asennettu ja tihkuu sieltä. Peilin ja taskulampun kanssa tutkimaan.
Vanhemmissa syylärin kennon ja päiden prässätty liitoskohta saattaa vuotaa.
Erittäin harvoin nestettä joutuu öljyn sekaan, Vaikka sitä usein täällä vastaukseksi tarjotaan. Tätä tapahtui 60-70 luvun moottoreissa. Jotta näin alkaa tapahtua, se vaatii moottorin totaalisen ylikuumenemisen ja kannen vääntymisen kierroon.
Kiitokset vinkeistä! Tuo lohkolämppäri kylläkin on ns, säteilylämppäri eli se vastusta ei silloin mene sinne lohkon sisään, näin olen ymmärtänyt.