ONKO TIETOA??

onko kellään tietoa pelaako ns.huonojen maiden kiekkoilijoita nhl:ssä ?? esim.valko-venäjä,italia yms.. Olisin kiitollinen jos teillä olis tietoa , KIITOS!!!
6381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Anton Babchuk Ukraina Chigaco
Christoph Brandner Itävalta Minnesota
Mariusz Czerkawski Puola-NY Islanders
Konstantin Koltsov Valko-Ven. Pittsburgh
Krzysztof Oliwa Puola Calgary
Alexei Ponikarovsky Ukraina Toronto
Thomas Pöck Itävalta NY Rangers
Ruslan Salei Valko-Ven. Anaheim
Denis Shvidki Ukraina Florida
Pavel Vorobiev Kazakstan Chicago
Nikolai Zherdev Ukraina Columbus
Alexei Zhitnik Ukraina Buffalo
Dmitri Khristich Ukraina

Ei taida italialaisia pelata tällä hetkellä NHL:ssä,italialaisperäisiä pelaajia voi ollakin.Muistuu mieleen ainakin 90-luvun loppupuolella Washingtonin organisaatiossa pyörinyt italialais-kanadalainen maalivahti Mike Rosati,pelasi tosin vain yhden NHL-ottelun.Nykyään pelaa jossain Saksan alasarjoissa...

Äänestä

Pelaahan siellä vaikka miten monta suomalaista pelaajaa;)

No joo...MM-kisatunnelmissa;) Eikös Byron Dafoe ole muuten britti? Vai onks se vaihtanut kansallisuutta? Ei tästä pitkä aika kai ole, ku siellä pelas se yks afrikkalainen.Oli muistaakseni Raigersin puolustajia?!

Äänestä

Muistaakseni yksi kenialainen Detroitissa, M`kulelu tai jotain sinne päin. Sittenhän on nää Pittsburgin penkinkuluttajat Malesian Difo ja Bhutanin Geppo. Ai niin ja Mongolian oma poika Hatila San Josessa.

Äänestä

.. ainaski jokunen vuosi sitten Ny Rangersissa heilui takalinjoilla tosi musta mies, olikohan Nigeriasta? Nimi oli kumminkin Rumun Ndur

Äänestä
  • Joo toi Rumun Ndur on ehkä eksoottisin pelaaja kautta aikojan NHL:ssä.Pelas Rangersin lisäx Atlantas&Buffalos.Nykyään 29-vuotias Rumun pelaa echl:ssä Columbus Cottonmouthsissa.Aivan saa-nan iso äijä!!!

    Äänestä

  • Headhunter kirjoitti:

    Joo toi Rumun Ndur on ehkä eksoottisin pelaaja kautta aikojan NHL:ssä.Pelas Rangersin lisäx Atlantas&Buffalos.Nykyään 29-vuotias Rumun pelaa echl:ssä Columbus Cottonmouthsissa.Aivan saa-nan iso äijä!!!

    Pari pelaajaa ois vielä:Elikkä siis TAIWANISSA vuonna 1955 syntynyt Willi Plett.Pelasi urallaan 834ottelua(tehot 222 215)Atlantassa,Minnesotassa&Bostonissa vuosina 75-88.
    Valittiin myös vuoden tulokkaaksi NHL:ssä!!!

    Ja sitten ois PARAGUALAINEN Rod Langdow(s.1957)
    Pelasi 994ottelua tehoin 51 278 kausina 78-93 Montrealissa&Washingtonissa.Valittu 2 kertaa myös NHL:n parhaaksi puolustajaksi(aika hyvin Paragualaiselta)!!!Pelaajauran jälkeen valmentanut Ahl:ssä,Echl:ssä,ja Ihl:ssä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ONKO TIETOA? kirjoitti:

onko kellään tietoa pelaako ns.huonojen maiden kiekkoilijoita nhl:ssä ?? esim.valko-venäjä,italia yms.. Olisin kiitollinen jos teillä olis tietoa , KIITOS!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu