Apua, minulla on todettu ihan pienenä koira allergia, pienenä se oli hyvin paha mutta nykyään (olen 17 v.) allergia on selvästi pienetynyt (mutta edelleen on olemassa). Minulla ei enään tule esim. oireita siitepölystä ja KAIKKI ruoka-aine allergiat ovat poistuneet (ennen olin allerginen lähes jokaiselle hedelmälle). Olemme aina halunneet koiraa perheeseeni, mutta se ei ole ollut minun takiani mahdollista, mutta nyt heräsi uusi kysmys koiran hankinnasta kun allergiani on selvästi hyvä. Minulla ei tule esim. oireita ystäväni koirasta, kun olen heillä yötä. Minulla on kylläkin rasitusastma, mutta hyvin lievä sellainen.
Eilen olimme katsomassa koiran pentuja, minulle tuli lievästi oireita (nenä alkoi valumaan) ei mitään muuta!
Onko mitenkään teistä mahdollista hankkia koiraa, jos oireet pahenee niin voihan ne siedättää pois? KIITOS PALJON !
apua kiireesti !
2
718
Vastaukset
- astm.v-66
koiran hankkiminen..
"Eilen olimme katsomassa koiran pentuja, minulle tuli lievästi oireita (nenä alkoi valumaan) ei mitään muuta!
" Jos jo katsomisreissulla reagoit noin, niin miten sitten jos koira on kotosalla
"kun allergiani on selvästi hyvä" Miten allergai voi olla hyvä?
"Onko mitenkään teistä mahdollista hankkia koiraa, jos oireet pahenee niin voihan ne siedättää pois?" Tutustuhan siedätyshoitoon.......kallista, tehdään yksityisellä (tuollaisen syyn takia), kestää pitkään jne. Ja tehdään _ennen_ sen eläimen hankintaa - 1+1
Kun sinulle tuli oireita pelkällä koiranpentujen katsomisreissulla, se kertoo, että allergiasi on edelleen aika ärhäkkä. älä siis hanki koiraa, vaikka kuinka vaikeaa se onkin. Vielä vaikeampaa on sitten joutua luopumaan siitä.
Siedätyshoitoa annetaan, mutta kun sekään ei takaa mitään... eikä sitä joka paikassa anneta vain sen vuoksi, että voisi hankkia koiran. Yksityisellä ehkä.
Jo se, että sinulla on rasitusastma kertoo kyllä ikävää tosiasiaa koiran hankkimattomuuden puolesta. Astman tai allergian lievyys ei ole mikään kaupankäyntitekijä.
joillakin koira-allergisilla on koiria ja heillä elämä sujuu hyvin, mutta tuota ennen on pohdittava todella tarkkaan mitä sitten jos siitä joutuu luopumaan. Mitä se aiheuttaa koiralle ja miten siitä itse selviää.
käy juttelemassa jonkun allergialääkärin luona siitä onko sinun viisasta hankkia koira. Ota mukaasi tiedot astmastasi ja mahdolliset allergiakokeiden tulokset. Varaudu pettymyksiin.
Tiedetään, että monella allergikolla allergiat lieventyvät murrosiän jälkeen. Tämä ei kuitenkaan merkitse sitä, että parantuisi allergioista. Heti kun tulee oman sietokyvyn ylittävä määrä allergeenejä, allergiat voivat alkaa taas vaivata. Alkuun tuntuu, että oireita tulee vain silloin tällöin ja uskottelee itselleen, että tämän kyllä kestän. Sitten niitä alkaa tulla lisää ja kohta voikin astma pahentua.
mutta nämä ovat ykislöllisiä aisoita, siksi sinun kannattaisi oikeasti jutella aiheesta allergialääkärin kanssa. Tältä palsalta et saa selville sitä voitko hankkia koiran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1082727EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291321- 981156
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas162997Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366987Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133948- 54833
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22663- 40648
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta109625