Vastaukset 8
- Kosminen nauraja
TOSITIEDE etenee !
- asianharrastaja
"Maailmankaikkeuden uskotaan koostuneen tällaisesta plasmasta ensimmäisinä mikrosekunteina alkuräjähdyksen jälkeen.."
Silti lennokkaasta lehtisitaatista "alkuräjähdys pienoiskoossa" puuttuu näköjään muutama mikrosekunti. Ja ne ovat tuossa kohtaa tosi pitkä aika.- Apo-Calypso
Kyseessähän oli Iltalehden uutisoima artikkeli, jonka kirjoittajien osaaminen riittää hädin tuskin ymmärtämään käsitettä "mikrosekunti", saati lyhyempiä aikayksiköitä.
- Apo-Calypso
Apo-Calypso kirjoitti:
Kyseessähän oli Iltalehden uutisoima artikkeli, jonka kirjoittajien osaaminen riittää hädin tuskin ymmärtämään käsitettä "mikrosekunti", saati lyhyempiä aikayksiköitä.
Uusimmat uutiset CERNistä kannattaa katsoa CERNin omilta sivuilta, ei Iltalehden, tai Iltasanomien sivustoilta:
http://lhc.web.cern.ch/lhc/News.htm
On syytä muistaa, että nuokin uutiset ovat "press release" -tyyppisiä julkistuksia, ei tutkimusraportteja.
Esimerkkinä CERNin viimeinen uutinen 4.11.2010, joka ei mainitse "mikrosekunteista" sanallakaan:
http://lhc.web.cern.ch/lhc/News.htm
Tämä oli ilmeisesti Iltalehden toimittajan, Stefan Leppäsen innoitus kirjoitukseensa.
Tutkimusraportit julkaistaan aivan muualla.
- KvasiKide
Olisikohan elinkautinen vankeustuomio riittävä rangaistus tuollaisten alkuräjähdysten suunnittelusta, toteutuksesta puhumattakaan? Toivottavasti joku on jo aloittanut oikeudellisen tutkinnan koko ihmiskunnan vaarantamisesta.
""Olisikohan elinkautinen vankeustuomio riittävä rangaistus tuollaisten alkuräjähdysten suunnittelusta, toteutuksesta puhumattakaan? Toivottavasti joku on jo aloittanut oikeudellisen tutkinnan koko ihmiskunnan vaarantamisesta.""
että tieto painovoiman luonteesta olisi vaarallista ihmiskunnalle?moloch_horridus kirjoitti:
""Olisikohan elinkautinen vankeustuomio riittävä rangaistus tuollaisten alkuräjähdysten suunnittelusta, toteutuksesta puhumattakaan? Toivottavasti joku on jo aloittanut oikeudellisen tutkinnan koko ihmiskunnan vaarantamisesta.""
että tieto painovoiman luonteesta olisi vaarallista ihmiskunnalle?Eikös SamiA ole esittänyt jotain sellaisia ajatuksia että tieto ja tiede on vaarallista koska se on neutraalia? En just ny muista tarkkoja sanoja mutta eiväthän niitä yleensä muista kretaleetkaan joten siinä suhteessa tasoissa ollaan.
- Hoh hoh hou...
"Kokeessa saavutettiin lyijyioneja törmäyttämällä yli kymmenen biljoonan asteen lämpötila, mikä on miljoona kertaa auringon ydintä kuumempi.
- Olemme innoissamme saavutuksesta. Törmäykset aiheuttivat alkuräjähdyksiä pienoiskoossa sekä suurimpia lämpötiloja ja tiheyksiä, joita on koskaan kokeellisesti luotu, brittitutkija David Evans kertoi The Daily Telegraph -lehdelle.
- Näissä lämpötiloissa jopa atomin ytimet muodostavat protonit ja neutronit sulavat ja muodostavat kuumaa ja tiheää, kvarkeista ja gluoneista koostuvaa soppaa, joka tunnetaan kvarkkigluoniplasmana.
Maailmankaikkeuden uskotaan koostuneen tällaisesta plasmasta ensimmäisinä mikrosekunteina alkuräjähdyksen jälkeen 13,7 miljardia vuotta sitten. Plasmaa tutkimalla tutkijat toivovat selvittävänsä, mikä pitää atomit koossa ja aiheuttaa niiden massan."
Vielä kun kertoisivat miten luulevat saavansa tilan laajenemaan normaalia nopeammin tai normaalia hitaammin, heh heh. Eihän jo olemassa olevien energiatihentymien törmäytyksellä ole mitään tekemistä ns. alkuräjähdysuskonlahkon mukaisen alkuräjähdyksen kanssa.
Alkuräjähdysuskonlahkon hihhuleiden mukaanhan ensin ei ole olemassa yhtään mitään, ei edes tilaa, saatikka jotakin hiukkaskiihdytintä, heh heh.
Ps. Eihän mikään pidä kvarkeissa olevaa energiaa saman kokoisella alueella.
Kvarkit kun räjähtävät eli laajenevat ulos päin jo olemassa olevaan ikuiseen tilaan kolmiulotteisesti edelleen, samalla kun absorboivat itseensä koko ajan lisää sitä perusraaka-ainetta eli energiaa josta kvarkit ja kaikki muutkin hiukkaset eli energiatihentymät koostuvat.
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?242533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko881662- 1351043
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.143783Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80759Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv100750- 54722
- 13697
On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43652Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12638Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan100637- 49580
- 142579
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44579- 65571
- 42540
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä54528S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan14526Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36520Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas29516