Tutkijat loivat "alkuräjähdyksiä pienoiskoossa"
8
292
Vastaukset
- Kosminen nauraja
TOSITIEDE etenee !
- asianharrastaja
"Maailmankaikkeuden uskotaan koostuneen tällaisesta plasmasta ensimmäisinä mikrosekunteina alkuräjähdyksen jälkeen.."
Silti lennokkaasta lehtisitaatista "alkuräjähdys pienoiskoossa" puuttuu näköjään muutama mikrosekunti. Ja ne ovat tuossa kohtaa tosi pitkä aika.- Apo-Calypso
Kyseessähän oli Iltalehden uutisoima artikkeli, jonka kirjoittajien osaaminen riittää hädin tuskin ymmärtämään käsitettä "mikrosekunti", saati lyhyempiä aikayksiköitä.
- Apo-Calypso
Apo-Calypso kirjoitti:
Kyseessähän oli Iltalehden uutisoima artikkeli, jonka kirjoittajien osaaminen riittää hädin tuskin ymmärtämään käsitettä "mikrosekunti", saati lyhyempiä aikayksiköitä.
Uusimmat uutiset CERNistä kannattaa katsoa CERNin omilta sivuilta, ei Iltalehden, tai Iltasanomien sivustoilta:
http://lhc.web.cern.ch/lhc/News.htm
On syytä muistaa, että nuokin uutiset ovat "press release" -tyyppisiä julkistuksia, ei tutkimusraportteja.
Esimerkkinä CERNin viimeinen uutinen 4.11.2010, joka ei mainitse "mikrosekunteista" sanallakaan:
http://lhc.web.cern.ch/lhc/News.htm
Tämä oli ilmeisesti Iltalehden toimittajan, Stefan Leppäsen innoitus kirjoitukseensa.
Tutkimusraportit julkaistaan aivan muualla.
- KvasiKide
Olisikohan elinkautinen vankeustuomio riittävä rangaistus tuollaisten alkuräjähdysten suunnittelusta, toteutuksesta puhumattakaan? Toivottavasti joku on jo aloittanut oikeudellisen tutkinnan koko ihmiskunnan vaarantamisesta.
""Olisikohan elinkautinen vankeustuomio riittävä rangaistus tuollaisten alkuräjähdysten suunnittelusta, toteutuksesta puhumattakaan? Toivottavasti joku on jo aloittanut oikeudellisen tutkinnan koko ihmiskunnan vaarantamisesta.""
että tieto painovoiman luonteesta olisi vaarallista ihmiskunnalle?moloch_horridus kirjoitti:
""Olisikohan elinkautinen vankeustuomio riittävä rangaistus tuollaisten alkuräjähdysten suunnittelusta, toteutuksesta puhumattakaan? Toivottavasti joku on jo aloittanut oikeudellisen tutkinnan koko ihmiskunnan vaarantamisesta.""
että tieto painovoiman luonteesta olisi vaarallista ihmiskunnalle?Eikös SamiA ole esittänyt jotain sellaisia ajatuksia että tieto ja tiede on vaarallista koska se on neutraalia? En just ny muista tarkkoja sanoja mutta eiväthän niitä yleensä muista kretaleetkaan joten siinä suhteessa tasoissa ollaan.
- Hoh hoh hou...
"Kokeessa saavutettiin lyijyioneja törmäyttämällä yli kymmenen biljoonan asteen lämpötila, mikä on miljoona kertaa auringon ydintä kuumempi.
- Olemme innoissamme saavutuksesta. Törmäykset aiheuttivat alkuräjähdyksiä pienoiskoossa sekä suurimpia lämpötiloja ja tiheyksiä, joita on koskaan kokeellisesti luotu, brittitutkija David Evans kertoi The Daily Telegraph -lehdelle.
- Näissä lämpötiloissa jopa atomin ytimet muodostavat protonit ja neutronit sulavat ja muodostavat kuumaa ja tiheää, kvarkeista ja gluoneista koostuvaa soppaa, joka tunnetaan kvarkkigluoniplasmana.
Maailmankaikkeuden uskotaan koostuneen tällaisesta plasmasta ensimmäisinä mikrosekunteina alkuräjähdyksen jälkeen 13,7 miljardia vuotta sitten. Plasmaa tutkimalla tutkijat toivovat selvittävänsä, mikä pitää atomit koossa ja aiheuttaa niiden massan."
Vielä kun kertoisivat miten luulevat saavansa tilan laajenemaan normaalia nopeammin tai normaalia hitaammin, heh heh. Eihän jo olemassa olevien energiatihentymien törmäytyksellä ole mitään tekemistä ns. alkuräjähdysuskonlahkon mukaisen alkuräjähdyksen kanssa.
Alkuräjähdysuskonlahkon hihhuleiden mukaanhan ensin ei ole olemassa yhtään mitään, ei edes tilaa, saatikka jotakin hiukkaskiihdytintä, heh heh.
Ps. Eihän mikään pidä kvarkeissa olevaa energiaa saman kokoisella alueella.
Kvarkit kun räjähtävät eli laajenevat ulos päin jo olemassa olevaan ikuiseen tilaan kolmiulotteisesti edelleen, samalla kun absorboivat itseensä koko ajan lisää sitä perusraaka-ainetta eli energiaa josta kvarkit ja kaikki muutkin hiukkaset eli energiatihentymät koostuvat.
.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä681969- 1281394
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321353- 1431082
- 103932
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten348868Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67654