Thaihieromo - paritussyyte nurin

van_hus

http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/thaihierontapaikan_naiskolmikon_paritussyytteet_nurin/

Tikkurilalaisessa thaihieromossa tarjottiin vakituisesti seksipalveluita. Syyte parituksesta meni kuitenkin nurin oikeudessa, sillä

"Todisteet eivät kuitenkaan riittäneet osoittamaan, että naiset olisivat saaneet liikkeessä työskennelleiltä hierojilta vuokraa tilan käyttämisestä prostituutioon ja siten hyötyneet liikkeessä tarjotuista seksipalveluista."

Tuo on toki vain käräjäoikeuden päätös mutta asiaan liittyy mielenkiintoinen näkökohta: Työnantaja ei hyötynyt taloudellisesti seksipalveluiden tarjoamisesta joten häntä ei voitu syyttää parituksesta. Todennäköisesti menee hoviin mutta jos tuo tulkinta jäisi voimaan niin mikä olisi sen seuraus seksityöntekijöiden asemalle yrittäjinä? Jos yrityksen voitot eivät koidu seksuaalisten palveluiden myymisestä vaan muusta toiminnasta niin yrityksen tiloissa voi tuon muun toiminnan ohella myydä seksiä? Tuollainen tulkinta saattaisi avata ovet sivutoimisille bordelleille, joissa laillinen bisness mahdollistaa seksin myynnin turvallisissa olosuhteissa.

2

949

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen sinkkumies

      Prostituutio on asia, mitä ei kitketä pois lakipykälillä eikä poliisin ratsioilla.
      Tästä on aivan turha soittaa suutaan naama punaisena. Prostituutio on tullut Suomeen ja pysyy täällä. Lakipykäliä voidaan kyllä laatia, mutta niitä ei kyetä valvomaan. Ihan sama kuin nopeusrajoitukset maanteillä/ taajamissa. Niitä rikotaan jatkuvasti, mutta vain muutama harva jää kiinni.

      Jos nainen päättää tarjota seksiä korvausta vastaan, se on pelkästään hänen henkilökohtainen asiansa. Eihän mikään pakota miehiä käyttämään niitä palveluita!! Jos ja kun joku käyttää, sekin on MIEHEN henkilökohtainen asia.

      Minulla itselläni on sellainen mielipide, että suomalaisia kiinnostaa vain naapurin asiat ja omat jäävät hoitamatta. Ikkunaverhojen lomasta kurkitaan, ketä naapurin luona mahdollisesti käy ja sitten pohditaan "marttakerhossa", kuka kävi ja minkä takia. Mainio esimerkki omalta kohdaltani se, kun hain lehti-ilmoituksella HSO-sihteeriä firmaani. Siis todella aitoa sihteeriä istumaan työpöydän takana. Kotonani kävi näitä naisia haastateltavana ja seinänaapurin juoruakka kyttäsi ikkunassa. Kun toinen naapuri alkoi udella, mitä se kyttäävä akka oli nähnyt, järjestin asunnossani pienet "pippalot" ja kutsuin molemmat naapurit mukaan.
      Voihan p....le, miten railakkaasti muut vieraani nauroivat, kun löin näille kahdelle aidot faktat nenän eteen ja kerroin kuuluvalla äänellä, mitä minusta LUULTIIN ja mikä oli TOTUUS. Poistuivat naamat tulipunaisina asunnostani enkä heitä enää edes tervehdi tavattaessa.

    • Tuleva asiakasman45

      Olisi hyvä, jos liikkeenpitäjä tai tilojen omistaja voisi myydä tai vuokrata itsenäisille ammatinharjoittajille kopperoita samalla periaatteella kuin parturituoleja. Hieroja toimisi omaan laskuunsa eikä kellään olisi asiaan puuttumista. Hieno juttu, jos menee läpi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe