Yläasteella meillä kävi koululla jokin lääkäri, joka tarkisti kaikkien ryhdin ja muun. Siinä ei silloin (kuusi vuotta sitten) ollut mitään vikaa, eikä kyseisiä kipuja ollut.
Nyt huomasin ratsastaessa eräs päivä, että olen hyvinkin vino. Tuntuu, että vaikka kuinka yritän istua ryhdissä, niin oikea kylki on enemmän kasassa kuin vasen. Oikea olkapää on myös alempana.
Lisäksi minulla on ollut jo pidemmän aikaa kipuja alaraajoissa; polveen sattuu välillä todella paljon, jalka saattaa pettää alta, jalat puutuvat hyvinkin nopeasti istuessa, nilkkoihin ja reisiin sattuu. Aiemmin alarajaakipujen syyksi epäiltiin jalkojani: kävelen huonosti, sillä lääkärit epäilivät lättäjalkaisuutta. Saattaahan sekin olla, mutta voiko se oikeasti aiheuttaa kaikki oireet? Tuntuu enemmän siltä, että nilkka vääntää jalkaa väärään asentoon.
Ystävä ehdotti, että vika voisi olla lantion vinoudessa / SI-nivelestä. Voiko sellainen kehittyä vai voiko tulla jonkin seurauksena? Äärimmäisen inhottavaa kun jalkoja särkee ja tuntuu etten pysty istumaan suorassa. Se häiritsee harrastustani ratsastusta niin paljon, etten tiedä kauanko voin jatkaa.
En viitsi mennä heti ensimmäisen lääkäriin olemattoman sairauden kanssa..
Missä vika - mahdollisesti lantiossa?
6
2056
Vastaukset
- mmisery2
Kun aloin tutkimaan, niin oikea jalka on ainakin muutaman sentin vasenta lyhyempi. Lisäksi on usein esimerkiksi hartiat jumissa ja särkee päätä usein. Välillä on myös selkä kipeä ja ainakin selkälihakset kipeät. Voisiko lantion vinous aiheuttaa kaikki selittämättömät ja hankalat oireet?
- ls
Kyllä mainitsemasi oireet tulevat juuri vinosta lantiosta. Oletko kenties pudonnut hevosen selästä, ei juuri muuta tarvitse. Kunnon isku pudotessa saa SI nivelesi ja lantion pois paikoiltaan.
Tiedän omasta kokemuksesta, samat oireet ja pudonnut hevosen selästä useita kertoja ja jalat eri pituiset, kun ei ole lantio ja si nivel paikoillaan. - kunnon
ls kirjoitti:
Kyllä mainitsemasi oireet tulevat juuri vinosta lantiosta. Oletko kenties pudonnut hevosen selästä, ei juuri muuta tarvitse. Kunnon isku pudotessa saa SI nivelesi ja lantion pois paikoiltaan.
Tiedän omasta kokemuksesta, samat oireet ja pudonnut hevosen selästä useita kertoja ja jalat eri pituiset, kun ei ole lantio ja si nivel paikoillaan.kannattaa ehdottomasti kokeilla!Mulla toinen jalka 1/2cm lyhyempi,olkapää alempana kuin toinen,lantio vinossa ja yhden käsittelyn jälkeen,jalat yhtäpitkät,lantio suorassa ja olkapäät samalla tasolla!Uskomatonta ja käsittely tuntui hyvältä,rentouttavalta,suosittelen!
- dsöaoköaas
kunnon kirjoitti:
kannattaa ehdottomasti kokeilla!Mulla toinen jalka 1/2cm lyhyempi,olkapää alempana kuin toinen,lantio vinossa ja yhden käsittelyn jälkeen,jalat yhtäpitkät,lantio suorassa ja olkapäät samalla tasolla!Uskomatonta ja käsittely tuntui hyvältä,rentouttavalta,suosittelen!
aha herra kipufoorumi taas täällä mellestämässä. Lantiokorin asento ei muutu miltei liikkumattomasta pienestä nivelestä. Näinnäisiä eroja voi olla jaloissa mutta johtuvat lihaskireyksistä. Äläkää käyttäkö jäsenkorjaajien palveluksia sillä he ovat huijareita- pahimmat huijarit löytyvät kipufoorumilta ja selkäsivuilta.
- been trerez
dsöaoköaas kirjoitti:
aha herra kipufoorumi taas täällä mellestämässä. Lantiokorin asento ei muutu miltei liikkumattomasta pienestä nivelestä. Näinnäisiä eroja voi olla jaloissa mutta johtuvat lihaskireyksistä. Äläkää käyttäkö jäsenkorjaajien palveluksia sillä he ovat huijareita- pahimmat huijarit löytyvät kipufoorumilta ja selkäsivuilta.
mites kun kiropraktikkokin stekkasi plintillä palpoden takaa ja kertoi oikean si nivelen olevan jumissa
mitäs siihe sanot hoitona oli mobilisaaatio ja sen jälkeen tarkastus että alkoi liikkumaan, tehtiinkö sinun mielestäsi väärin sinä olisiko se liikkuvampi vasen pitänyt vaikka luuduttaa että mielesi olisi hyvä
älä nyt vaan esitä asiattomia omia typeriä mielipiteitäsi täällä kansanparannuksest kun näkyy että et ple sellaisessa koskaan käynyt.
ja kipufoorumia lukevat kipeät jotka haluavat parannusta itselleen.
lukijalle jolla lantiokori vinossa suosittlen lukemaan kuntonetti .org kipufoorumi sivuja ja sen jälkeen voitkin etsiytyä asian osaavan ihmisen luokse.
paikkakuntaasi tietämättä on vaikea suositella ketään - Anonyymi
kunnon kirjoitti:
kannattaa ehdottomasti kokeilla!Mulla toinen jalka 1/2cm lyhyempi,olkapää alempana kuin toinen,lantio vinossa ja yhden käsittelyn jälkeen,jalat yhtäpitkät,lantio suorassa ja olkapäät samalla tasolla!Uskomatonta ja käsittely tuntui hyvältä,rentouttavalta,suosittelen!
missä kävit hoitamassa asian itsellä on sama ongelma
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 224224
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu323488Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543364Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203318Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232910Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod272657Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S291757