Onko normaalia, että puolivuotias vielä sätkii käsillään ja jaloillaan? Meillä tyttö ryömii ja heiluu konttausasennossa. Hienosti on kehittyyt. Joskus jää makoileen sellälleen ja heiluttelee käsiä ja potkii. Tätä teki enemmän nuorempana, mutta edelleenkin silloi tällöin. Samoten mietityttää suun aukominen, jota on nyt 6 kk täytettyään alkanut tulla ehkä keran päivässä. Kesken tohujensa pysähtyy ja katselee ympäirilleen, varsinkin päällä olevaa telkkaria ja aukoo suutaan kuin jauhaisi isoa purkkaa. Keskeyttää kun hänelle juttelee. Voisko liittyä hampaiden tuloon? Hampaita ei vielä ole yhtään.
Seuraava neuvola on kuukauden päästä. Aion siellä ottaa puheeksi, jos jatkuu.
Mihin ikään sätkiminen normaalia?
Ekan äiti
1
611
Vastaukset
- .
vauvan normaalia käsien viuhtomista ja jaloilla potkimista??!! Nehän ovat aivan normaaleja tuon ikäisen touhuja..
Hampaiden tuloon tuskin liittyy tuo (sekin normaali) suun aukominen....(vrt.keskittyminen)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site876061Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524442SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574192SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963789Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73533Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1002615SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352419Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479