Helposti saatavilla olevat, eli Bilteman ja Motonetin nokkapyörät myydään kiinnityksellä joka sopii ainoastaan vaakapulteilla kiinnitettyihin vetopäihin. Kuitenkin monessa käytetyssä kärryssä vetopää on kiinni pystypulteilla, ja myös em. kauppojen hyllyissä enimmäkseen näytti olevan pystypulteilla kiinnitettävää vetopäätä. Mutta ei minkäänlaista pystypulttimalliin sopivaa nokkapyörää.
Joten: jos kärrysi vetopää on kiinni pystypulteilla, miten asennat nokkapyörän? On saakelin työlästä lähteä tekemään paksuun aisaan vaakasuuntaisia pultin mentäviä reikiä varsinkin näin pimeällä ja talvipakkasilla. Eikö näihin ole mitään valmissovitetta olemassa?!
Millä kiinnität nokkapyörän?
5
7609
Vastaukset 5
- onnistuu-
kun on pätkä putkea,hitsaukone,pora 1-2 terää
ja jos laitteita ei löydy omastatakaa niin onhan tuollaisia paikkoja useampia joissa on hitsi ym.tyäkaluja- omatoim. insinööri
Kumma etteivät ole tuoneet markkinoille yksinkertaista kulmaraudan mallista soviteosaa, jolla vaakapultteihin tarkoitetun nokkapyöräkiinnityksen saisi yhtä pienellä vaivalla kiinni myös pystypulttimalleihin.
- pöljä?
En ole ikinä nähnyt enkä kuullut kenenkään asentavan nokkapyörää vetopäähän kiinni. Miten se siihen mahtuis? Ota nyt hyvä mies mallia valmiista tehdassovelluksista ja poraa tai porauta paikallisella pajalla 2 reikää vetoaisaan. V-mallin peltiaisoissa kyseinen kiinnitys ei tosin ole kovin tukeva. Itse olen myös laiska porailemaan, joten olen tavannut tuikata nokkapyörät hitsillä kiinni, siinähän ei mene kuin minuutti kun puikkokaapelit yleensä lojuvat tallin oven suussa. Samalla vältyy runkoputken litistymiseltä, mikä usein tapahtuu pienien prikkojen kanssa pulttikiinnityksessä.
- ei niin keulaan
Voi kai sen siihen vetopäähän kiinnittää jos haluaa tehdä elämästään vaikeaa. Nokkapyörän voi kiinnittää vaikka lavan etulevyyn.
- kuva...
ei niin keulaan kirjoitti:
Voi kai sen siihen vetopäähän kiinnittää jos haluaa tehdä elämästään vaikeaa. Nokkapyörän voi kiinnittää vaikka lavan etulevyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja3011238Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3091183Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50958- 87924
- 106909
- 101889
- 111742
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh13604- 64588
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh3577