10 000 . . .!

perttipasa

10 000, H20- N2 O2.

Meitä kiinnostaa seuraavaksi se säteilyn energiamäärä jota säteilyn ionisoima perusilma kykenee kuljettamaan. Tässä en laske lainkaan atomin ytimien malenkan- kuorimallitehoja, vaan ainoastaan uloimman valenssielektronin aiheuttamaa ionisaatiota. Suolaisen veden ionitasot määräsi natriumin Na 5eV ja kloori-ionien Cl 13eV keskiarvotaso (9eV). Kun taas ilmassa typen (78 %) N 14,4eV ja hapen ionien O 13,3eV lähtöarvot. Ilma on näin 1,5 kertaa aggressiivisempaa. Seuraavaksi pitää määritellä kuinka suuri osa voi olla kauan ionisoitua esim. luonnonolosuhteessaan. Merien vedestä vain 3,5 % on ionisoituneena. Välimeren n. 8 % ionisoitumisaste on taso jossa syvä perusmerivesi on kyllästynyt ioneista ja muodostaa jo kiintosuolaa liiastaan. Mutta esimerkiksi Kuolleessameressä, jossa vesi on runsaan säteilyfotonisoinnin alaisuudessa sen vesi pysyy 25 % ionisointiasteessa suolastaan. Merkittäväksi kasvuksi liki 10-kertaisuuteen verrattuna perusmeriveteen.

Nyt voimme laskea paljonko täysionisoituneeseen meriveteen muodostuu säteilyfotonin taltion ionisaatiosta energian varastoitumaa /m3. Osmoottinen vesivoimala Norjassa kykenee tuottamaan 3,5 % meriveden ja 1000L/s jokisuistoon pysyvän 981kW energiantuotannon. Jos siirrämme tämän laitoksen Kuolleeseen mereen saadaan: 25 %/ 3,5 % * 981kW= 7 007kW. Norjalaisessa voimalassa membraanikalvo nostaa 100m vettä vaikka se optimillaan on 200m. Joten teho kaksinkertaistetaan tästä ja saadaan jo 14MW ionisaation vesienergiat 1m3/s virtaavasta joesta Kuolleeseen mereen.
Vesikaava jota käytän h(m)* virtaama(m3/s)* gravitaatiovakio (g) 9,81= tulos kW.

jatkuu . .

2

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perttipasa

      jatkuu . .

      Nyt meidän pitää muuttaa vedestä saamamme vakio suoraan ydinvoimalaitoksien ilmaionisaation säteilykertymän energiaansa 1 m3/s. Ilma on massaltaan tuhannessosa veden painosta: Veden 1000kg/m3/ ilman 1,225kg/m3= 816 kertainen painoero. 14 000kW/ 816= 17,2kW/ m3/s ilmavirtaama. Ilma on kuitenkin kuten muistamme typpikaasuna 1,5 kertaa aggressiivisempaa ionisoituna, joten kerrotaan luku 1,5 kertaa= 25,8kW.

      Posivan Onkalon ilmareiän halkaisija kasvatettiin alkunsa halkaisijan 0,6m.stä ylöspäin 6m. Ja Ydinvoimalan ilmavurtaaman maksimin 15m/ s voidaan ottaa myös Posivan maailman suurimman beetasoihtunsa tuotoksi. Tässä lähdetään liikkeelle siitä, että koko beetasoihtutunneli hyödynnetään maksimiinsa ja imuilmat tulee toisesta luolansa tunnelin ristivedosta. Posivan Onkalosta tulisi näin laskien 420m3/ s ilmavirtaus beetasoihtuunsa. Kerrotaan se aiemmalla ilmaionisaation energiatulolla 25,8kW= 10 936kW beetasoihtuamisen energia!! Luku on suorastaan m y k i s t ä v ä, olen sanaton!

      Ja sanattomammaksi mennään kun jatketaan. Posiva ilmoittaa, että sen upottamien tuhansien 5cm paksujen kaasutiiviitten kuparipullojensa laskennallinen j ä l k i s ä t e i l y t e h o 40v kestäneessä vesihauteessa olonsa jälkeen tuottaa y l i 10 000kW tauottoman säteilytuoton pelättyyn Posivan Onkalon.(IAEA:n kansainvälinen ydinturvalaki vaatisikin Arevan tiedoin ydinjätteille 100v vesijäähdytystä, mutte Suomi himoaa rikkoa maailman lakeja tässäkin!) Tuossa juuri malliksi siis laskimme, että Posiva surutta T U U L E T T A A maailman suurimmalla beetasoihdullaan kaiken tämän näkemällä tappavan radioaktiivisen säteilykertymän ulos siirtäen sen systemaattisesti hengitysilmaamme säteilyionisaationa. Ei mikään sattuma, miksi laskentakaavani ja Posiva päätyy pilkulleen samaan 11MW tulokseen.

      • salanimi kaytossa

        sina se vaan jaksat jauhaa paskaa, na nimikin vaihtuu kuin paita arto laurin paalla. miksi salaat kirjoittajan nimen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      238
      7172
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1345
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1232
    4. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      50
      945
    5. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      921
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      897
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      96
      896
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      831
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      811
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      783
    Aihe