Valmiiksi laminoitu Nuuksion kartta

Nuuksioon...

Mahtaako mistään saada valmiiksi laminoitua karttaa nuuksioon? Toi mun Nuuksion Retkeilyopas & kartta on menny puolesa vuodessa todella huonoon kuntoon, vaikka on toiselta puolelta laminoitu.

5

1124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karrrrtuuriiii

      Alkuperänen kartta kunnossa kun otan aina kopion himassa siltä alueelta,johon olen menossa ja puidän kopiotakin minigrip-pussissa.
      Vinkkinä vastasen varalle.
      Vaatii tietty kopiointiominaisuudella varustetun tulostimen...

    • räähkänäinen

      Anteeks on pakko.. Tartteeko Nuuksiossa karttaa? Mihin? Polkuja ja opasmerkkejä on joka paikka täynnä, ja jos niiltä eksyy niin odottelee puolisen tuntia ja aina joku tulee piknik-varusteilla kertomaan missä olet... Kerran luulin olevani vähän syrjemmässä niin ei, vastaan tuli nuorisoporukka joka raahas kaljakoria umpimettässä. Sauvakävelijöille saa antaa tilaa jos menee omasta mielestään vähän pienempää polkua pitkin ja nuotiopaikkoja saa siivota melkein joka kerta kun haluaa tulille, olkoon sitten kesä tai talvi..

      No pyydän anteeksi hiukan kärkevää kirjottelua, mutta itelle Nuuksio on nykyään turistirysä ja hieno luonto alkaa olla raiskattu ja sotkettu ja roskattu siihen malliin, että en oo halunnu ennää käyä.

      No jos nautti nii mikä ettei, ei vaa oo miulle.

      • Nuuksioon...

        On monta syytä miksi karttaa tarvitaan, vaikka liikkuisit alueella jossa asut. Jos nyt haluat tietää mihin mä sitä karttaa tarvitsen, niin esim. suunnistukseen. Koitappa itse löytää ne rastit ilman karttaa, kun on hankalaa tuon maastokartankin kanssa. Varsinkin pimeällä.

        Kartasta saa myös näppärästi koordinaatit esim. pelastussuunnitelmaan jos satut viemään ryhmää sinne patikoimaan. IPhoneen ei näissä asioissa kannata luottaa. ;)

        Ja kyllä sinne Nuuksioon pystyy eksymään. Jopa itsekin olen hukannut välillä hetkeksi paikan, kun öisin on suunnistanut. Toki asutukseen törmää aina jossain vaiheessa. Kokematon turisti helposti, jos poikkeaa polulta.

        Kartta&kompassi on retkeilijän perusvälineitä. Suosittelen harjoittelemaan näillä tutussa ympäristössä, niin onnistuu sitten helpommin siellä vaelluksella.


      • 17+13

        Taas niin tyypillinen espoolainen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2854
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2430
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      156
      2037
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1738
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1251
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1154
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      160
      1118
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    Aihe