Päivitykset saa Vistan älyttömän hitaaksi

Päivitysongelma

Mulla on emachines kone, joka on muuten toiminu täydellisesti, mut nykyää aina ku asennan joskus ku ehdottaa jonkin päivityksen, en tiedä minkä, kun se tulee automaattisissa, niin koneen ku käynnistää niin tietokoneesta tulee älyttömän hidas esim 20min Tervetuloa tekstissä, ja sitten jos pääsee viimein siitä eroon, tulee joskus bluescreen, ja sitten kun pääsee työpöydälle, menee kauan ja windowssin käynnistys kestää ikuisuuden ja koko windows on käyttökelvoton! Mistä tämä johtuu, että aina pitää uudelleenasentaa että saa toimimaan hyvin, ja jonkun ajan päästä (parin viikon päästä vaikka) Käyttis jumiutuu täydellisesti päivityksen takia. Vista Home Basic SP1 kyseessä. Ja Windows on aito, on tarkistettu monta kertaa WGAlla ja sekin on todennut että aito, ja kone käyttää product keytä joka on koneen pohjassa. Siellä lukee Windows Vista Home Basic OEMact eMachines joten Win on aito, joten aika turhaa valittaa että käytän muka laitonta windowsia ja viat johtuu siitä.

3

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentelia

      Lataat noi päivityspaketit vaikkapa muistitikulle. (nämä 32 bittiselle suomenkieliselle järjestelmälle)

      http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=fi&FamilyID=f559842a-9c9b-4579-b64a-09146a0ba746

      http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=fi&FamilyID=891ab806-2431-4d00-afa3-99ff6f22448d

      Asentelet sen vistan ilman nettiyhteyttä ja heti perään noi sp:t
      Sitten netti auki ja windows updateen, vähän lisää päivityksiä... kunnes ilmoittaa ettei uudempia ole enää saatavilla.

      Huh huh, nyt jos masiina vielä toimii, niin asennellaan loput ohjelmat, viruksentorjunnat ym.

      • Päivitysongelma

        Tarviiko SP1 asentaa enään, koska se on tuossa levyssä mukana. Kyseessä on siis koneen omat palautuslevyt, ja niissä on jo SP1 mukana. Että voinko vaan SP2en vetää päälle ilman tuota SP1 lataamista joka on jo valmiina?


      • Päivitysongelma kirjoitti:

        Tarviiko SP1 asentaa enään, koska se on tuossa levyssä mukana. Kyseessä on siis koneen omat palautuslevyt, ja niissä on jo SP1 mukana. Että voinko vaan SP2en vetää päälle ilman tuota SP1 lataamista joka on jo valmiina?

        SP2 suoraan päälle. Jos SP1:n asentaa uudelleen SP1:n jälkeen tulleiden päivitysten päälle niin se saattaa sotkea jotain joten tosiaan, suoraan SP2.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8485
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4598
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      55
      3654
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3156
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2920
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2616
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2404
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2083
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2066
    Aihe