Päivitykset saa Vistan älyttömän hitaaksi

Päivitysongelma

Mulla on emachines kone, joka on muuten toiminu täydellisesti, mut nykyää aina ku asennan joskus ku ehdottaa jonkin päivityksen, en tiedä minkä, kun se tulee automaattisissa, niin koneen ku käynnistää niin tietokoneesta tulee älyttömän hidas esim 20min Tervetuloa tekstissä, ja sitten jos pääsee viimein siitä eroon, tulee joskus bluescreen, ja sitten kun pääsee työpöydälle, menee kauan ja windowssin käynnistys kestää ikuisuuden ja koko windows on käyttökelvoton! Mistä tämä johtuu, että aina pitää uudelleenasentaa että saa toimimaan hyvin, ja jonkun ajan päästä (parin viikon päästä vaikka) Käyttis jumiutuu täydellisesti päivityksen takia. Vista Home Basic SP1 kyseessä. Ja Windows on aito, on tarkistettu monta kertaa WGAlla ja sekin on todennut että aito, ja kone käyttää product keytä joka on koneen pohjassa. Siellä lukee Windows Vista Home Basic OEMact eMachines joten Win on aito, joten aika turhaa valittaa että käytän muka laitonta windowsia ja viat johtuu siitä.

3

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asentelia

      Lataat noi päivityspaketit vaikkapa muistitikulle. (nämä 32 bittiselle suomenkieliselle järjestelmälle)

      http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=fi&FamilyID=f559842a-9c9b-4579-b64a-09146a0ba746

      http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=fi&FamilyID=891ab806-2431-4d00-afa3-99ff6f22448d

      Asentelet sen vistan ilman nettiyhteyttä ja heti perään noi sp:t
      Sitten netti auki ja windows updateen, vähän lisää päivityksiä... kunnes ilmoittaa ettei uudempia ole enää saatavilla.

      Huh huh, nyt jos masiina vielä toimii, niin asennellaan loput ohjelmat, viruksentorjunnat ym.

      • Päivitysongelma

        Tarviiko SP1 asentaa enään, koska se on tuossa levyssä mukana. Kyseessä on siis koneen omat palautuslevyt, ja niissä on jo SP1 mukana. Että voinko vaan SP2en vetää päälle ilman tuota SP1 lataamista joka on jo valmiina?


      • Päivitysongelma kirjoitti:

        Tarviiko SP1 asentaa enään, koska se on tuossa levyssä mukana. Kyseessä on siis koneen omat palautuslevyt, ja niissä on jo SP1 mukana. Että voinko vaan SP2en vetää päälle ilman tuota SP1 lataamista joka on jo valmiina?

        SP2 suoraan päälle. Jos SP1:n asentaa uudelleen SP1:n jälkeen tulleiden päivitysten päälle niin se saattaa sotkea jotain joten tosiaan, suoraan SP2.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe