Mulla on emachines kone, joka on muuten toiminu täydellisesti, mut nykyää aina ku asennan joskus ku ehdottaa jonkin päivityksen, en tiedä minkä, kun se tulee automaattisissa, niin koneen ku käynnistää niin tietokoneesta tulee älyttömän hidas esim 20min Tervetuloa tekstissä, ja sitten jos pääsee viimein siitä eroon, tulee joskus bluescreen, ja sitten kun pääsee työpöydälle, menee kauan ja windowssin käynnistys kestää ikuisuuden ja koko windows on käyttökelvoton! Mistä tämä johtuu, että aina pitää uudelleenasentaa että saa toimimaan hyvin, ja jonkun ajan päästä (parin viikon päästä vaikka) Käyttis jumiutuu täydellisesti päivityksen takia. Vista Home Basic SP1 kyseessä. Ja Windows on aito, on tarkistettu monta kertaa WGAlla ja sekin on todennut että aito, ja kone käyttää product keytä joka on koneen pohjassa. Siellä lukee Windows Vista Home Basic OEMact eMachines joten Win on aito, joten aika turhaa valittaa että käytän muka laitonta windowsia ja viat johtuu siitä.
Päivitykset saa Vistan älyttömän hitaaksi
3
488
Vastaukset
- asentelia
Lataat noi päivityspaketit vaikkapa muistitikulle. (nämä 32 bittiselle suomenkieliselle järjestelmälle)
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=fi&FamilyID=f559842a-9c9b-4579-b64a-09146a0ba746
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?displaylang=fi&FamilyID=891ab806-2431-4d00-afa3-99ff6f22448d
Asentelet sen vistan ilman nettiyhteyttä ja heti perään noi sp:t
Sitten netti auki ja windows updateen, vähän lisää päivityksiä... kunnes ilmoittaa ettei uudempia ole enää saatavilla.
Huh huh, nyt jos masiina vielä toimii, niin asennellaan loput ohjelmat, viruksentorjunnat ym.- Päivitysongelma
Tarviiko SP1 asentaa enään, koska se on tuossa levyssä mukana. Kyseessä on siis koneen omat palautuslevyt, ja niissä on jo SP1 mukana. Että voinko vaan SP2en vetää päälle ilman tuota SP1 lataamista joka on jo valmiina?
Päivitysongelma kirjoitti:
Tarviiko SP1 asentaa enään, koska se on tuossa levyssä mukana. Kyseessä on siis koneen omat palautuslevyt, ja niissä on jo SP1 mukana. Että voinko vaan SP2en vetää päälle ilman tuota SP1 lataamista joka on jo valmiina?
SP2 suoraan päälle. Jos SP1:n asentaa uudelleen SP1:n jälkeen tulleiden päivitysten päälle niin se saattaa sotkea jotain joten tosiaan, suoraan SP2.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848485
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264598- 504158
- 553654
- 513156
- 502920
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262616- 382404
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382083- 292066