Kertokaa nyt avoimesti miksi ajatte motarilla jatkuvasti vasenta kaistaa vaikka oikea on tyhjänä?
Mikä täs on SE juttu?
Mikä täs on SE juttu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
ajan jatkuvasti oikeaa kaistaa, ja minut ohittavat autot singahtavat suoraan puskurin eteen vasemmalta kaistalta, ikään kuin se olisi kirottu. Kuka uskalikko vasemmalla kaistalla oikein ajaa?
totta.. ne saa tyydytetyksi semmoisen tarpeen tänä päivänä että minäkin olen olemassa huomaatteko!
saaks oikeelta koukata ohi vasurille?no ennen ei ainakaan saanna...
Yritän estää muita ajamasta kovempaa, kuin minä.
Tai muuten vaan munattomuutta..eikö totta kun muut ei tarvitse päteä liikenteessä ..
Naapurissa on yksi skoda roomsterilla ajava patu jolla on potenssi ongelmia ja muita sairautta päässä niin hän ajaa juuri noin.
liikenteen valvonta,köyhiltä viiän palvelut kaikki kun rahaa valtion kansaan saatas paljon joka päivä niiltä kellä sitä on.Sakotettava alinopeus ja vasurilla roikkuminen lisää siviilipoliiseja liikenteeseen pliide ja äkkii....
Näkeekö oikeesti valvontaa ko kerran 30vuodessa teillä??
Tänään taas joku pelle ajaa takakontissa kiinni tommonen kiva keli:-)ihana...satas aina vaan..*pellet* opettelee ajaa lujaa tänään kaikilla kaistoilla vetää liikenne ruuhkissa :ohi vaan.
Suuri osa autoilijoista vain osaa liikennesäännöt luvattoman huonosti, eikä edes tiedä että moottoritien vasen kaista on ohituskaista.
Kai se tuollaiselle säätöjä tietämättömälle torvelle on päivän paras paikka päästä pätemään, kun saa ajaa "nopealla kaistalla".
Ajan yleensä sitä tyhjempää kaistaa.
Itse asiassa ymmärrän vielä jotenkin tätä vasemmalla kaistalla roikkumisideaa. Siinä pelätään, että menetetään se "oma paikka" jonossa. Noh, aivan varmasti menetetäänkin, kun minä ja muut kaltaiseni yritämme parantaa liikenteen sujuvuutta ja käyttää sitä tyhjää oikeaa kaistaa hyväksemme. Jos ihmiset ajaisivat oikein, ei ongelmaa syntyisi. Minkäpä sitä tekee...
Sen sijaan niitä en ymmärrä, jotka köröttelevät oikealla kaistalla selkeää alinopeutta välittämättä pätkääkään liikenteen sujuvuudesta. Kusipäistä sakkia nuo, jotka ajelevat jopa rekkoja hitaammin tuolla...
Lisähuomio: en koukkaa oikealta ohi, käytän sitä vain, kun siellä on oikeasti paljon tilaa. Siis jotain yli sata metriä, tms.
pitääkin tästä lähtien körötellä pikkuista hitaammin siellä oikealla kaistalla. Kokeile sinäkin, et arvaakaan, miten mukavaa se on!
Suurin sallittu nopeus on kerrottu merkein. Sen alle voi ja pitääkin ajaa. Paljonko pitää vauhti laskea jotta se sinun mielestäsi on alinopeutta?
Alinopeus = tarpeettoman hidasta, muuta liikennettä haittaavaa ajoa
Jos luet viestini, siinä jopa puhutaan "selkeästä alinopeudesta", eli tapauksesta jossa ei juuri tulkinnanvaraa ole.
Viimeksi tänään niitä oli liikenne pullollaan. :)
Ei, eivät ne, jotka vetivät tasaista 80 km/h nopeutta 60-80-100 alueilla. Ne ovat ihan tavallisia kusipäitä. Tarkoitan näitä, jotka ajavat ihan normikelissä 30 km/h nopeutta 50 alueella, kun edessä on tyhjää parinkin korttelin verran ja takana tiukka jono... Jos autossa on noin paljon vikaa, olisi hyvä ehkä ottaa taksi.
Jos "Alinopeus = tarpeettoman hidasta, muuta liikennettä haittaavaa ajoa", niin onko selkeä alinopeus "erittäin tarpeettoman hidasta...". Vai onko pelkkä alinopeus sellaista, että sitä ei välttämättä muut huomaa, mutta selkeä alinopeus huomataan heti.
Voinet pohtia, vaikka sanakirjan avustuksella, sanan "selkeä" merkitystä. Tai sitten voit lukea uudestaan viestini, jossa tähänkin kysymykseen vastasin.
Alinopeus = tarpeettoman hidasta, muuta liikennettä haittaavaa ajoa
Selkeä alinopeus = alinopeus välittämättä pätkääkään liikenteen sujuvuudesta
Eli välittämisaspekti korostuu
Mielenkiintoisia tulkintoja teet.
"Sen sijaan niitä en ymmärrä, jotka köröttelevät oikealla kaistalla selkeää alinopeutta välittämättä pätkääkään liikenteen sujuvuudesta. Kusipäistä sakkia nuo, jotka ajelevat jopa rekkoja hitaammin tuolla"
Tulkitsen Ratin tarkoittaneen selkeällä alinopeudella nopeutta, joka on alhaisempi kuin rekkojen etenemisnopeus. Eli jos ajetaan rekkoja hitaammin, kyse on "selkeästä alinopeudesta". Mutta tämän teorian heikkous on siinä, että rekka saattaa ajaa ylinopeutta - joko normaalia tai selkeää.
Moottoritiellä tämä vaatisi 80 km/h tai alle olevan rajoituksen. Nämä alueet ovat harvassa ja lyhyitä. Normaalisti rajoitus on 100-120 km/h. Rekat ajavat alle 90 km/h. Rekkoja hitaammin tarpeettomasti ajava aiheuttaa sen, että rekka ohittaa. Ja siinä kestää. Ja liikenne puuroutuu takana. Pitkälle.
alinopeutta, kannattaa ajaa kaikkein selkeintä alinopeutta, jotta rekkojen ohitus ei kestä niin kauan.
Kyllä, on hieman yllättäen sujuvuuden kannalta parempi ajaa moottoritiellä 40 km/h kuin 85 km/h nopeudella. Toki vaarallisia tilanteita syntyy enemmän.
Parasta olisi ajaa mahdollisuuksien mukaan muiden oman kaistan kulkijoiden nopeutta. Tai niiden puuttuessa edestä, ottaa niitä kiinni (ruuhka-aikoina).
Ei kukaan aja jatkuvasti,huomioi se,esim. tuleminen ja lähteminen moottoritieltä.
Silloin kun kaikki ajaisi molempia kaistoja,jonon tiheys puolet harvempi,on tuvallisempaa.
Tulee paljon vähemmän ohitustarvetta,kun nopeat on jo valmiiksi vasemmalla.
Ei taida olla oikea kaista tyhjänä enempää kun vasen.Yleensä kyllä enemmän jonoa oikealla.
Autobahnoilla käytetään molempia kaistoja,sieltä katson mallia,kun on omakohtaista kokemusta sieltä.
Ota opit Saksan moottoritieltä,äläkä muualta.
Jos ei ole ajanut kun Kuopion moottoritiepätkällä,ei kannata alkaa muita opastamaan.
Hieman hankalasti sain selvää, mutta tämä pisti silmään:
> Yleensä kyllä enemmän jonoa oikealla.
Ainakin Stadin aamuruuhkissa vasemmalla on arviolta kaksi kertaa enenmmän autoja kuin oikealla. Oikealla on normaalitkin turvavälit pidempiä, ja lisäksi on niitä puolen kilometrin rakoja jonossa...
Jatkuvasti vasenta kaistaa, vaikka oikea on tyhjänä? Mistä voit tuon tietää, ellet itsekin aja koko ajan vasenta kaistaa? Oikeahan on tyhjänä!
Etkö oikealta kaistalta näe vasemmalle kaistalle? Sulla taitaa olla melkoinen "putkinäkö". Itse ajelen aina tyhjää oikeanpuoleista kaistaa ja mielestäni sieltä näkee oikein hyvin myös sinne vasemmalle kaistalle, hyvällä kelillä jopa satojen metrien päähän.
Mitenkä se oikea kaista voi tyhjä olla jos sinä siellä kuitenkin ajelet? Se vasemmalla kaistalla ajava sitten ohittaa juuri sinua - tajuatko?
Juuri noin pitääkin tehdä, eikä koukata heti takaisin ohitettavan eteen.
Moottoritiellä on tilaa ohitukselle, jopa satoja metrejä.
Itse ajelen vasemmalla jos takanani (= ruuhka-aika, autoja myös edessäni samalla kaistalla) on pitkälti autoja ja näen edessä oikeanpuoleisella kaistalla auton, joka pitäisi kuitenkin hetken päästä ohittaa, jos kaistaa vaihtaisin. Näin tulee välteltyä turhaa kaistanvaihtoa ja siitä mahdollisesti seuraavaa jonon nykimistä, kun sitten pitää etsiä mahdollisesti uutta rakoa siltä vasemmalta kaistalta kohta taas kun aikaisemmin takanani ollut onkin säästänyt aikaa millisekkunnin ja viemällä paikan jossa juuri olin.
Jos tarkoitit hiljaisen liikenteen aikaan vasemmalla roikkuvia, joita en kyllä ole juurikaan edes tavannut, niin sitten en osaa sanoa.
Noin yleisesti, moottoritiellä kun tilaa on, ohittelen niin, että kun olen turvavälin päässä edellä ajavasta hitaammasta autosta vaihdan kaistaa ja takaisin vaihdan kun taakseni on jäänyt turvaväli sille ohitetulle. Moottoritiellä kun ei ole mitään syytä änkeä toisen nokan eteen.
Kun kaikki ajaisivatkin noin ilman jatkuvaa "neulomista". Sinne oikealle on aivan turhaa tunkea välillä, kun näköpiirissä on useita rekkoja jotka tulevat ohitetuiksi hetken päästä ja tietenkin ajat suurinta sallittua vasemmalla. Joudun monesti vetämään peräkärriä mökille mennessä ja silloin nuo koukkijat ottavat päähän varsinkin kun vesi lentää.
Hyvä, hienoa, pidä toi ajattelutapa, turha sinne oikealle kaistalle on mennä, kun kuitenkin kohta joutuisi taas suorittamaan vaikean kaistanvaihdon, kun pitää ohittaa hitaampi.'
Ellei aivan sadan metrin matkalla, niin ainakin muutaman kilometrin päästä.
Juuri kaltaistesi ääliöiden ansiosta, moottoritiellekin saadaan ruuhka aikaiseksi, ja molemmat kaistat kulkevat kirkkaasti alle suurimman sallitun nopeuden.
Etkö sinäkin voisi noudattaa tieliikenneasetusta, etkä ala keksimään itsellesi ikiomia liikennesääntöjä.
7 § (29.4.1994/328)
Moottoritiellä on ajoneuvoa kuljetettava eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla. Jos ajokaistat on opastusmerkein osoitettu tarkoitetuiksi kukin tietylle liikennesuunnalle, saa kuljettaja kuitenkin käyttää olosuhteisiin ja matkan jatkamiseen parhaiten soveltuvaa ajokaistaa.
Jos moottoritiellä on samansuuntaista liikennettä varten vähintään kolme ajokaistaa, saa kuorma-autoa tai yli seitsemän metrin pituista ajoneuvoyhdistelmää kuljettaa vain jommallakummalla kahdesta oikeanpuoleisesta ajokaistasta, jollei 5 §:n säännöksistä muuta johdu.
Edellä kulkeva ajoneuvo on moottoritiellä ohitettava vasemmalta. Jos ajoneuvot kuitenkin ajavat jonossa tai käyttävät opastusmerkein tietylle liikennesuunnalle tarkoitettuja ajokaistoja taikka jos ohittava ajoneuvo käyttää linja-autokaistaa, on edellä kulkevan ajoneuvon ohi ajaminen oikealta ajokaistaa vaihtamatta sallittu.
Pari asiaa, jotka ovat ilmenneet näitä viime aikaisia liikennekeskusteluja seuratessa ovat ensinnäkin se, ettei liikennesääntöjä tunneta ja toiseksi niistä ei välitetä. Niitä sovelletaan sen mukaan mikä itsestä kulloinkin parhaalta tuntuu. Isoin ero entiseen on juuri tuo itse otettu vapaus päättää käyttääkö esim. vilkkua, milloin sitä käyttää, mitä kaistaa ajaa, ryhmityykö ollenkaan jne.
Tämä on mielestäni huolestuttava kehitys. Määräyksiä pitäisi pääsääntöisesti noudattaa, vaikka ei itse hyväksyisikään niitä kaikkia. Eihän lakeja voida yksilöidä, niin että älykkäimmille ja kyvykkäimmille (omasta mielestään!) annetaan erivapaus. Liikenne on yhteispeliä, jossa sujuvuus ja turvallisuus parhaiten saavutetaan yhteisiä pelisääntöjä noudattamalla. Silloin ei kenenkään tarvitse arvailla mitä toinen aikoo.
Toisaalta meitä kuskeja on niin eri kokemuksella ja taitotasolla varustettuja, että myös kärsivällisyyttä, suvaitsevaisuutta ja ymmärrystä toisia kohtaan tarvitaan. taitavampi ja kokeneempi voi avujaan hyödyntää antamalla joskus tilaa sille vähemmän ajaneelle. Siitä lopulta hyötyvät kaikki.
Minkäs teet kun on mulkuuja vanhempia tai kavereita joista käyttäytyminen "tarttuu". Ei kyetä omin voimin ajattelemaan mikä on oikein ja väärin.
Asenne ratkaisee.